Analytička hledá uplatnění

Díky za zájem a za všechny vzkazy, telefonáty a e-maily. Sešla se spousta úžasných projektů – a už se opravdu nebojím, že bych zůstala sedět doma. Naopak, až do konce června se nezastavím. 

 Budu ráda když budete dál číst můj blog. A s poptávkou se zkuste ozvat časem, třeba během léta.


 Co by pro vás mohla udělat studovaná socio-ekonomická demografka s praxí?

Mám teď před sebou šest měsíců, ve kterých můžu dělat prakticky cokoli. Kromě týdenní dovolené a víkendových rodinností mě až do konce října nic určitého nečeká – a ráda bych ten čas věnovala něčemu, co má smysl.

Využijte mě pro nakopnutí svého marketingu, nebo pro dobrou neziskovou věc. Pomůžu vám zjistit, jak na tom jste a kde jsou možné cesty k cíli, kterého chcete dosáhnout.

Jak?

Prozkoumám vaše interní data a čísla, najdu v nich možnosti a příležitosti. Prolezu internety a podívám se, jak je na tom veřejné mínění a vaše konkurence. Zeptám se lidí v rozhovorech nebo dotaznících, co si o vás myslí a co by od vás potřebovali slyšet.

Své rozhodování pak můžete postavit na datech a faktech – a že tomu nevěříte? Na datech stojí politické kampaně, byznysová rozhodnutí i design webů.

Praktické věci

Za dobu své ekonomické aktivity jsem toho dělala fakt hodně různého. Vymýšlela sortiment pečiva pro brněnské Makro, organizovala festival jídla pro 12 tis. lidí, v Pábení analyzovala interní data Heureky, za den jsem učesala 80 komparzistů v čínském seriálu – a už vím, co chci.

Nevadí mi jezdit vlakem po celé ČR (mám řidičák, nemám auto) ani střihnout si noční směnu, nebo být celé dny v terénu. Protože mě na konci října čeká nová práce, budu ráda za časově omezené projekty s jasným deadlinem, nebo něco dlouhodobého, co se dá dělat i z pláže, nebo z pralesa.

Nejde mi primárně o peníze. Chci využít to co umím tam, kde to dává smysl. Takže pokud jste neziskovka, máte výhodu. :-)

Shrnuto a podtrženo, mám jasně daný čas, který chci smysluplně využít – trochu zlepšit svět, použít své dovednosti a zkusit něco nového.

Ozvěte se i s drobností. Už 20 % dělá 80% efekt.

Pište, volejte, jak je libo.

Fashion Event Dotek 2017

Jako každý rok, i letos se studenti UTB ve Zlíně pustili do organizace charitativního eventu Dotek. A zatímco loni jsem ještě cestovala až do bájného města kopců a kvalitní architektury, letos se pořadatelé rozhodli akci pozvednout a vylepšit. A jestli se povedlo? Jasně. Děcka ze Zlína prostě baví.

Letos se Dotek konal v areálu bývalé Káznice v Brně, na podporu organizace Mamma Help.

Tentokrát jsem nebyla zvána, nejela jsem z pověření šéfredaktora. Naopak. Jako každý obyčejný návštěvník jsem si měsíc předem poctivě zarezervovala vstupenky, na místě je poctivě zaplatila, bez garance místa k sezení a vůbec, bez všech těch vymožeností a poklon a ústupků, které jsou prokazovány novinářům. A tak mi bylo lehko, vzala jsem sebou nastávajícího, bez nervozity jsem si užila čekání ve frontě na vstup i hledání místa... Ale nakonec, když všichni seděli, světla svítila a začátek show byl na spadnutí, probudily se ve mě staré pudy a nešlo to jinak. Vytáhla jsem blok. O výsledné dojmy se dělím s vámi.

Matteo Carlomusto se s tím nesere

Tenhle Italský stylista je prostě týpek – a na jeho práci je vidět, jak je vyzrálý. Na Doteku prezentoval hned dvě kolekce, sestylované dohromady. A i když byly jasně patrné oba směry, obě kolekce se vzájemně podporovaly a v konečném důsledku násobily výsledný dojem.

To první co mě napadlo už u prvních modelů bylo, že tenhle kluk má asi hodně mokré sny a špatné svědomí. Celá session s klukama v maskách a burkách, v laxu, s průstřihy a v základních fetiš barvách hodně hrála na submisi a dominanci, ať už tu nekrocenou, nebo naopak potlačovanou. Kombinace prvků arabského oděvu s prakticko-cudným přesahem, a naopak absolutní nepraktičnost a otevřená provokace BDSM scény hned na začátku rozproudila emoce. A i přes to, že prezentace stála i na dokonalém stylingu a načasování a poměrně hluboko sahala do svědomí a temných proudů každého z diváků, některé z věcí byly překvapivě nositelné. Nešlo jenom o tupý styling a slepé následování myšlenky. Byla to hra. Naplánovaná, promyšlená, v detailech, ve střihu oblečení, ve způsobu nošení.

IMG_8941.jpg
Fuck me harder. Asi tak.

Srdeční záležitost Kataríny Chvalové

Před rokem jsem obdivovala kolekci Merry Cherry - a Katarína si s lepkavou rudou hraje znovu. Jestli kradené třešně byly symbolem ranně-pubertální naivní dychtivosti, bílý streetový soubor vypovídá o jiném boji. Hedvábná organza, teplákovina, vrstvení, bubbi límeček, hranatý tvar i prvky, které ocení kdejaký pouliční rváč. A rudá. Prázdné polaroidové čtverce se postupně nadouvají, ožívají, tepou a pukají. Bolelo to. A nemyslím tím performance (díky, nemusím obecně). A nemyslím tím autorčinu vlastní krev. Přece, do háje, ta bílá! To přece nejde hedvábí jenom tak pokapat něčím rudým! Jak to vyprat? To se to vyhodí? Jak to nakonec dopadne? Připomnělo mi to moje vlastní vztahy, zoufalé lpění na tom, co bylo, co je nějaký ideál. Zoufalé lpění na minulosti a neměnnosti a neochota zbavovat se a uzavírat to, co už je uzavřené. Zahodit prázdný pytlík, když všechna krev už odtekla. Rozloučit se s mrtvým. A tak nějak jít dál.

Díky. Bolelo to na správném místě.

Janis Kutils – do divočiny

Janis Kutils je absolvent St. Martins a další z hostů. Na Doteku prezentoval nesmírně střízlivou a ready to wear kolekci, po které by asi kdekdo z českých fashion guru skočil jak hladový tygr po kýtě. Všechno, co měli kluci na sobě, dýchalo přelomem tisíciletí a praktičností. Tunýlky, průvlečky, jednobarevný hladký nylon. Taška přes rameno, kapsičky na tužky jako z batohu, co jste dostávali ke Twistkartě. Tepláky, ponča, parky, nadsázka ve tvaru, napůl mikina a napůl deka, prostě jak to přijde, Eminem a zelenooranžová barevnost klasického bomberu. A mimochodem, materiály jsou upcyclované z vojenských zásob.

Děcka, vraťte mě do té doby. A nebo mi tohle aspoň pujčte, až půjdu do hor.

My Little Dominika Kozáková

Jak to asi vypadá, když v klubu v Las Vegas slavíte Silvestr 1979? Jak to asi vypadá, když se vykašlete na všechno a prostě si uděláte radost? Vznikne divoká kolekce s psychodelickým stylingem, skvělými aplikacemi, prostě dětská show pro dospělé. Dejte si něco dobrého, přidejte fiží a kovbojské klobouky. Nasázejte to na sebe, tak ať to baví vás. Život My Little Pony z roku 1995, volánky a sny. A že se něco z toho dá nosit i na pracovní pohovor? Tím lépe. Znamená to, že Dominika zvládá nejen myšlenku a zpracování, ale i nadsázku a styling.

Dobrá zábava je to, co baví tebe, ne to, co baví většinu. Tak se dobře bav.

@TerezaChmurová

Tereza Chmurová je na instagramu. A sdílí tam svoje fotky. A fotky svých kolekcí. Ústřižky života, tvorby, zážitků, čtverečky a obdélníky, lesk i mat. Když děláme to stejné – jak moc se odhalujeme? Co o sobě říkáme? Jak moc se přetvařujeme a jak moc se schováváme? Otázek je více než odpovědí a myšlenka je tak hluboká, až je těžké ji zachytit.

Tvůj život je guláš. Není ti z něj někdy trochu špatně? Nejsi ho už někdy fakt přecpaný?

ROMAN ČASTULÍK

Mám zakázáno ho recenzovat protože přece:

@durduin Roman je jeden z mala dizajnerov na celom svete, ktory nesleduje trendy ani sa nimi neinspiruje. On ich sam urcuje a intuitivne predikuje svojou pracou. Je to pozoruhodna osobnost a vynimocny talent. Kolekcia vypoveda o alzbetinskej dobe a feministickom postoji v mensweari, je to unikatna praca, na ktoru vyzrie malokto, kombinuje historicku erudovanost a citlivou pracou decorphilie a feministickou symbolikou ako aj rekontextualizovanym odevom. Jeho praca prinasa do tohto sveta velmi vela...
— pxsagat

Chcete o návrhářích vědět víc? Klikněte na blog eventu DOTEK

Chcete vidět fotky všech modelů? Najdete je na FB eventu DOTEK

Lepkavá pavučina dat a sociálních sítí

Analytika. Big data. Pojmy, co jsou hodně o počítačích a taky trochu zasahují do statistiky a matematiky a tím jsou pro spoustu lidí vlastně … jak praví jeden z klasiků mého života “jenom šťourání v …..ch.”  Dovolím si s ním nesouhlasit – a jak je vidět, v posledních dnech nejsem sama. 


Sociálními bublinami citlivých intelektuálů otřáslo dne 4.2.2017 děsivé zjištění. Agentury mohou prostřednictvím dat ovlivňovat volební výsledky! Článek, který vyšel v A2larmu je všechno, jen ne krátký. A protože je faktografický a obsahuje slova jako Trump, Brexit, vítězství, ovlivnění, volby, big data, psychlologie a manipulace, jsou náhle dosud klidní lidé jako na trní. Hle, Amerika je objevena – a starousedlíci kroutí hlavami nad vlnou paniky. 

 

Jak velká jsou velká data? 

O velkých datech se všude mluví, ale co to vlastně je? Pojmem Big data se označují datové soubory, které klasickými metodami prakticky nejdou zpracovat. Abych vám je přiblížila, použiju příklad z praxe.

Rekola jsou skvělý bikeshareing prostřednictím mobilní appky. Jednou z myšlenek projektu je, zlepšovat cyklistickou infrastrukturu ve městech – a tak je možné zapojit se do zlepšování a aplikaci posílat GPS informace o každé jízdě na půjčeném kole. Já svoje informace sdílím – a překvapivě to dělá spousta dalších lidí. Taková spousta, že kdybyste se byť jenom pokusili data stáhnout ze serveru, shodíte ho. V sezoně každou vteřinu naskakují nové GPS souřadnice – a snad jen teď, když jsou kola pod střechou, je možné s nimi něco dělat…

Představte si, že jsou systémy, které zároveň generují GPS souřadnice, výši útraty, spotřebu benzinu, teplotu, hmotnost… nebo je to několik systémů které rostou nezávisle na sebe a jsou provázané přes nějakou proměnnou – a ta proměná jste vy. 

 

Výprava po lidských stopách

Pohybujeme se po světě a kam vkročíme, necháváme stopy. Pach, šupinku kůže, lajk na FB, platbu kartou, otisk prstu… dokud jsme žili jen v offline světě, bylo jen málo míst, kde se naše stopy sbíhaly. Pravděpodobně to bylo u té nepříjemné sousedky která vždycky přesně věděla, kdo, kde, s kým, jak a dokonce i jak dlouho a jak hlasitě. 

Dokud jsme žili jen offline, znamenalo dohledání a spojení informací o člověku hodiny práce. Jedna kartotéka u lékaře, jiná ve škole, další v práci, na každém úřadě jiná. Složitost spojování sloužila i jako ochrana. Protože na rozdíl od sousedky, před kterou něco i utajíte, před státem, pokud od něj něco chcete, moc neschováte.

 

 Sběrači, býložravci a predátoři

Všeznalá sousedka je v podstatě analytik. Sleduje různé kanály, sleduje každou stopu a na základě zkušeností si je spojuje dohromady. V obchodě se vám dívá do košíku, přes okno vidí, na co se díváte v televizi. Sleduje, kdy vám chodí pošta a jaká. Jaké čtete noviny. Co vyhazujete do popelnice. Kdo k vám chodí. Její síla je v tom, spojit si, že 1 a 1 jsou 2. 

 Paní od vedle informace sbírá spíše ze zvyku, než za nějakým účelem. Stejně to dělají všechny možné stránky – protože jim někdo řekl, že to je dobré dělat. Na druhou stranu, někteří lidé umí svých znalostí velmi dobře využít, často ve váš neprospěch. Takový stalker se plynule napojí na libovolný zdroj a bude vás pronásledovat, ať se hnete kamkoli. Spojí si informace dohromady tak dokonale, že bude vědět, kde vás zastihne, od teď přesně za týden a 3 hodiny. 

 

Ve velikosti je jistota a síla

Když jsme v pubertě, máme tendence si myslet, že jsme na celém světě jediní a originální. Není tomu tak. Vzorce chování, myšlení a potřeb jsou všem společné. 

Staří mistři byli přesvědčeni, že lidi stačí třídit podle pohlaví, věku a vzdělání. Pak jim došlo, že rodinný stav, velikost obce, kde žijí a to, kolik vydělávají, má taky něco do sebe. Tak vznikl marketing postavený na socio-demografických charakteristikách. V době, kdy jediná dostupná data vycházela ze sčítání lidu, to bylo taky to jediné, s čím se dalo pracovat. Bylo to fajn, fungovalo to. Ale už nefunguje, jak zjistil překvapený team Hillary Clinton (a mnohé reklamky).

Jednoduché demografické členění už platí snad jenom u tradičních skupin mimo internet a globalizovaný svět. Kdekoli jinde ho musíme brát jenom jako nějaký velmi orientační ukazatel. Leckterý čtyřicátník dnes uvažuje jako student a stává se, že čerstvý maturant vydělává násobně více, než člověk na vrcholu produktivního věku. Přestože jsou data ze sčítání a ročenek důležitá, spoléhat se jenom na ně je bláhová naivita. Často jsou mnohem relevantnější sociální sítě, diskusní fóra, informace o stavu účtu, o obsahu nákupního košíku, o pohybu v prostoru…

 

 Víme co děláš – a budeš dělat

 Za stovky let, co se snažíme prodávat, vznikly různé metody jak zjistit, kdo a kdy chce kupovat. Jednou z nich je teorie zákaznické cesty. Nebo taky metoda See-Think-Do-Care, která zákaznickou cestu člení na 4 fáze. See je fáze, kdy si začínáme uvědomovat, že nás něco trápí. Ve Think už víme co to je a řešíme, jak si pomoct. V Do už víme, jak si pomoct a tak to uděláme. A v Care máme ten dobrý pocit a chceme, aby nám dlouho vydržel.    

Klasická reklama, zejména podlinková, se soustřeďuje na fázi Do. Na lidi co ví, že chtějí něco koupit – ale neví kterou značku. Ta modern, případně nadlinka, už řeší fázi Think. Neprodává produkt, ale řešení. 

Jenomže co když ještě nevíte, co chcete řešit? Co když máte nějaký pocit, ale nevíte, jestli je to hlad, nebo žízeň? Pak jste ve fázi See – a je tady pro vás celý průmysl určený na vzbuzování potřeb.  

Co když je ale někdo, kdo na vás umí působit ještě před fází See?

 

Cizí myšlenky ve vlastní hlavě

Na to, že se nám někdo snaží vnutit produkty a řešení jsme si zvykli. Když na nás banner křičí, že právě tento a jen tento výrobek je skvělý, bereme to s rezervou. Na to, že nám někdo nutí potřeby a životní styl si zvykáme. Nejde to snadno – ale už začínáme chápat, že když máme rádi sportovní životní styl, nemusíme se nutně snažit vecpat do obleků a lodiček na vysokém podpatku. To, že nám někdo nutí myšlenky a strachy, nás ale ještě pořád překvapuje. Jsme bytostně přesvědčení, že naše emoce jsou jenom naše – a skutečnost, že nám je může vnuknout někdo zvenčí, nás lehce děsí.

Přitom je to totéž. Reklama. Jen přichází v dřívější fázi. 

 

Výprodej vizí a snů

Když dojde na politickou reklamu, není důvod se domnívat, že bude méně agresivní. Naopak. Politik je jenom produkt, navíc takový, který vlastně který nepotřebujeme. Je to řešení, které by nás samotné, od přirozenosti, asi nenapadlo. Je to řešení, které přímo nenaplňuje žádnou naši potřebu – a to je důvod, proč je třeba potřebu nejprve vytvořit. Dostat voliče do fáze See. 

V minulosti se vytváření potřeby politického zastoupení dělo na volebních meetinzích a při osobních setkáních. Kandidát strany přijel do města a místní zástupci ho uvedli do problematiky. Vysvětlili mu, co občany trápí a na co slyší – a on pak mohl začít rétorikou působit na jejich srdíčka. Pokud se uměl rychle přesouvat, měl vyšší šance než ten, kdo k lidu promlouval jen s plakátů.

Expertem na to byl a stále je pan Miloš Zeman. V minulosti inovoval kampaň autobusem "Zemákem" a i dnes na občany nezapomíná a objíždí kraje a města, co mu zdraví dovolí.

S nástupem digitálních médií a digitálních sociálních sítí se svět změnil. Kdo by chodil na náměstí, když může komunikovat prostřednictvím chatu? Sociální sítě proces politické kampaně usnadňují a urychlují.. Politik už nemusí jezdit osobně. Data mu dají perfektní přehled o tom, kdo je a kdo by mohl být jeho voličem. Dají mu perfektní přehled o tom, co lidé chtějí slyšet. Aniž by mluvil, prostřednictvím sítí může oslovit všechny dělníky nebo rozvedené ženy najednou. A tak, jako mu v minulosti specialisté organizovali meetingy a psali úderné proslovy, i dnes se obrací na experty. 

Je tohle ovlivňování voleb? Je to ovlivňování volebních výsledků? Samozřejmě! Jako každá kampaň…

 

Můžeme zabránit zabíjení?

 Tvrdit, že kampaň vedená online a pomocí extrémního cílení je špatná a ta, která je vedena tradičně je dobrá... To je jako tvrdit, že zabíjení bombami je špatné, zatímco zabíjení oštěpem je úplně v pořádku. 

Není na místě ptát se jak vést fér politickou kampaň, ale jestli ji vůbec vést – když byla, je a vždy bude zosobněním manipulace. 

Je možné zabránit lidem, aby zabíjeli? Je možné zabránit lidem, aby manipulovali? 

Já si myslím, že ne. Jsou věci které jsou příliš lákavé. I kdyby byly nemorální, i kdyby byly zakázané, vždycky se najde někdo, kdo se s jejich pomocí pokusí získat převahu nad ostatními. Marketing, ať už produktový nebo politický, ať už tradiční nebo založený na datech, je jenom nástroj. Stejně jako nůž.

Jediné, co můžeme, je poučit lidi o tom, co jim hrozí. Vysvětlit, jak věci fungují, objasnit nebezpečí a rizika. Jediné, co můžeme, je připravit se a počítat s tím, že nejde věřit všemu. A zvláště ne tomu, co se nabízí samo a bezbolestně.

Protože já se analytiky nevzdám. A mám takové tušení, že ani ostatní analytici a dataři ne. 

Jak nebýt plničem úkolů

Jste ideální zaměstnanec? V tom případě gratuluju. Povedlo se vám zapadnout do správného otvoru. Teď už jen stačí pokračovat v dobře načaté činnosti, podle jasných linek a pravidel, až do důchodu nebo smrti. A doufat, že se svět nezmění. 


Svět není stabilní a doba už vůbec ne. Mění se pracovní podmínky, mění se pracovní nástroje a souvislosti. Jenom školství ještě pořád zůstává kdesi v klidných dávných dobách. Na začátku do něj vstupují divocí a kreativní jedinci, schopní se zaměstnat sebenaplňující činností na libovolně dlouhou dobu. A na jeho konci vypadávají součástky do korporátních strojů, ideální zaměstnanci, čekající na přidělený úkol. 

Když je vám ještě není třicet, pravděpodobně vás více než polovinu života učili, že klíčem k úspěchu je přesné splnění zadání. Dodržení pracovního postupu. Použití správných nástrojů. Jedině za správně zodpovězenou otázku, správně rozepsaný příklad a správně namalovaný obrázek vás paní učitelka pochválí, vyfasujete výbornou a rodiče nebudou mít námitek. Pokud se rozhodnete pro bezpečí korporátu nebo nějaké jiné zkostnatělé instituce, úkolové myšlení z vás udělá zaměstnance měsíce. 

Pokud se ale dostanete trochu dál, do divokého světa start-upů, malých projektů a nejrůznějších smysluplných hurá firem, je to jiné kafe. 

Nová firma pro nový svět

Jsou to podniky kde je všechno možné, práce má smysl, lidé jsou spokojení a kreativní, odpovědnosti se plynule přelévají v týmu a na projektu se každý podílí tím nejlepším, co má. Když chybí čas jednomu, vypomůže druhý, přesně jako v živém organismu. Jako když nesete tác s kávou a potřebujete si přidržet dveře. Prostě se spolehnete na zkušenost nohy, kooperaci těla a na to, že každá buňka ví, co má dělat. 

Je to krásné, je to fascinujíci. Ale pro úkolového člověka to je peklo. 

Úkoly nepřicházejí. Pokud ano, jsou formulované volně, mají pohyblivé deadliny a rozstříštěné zodpovědnosti. Namísto UDĚLEJ slyšíte JE TŘEBA UDĚLAT. Všichni se usmívají, vykládají o něčem co se tématu týká a čekají, že se orientujete. V neformální termín chtějí nějaký výsledek práce, ale nechtějí vidět jednotlivé kroky, nemají potřebu k nim nic říct. A že jsou tak hodní, klidně práci udělají za vás. Ale můžete si být jisti, že na konci projektu nečeká jednička ani pohlazení od maminky. Jenom feedback. 

plnič úkolů

Kdo by to čekal, že práce v nové firmě vyžaduje kompletní změnu mindsetu? Že najednou neplatí nic, co roky platilo? Že definice “dobře odvedené práce za kterou náleží odměna” se totálně zbortí?

Přiznám se, já jsem to nečekala. Nikdy by mě nenapadlo, že se mi to stane. 

Ve škole jsem si vymýšlela vlastní postupy a spíše než to jak se něco dělá mě zajímalo proč. Když jsem se nudila, našla jsem si nějakou činnost, když jsem nevěděla jak na to, zkoumáním a pokusy jsem se nakonec dopracovala k výsledku. V korporátu, kde všichni něco dělají proto, že se to tak dělá, jsem trpěla. 

Na druhou stranu, jsem z úkolově nastavené rodiny. Rozpis služeb na každý týden, jasně stanovená pravidla toho, jestli je vysvědčení dobré, nebo ne.  A odměny podle toho.

Na rodině a na hodnocení mi vždycky záleželo. Jako bych byla jenom tak hodnotný člověk, jak jsem hodnocená. Jako bych byla jen tak dobrá, jak moc dobře splním to, co ode mně lidé čekají. Zadaný úkol. 

Všechno jsou emoce

I na práci mi záleží. Jenomže to jak ji vnímám, vůbec není dobré. Nadřízení jsou “noví rodiče”. Nechci je zklamat, nechci je rozzlobit. Jsem úzkostlivá, abych neudělala chybu. Chci přesné zadání, abych ho mohla splnit a dostat bonbon. Jako malé dítě chodím ukazovat každou čárku. Zbavuju se odpovědnosti za celek, protože “maminka to přece ví líp”. 

Když to takhle píšu, je to fakt smutné. 

Zvláště proto, že když dělám sama na sebe, je všechno jinak. Jediné co je pro mě dané je termín aúčel. Zkoumám, hraju si, hledám nové cesty, odpočívám a sbírám inspiraci. Dělám věc tak, abych s ní byla spokojená já, abych z ní měla radost. Protože jsem si postup vymyslela sama, dokážu si každý moment obhájit. Pokud na věci dělám bez “přítele na telefonu”, výsledek možná není formálně dokonalý, ale mám z něj radost a je to něco trochu jiného. 

Jak je tedy možné, že tohle neumím v práci?

Vyvinout se nebo vyhynout

Napadá mě, že je to dáno odpovědností a odměnou. Když dělám sama na sebe, mám plnou odpovědnost já a nikdo mě za výsledek nepochválí. A reálně mě ta pochvala ani finanční odměna nezajímají. Dělám to hlavně pro radost a dobrý pocit. 

U specifických zakázek to je zase jiné. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Jde o spokojenost zadavatele s výsledkem. Mám plnou odpovědnost za kvalitu, ale nikoho nezajímá to, jestli mám radost a jak moc u toho přemýšlím. Jde o produkt, o prachy. To chápu a umím. 

Práce v nové firmě v sobě organicky kombinuje oboje. Jde o produkt a aby to bylo rychle (není čas učit se za pochodu a zkoumat) ale je třeba umět obhájit každou čárku. Jde o spokojenost zadavatele, a odměnou jsou peníze, ale nejde o to aby to bylo podle zadání, ale o to, aby to bylo jiné, boží a skvělé. Jsem úplně odpovědná za to, co dělám, ale ne za další body, a kdykoli mi do práce může někdo vstoupit. Žádné z mých děl není nedotknutelné, žádné není moje, všechno je jenom součást něčeho většího. Stvořitelská hrdost chybí. 


Někdy si říkám, že jestli při práci v korporátu dobře funguje velké ego a malé sebevědomí, v nových firmách je to naopak. Sebevědomí musí být pevné jako skála, na něm se buduje kvalitní práce. Ale ego? To nechte doma. Jestli je zaměstnanec v korporátu jen mocnou součástkou ve stroji, pak je zaměstnanec v nové firmě částí těla. 

Co tedy dělat?

 • Být vždycky připraven pomoct a zaskočit
 • Sledovat situaci, naslouchat a být iniciativní
 • Pružně reagovat i na nepřesně řečené a funkčně neobvyklé požadavky
 • Nekomplikovat a nezpomalovat pohyb celku
 • Rychle se učit a neopakovat chyby
 • Říct si o pomoc
 • Být spolehlivý a fit
 • Nezapomenout na kreativitu a radost z bytí

Doufám že se toho udržím. 

Jak to v práci máte vy?

Jak na minimalistický šatník

O minimalismu se nejčastěji mluví v souvislosti s šatníkem. Má to být návrat ke kvalitě a udržitelnosti, krok v boji proti fast fashion a sweatshopům. Má to být krok k nalezení svého vlastního já. K volnosti a kreativitě.

Pravda je taková, že mít minimalistický šatník je těžší, než cokoli jiného. Dost možná na to nemáte. A přiznat si to není ostuda. 


Šaty dělají člověka

V tramvaji podle oblečení poznáte muže od ženy, oddělíte domovce od těch, kteří žijí na ulici. Dost možná se vám povede i odhadnout, kde kdo pracuje. Pokud by do vaší komfortní zóny vstoupil člověk v obleku, budete na něj reagovat jinak, než na stejného člověka v monterkách nebo roztrhané bundě.  Jsme povrchní, dáme na první dojem a to nám umožňuje se oblečením maskovat, vyjadřovat svou osobnost i manipulovat s okolím.

Stejně jako v běžném mezilidském styku je oblečení důležité i v byznyse. Nemusíte nutně pracovat v oblasti módy, lajfstajlu nebo reklamy. I když jste umělec nebo se pohybujete mezi lidmi na manažerské úrovni, ucítíte to. Asi vám neřeknou, ať se převlečete, přesto si už po pár dnech si v nové práci budete ve starém outfitu připadat nepatřičně. A pokud se odmítnete přizpůsobit okolí zjistíte, že ať pracujete jak chcete, kariéra se ne a ne hnout. Zvláště pokud jste profesně mladší a nemáte vybudované jméno podvědomě ucítíte, že dobrý image je základ. Jak říkají klasikové, oblékejte se pro práci, kterou chcete dělat, ne pro tu, kterou máte

Styl jako cesta nahoru

Když jsem před téměř sedmi lety poprvé navštívila kurz pro stylisty, připadala jsem si jako exot. Z pocitů jsem se vypsala na blogu, ale emoce jsem si sebou nesla ještě hodně dlouho. A i když mi to rozum moc nebral, protože lektorce přes "kožené" legíny děsivě prosvítala celulitida, přizpůsobila jsem se. Přemýšlela jsem nad kódy, kterými se oblečením prodáváme. Uvažovala jsem, proč jsou tak důležité boty na podpatku, drahá kabelka a krásné vlasy. Proč je tak důležité být trendy. Snažila pochopit a rozklíčovat pravidla profesních uniforem. Rozebrat to, co které kusy oděvu říkají o svém nositeli. Chtěla jsem být slavná stylistka. Jak k lidem vyslat signál, že jsem IN? Jak zamaskovat, že reálně myslím jinak?

Nešlo o to, vytvořit jednorázový kostým, ale dát dohromady celou identitu, celou stylovou značku. Ukázat světu, že já jsem tady ten opravdový módní blogger. Já vím nejen co je trendy, ale i co trendy bude. Ukázat, že jsem kreativní, skvělá, krásná, že mě každý musí chtít. Zatímco dneska bych k tomu přistupovala s analýzou a plánem v ruce, tehdy to bylo živelné. Nakupovala jsem, zkoušela, kombinovala a zase nakupovala. Skoro všechny peníze jsem investovala do oblečení a nakonec to skutečně stálo za to. Lidé si mě pamatovali. Šedá, černá, bílá, postapokalyptická víla a zrzavé vlasy. Moje značka, která mě dostala do zákulisí i do front row.

Být vždy o krok napřed

Nejenom v módě platí, že kdo neběží, jako by stál a kdo nejde, jako by couval. Lidská pozornost, vycvičená tisíciletími v divočině, reaguje jen na to, co je nové. Móda je tak postavená, ale i jinde potřebujete být aspoň trochu vidět. Asistentka která nosí stále stejné elegantní šaty nemusí být povýšena jen proto, že její stejně šikovná kolegyně šatičky střídá. Samozřejmě, kvalita práce je zásadní, ale i oblečení a image rozhoduje

Když se na potřebu pestrosti v oblékání podíváme s odstupem, zjistíme, že je to mnohem komplexnější záležitost, související s vývojem osobnosti. Co si budeme povídat. Když začínáte v nové práci, málokdy oplýváte sebejistotou. Málokdy jste si zcela jisti tím, co děláte a co chcete dělat za 10 let. Znejistí vás, když na vás někdo křičí. Nechcete se nechat vyhodit. Snažíte se. Klušete kupředu aby okolí vidělo, že jste v kondici. A doufáte, že si nikdo nevšimne, že máte zpocená záda. 

Punk je někde jinde

Oděv mě zajímá. Baví mě pozorovat lidi, dívat se na to, co mají na sobě a jak to nosí. Baví mě přemýšlet nad tím, kde vybraný kousek oblečení asi koupili a jak se to stalo. Baví mě řešit, proč jsou Česi outdoorový národ a proč nechápou dresscode. Troufám si říct že jsem aspoň trochu pochopila principy odívání a oděvního průmyslu.   Přesto a proto jsem měla intenzivní pocit, že na oblečení záleží. A že na něm záleží tím víc, čím více se pohybuji mezi lidmi, kteří ho řeší.I já jsem ho řešila. Hodně.

Na loňský zářiový MBPFW jsem se oblékala s péčí svědomité módní redaktorky. Abych mohla prezentovat a reprezentovat,  napůjčovala jsem si oblečení od návrhářů, vymyslela outfity, učesala se a nalíčila. Jako obvykle. Bylo to hezké, cítila jsem se fajn, ale popravdě, sorry kámo, nic ve zlém, ale nikoho nezajímáš. Moc se mě to nedotklo, ale přesto... Nikdo se ani nezeptal, čí oblečení mám na sobě. Byla jsem trochu zklamaná. (A taky trochu žárlila.) Už proto, že jsem návrhářům slíbila propagaci, ke které nedošlo.

Jak je možné že to nevyšlo? Že to nefunguje? Odpověď ležela hned vedle, stačilo ji zvednout. V záplavě dokonale nastajlovaných lidí kdokoli ne-šílený zapadne.  Na CEFD do Budapeště už jsem se oblékla mnohem skromněji a pohodlněji. A když jsem pak na fashionweeku v Kodani pochopila, že ti největší profíci ve stejných botách odchodí celý týden, změnilo mi to život. Oblékat a trápit se kvůli uznání na české fashion scéně? Proč?

Když v březnu nadešlo MBPFW, už jsem outfity neřešila. Šla jsem v těch jeansech, ve kterých jsem ještě minulý den klečela na zemi na focení. Rozhodla jsem se pro pohodlí a nic se nestalo. Lidé mě zdravili tak jako tak, nikdo to neřešil. Nudné oblečení ze mě nedělalo horšího člověka. Konečně jsem se cítila sebejistá a klidná. Už za mě nemuselo mluvit moje oblečení. Mluví za mě moje práce. Mluvím za sebe já sama. 

Nemusím být stylová, módní a moderní. Stačí mi být sama sebou. Moji hodnotu neurčuje to, co mám na sobě. Neurčují ji lidé, kteří se na mě dívají. Mám ji tím, co umím a co dokážu.

Dovolte si být sami sebou

Na základě pozorování si troufám říct, že jedinou překážkou na cestě k minimalistickému šatníku jste vy sami. Pokud máte redukovat šatní skříň na jeden střední kufr, musíte si být sakra jistí tím kdo jste, co děláte a co potřebujete. Je hezké nějak vyházet vyházet 90 % věcí, ale pokud neznáte sami sebe, můžeme se vsadit, že do roka a do dne máte šatník zase natřískaný. Věřte mi, dokud nevíte kdo jste, nepovede se vám implementovat žádný z minimalistických konceptů. Zkoušela jsem to. 

Kdo jsem a kam jdu

Capsule wardrobe, 333 koncept nebo osobní uniformy? V každém případě potřebujete vědět, jaké oblečení vlastně potřebujete. Jsou to košile a obleky, nebo jeansy a mikiny? Práce, životní styl a koníčky jsou to, co jednoznačně definuje obsah vaší skříně. Protože se snažíte mít věcí co nejméně, musí být každá co nejlépe použitelná. Je třeba se zamyslet. Otázky níže vám v tom pomohou. 

Vyžaduje vaše práce jiné oblečení, než běžný život? 

Nezáleží na tom, jestli jste právník nebo stavební dozor. Jde o to, že vaše práce vyžaduje jiné oblečení, než nákup potravin v supermarketu. (I kdybyste vše nakupovali online, více casual nebo naopak oficiálnějším akcím, se nevyhnete.)

Práce je základ. Pokud je to ta pravá, pak sedí k vaší osobnosti a nesete si ji sebou i po pracovní době. Proto bude většinu skříně zabírat oděv vhodný do práce a pak pár věcí, které ho doplní. Co tím myslím? Jako právník si třeba pro casual den pořídíte chinos kalhoty, protože se dají vzít i ke košili a saku z obleku.  Jako stavař si k jeansům a bundě dokoupíte slušné boty a košili.

(V případě, že jste biolog v terénu, si místo razící zelené softšelky pořiďte raději tu jednobarevnou. Pořiďte neoutdoorové boty a mezi batohy zařaďte i jeden městský. Prosím.)

Chodíte někam, kde je předepsaný dresscode? 

Přes dresscode nejede vlak. Na snowboard taky nebůjdete v papučích. V případě, že jednou za čas provozujete nějakou extra činnost, zvažte jestli bude lepší koupit si vlastní lyžáky, nebo si plesové šaty raději půjčit. Nelíbí se vám to? Najděte si takové akce, které odpovídají vašemu mindsetu a šatníku lépe.

Jaké jsou vaše hobby?

Je jasné, že pokud chodíte každý víkend na hory, neobejdete se bez sportovních bot. Jako zarputilý LARPař určitě budete mít aspoň jeden kostým. Zamyslete se nad tím, jestli není možné nějak propojit hobby a real life šatníky. Funkční oblečení můžete nosit i ve městě, městské oblečení může být i funkční. Typicky, na běžky, běh i mnoho městských aktivit stačí jedny kvalitní legíny. 

Jak velkou máte pračku?

Blbá otázka? Ani ne. Pokud máte velkou pračku, oblečení špiníte rychleji než ho stíháte prát. Zvažte své čistící možnosti v kontextu barev a materiálů v šatníku. Barevné ponožky jsou krásné, ale pokud je musíte prát v ruce, tak nic moc. Bílou perte jenom s bílou. Pokud jí nenaplníte pračku, zkuste raději šedou, bleděmodrou nebo růžovou. Víte jak ;-)

Jak se pohybujete? 

Jezdíte všude autem, nebo chodíte pěšky na vzdálenou autobusovou zastávku? Lítáte po světě, nebo jezdíte na kole? Podle toho volte boty. Nepromokavé, prodyšné, barefoot, podpatky... a samozřejmě i oblečení. Na hedvábí a tenké bavlně jsou vidět zpocená místa. Na vlně nebo polyesteru ne. Dlouhým kalhotám se při chůzi mohou ušpinit nohavice. V sukni je na skůtru zima. Počítejte prostě s tím, že se můžete umazat, zpotit nebo naopak nachladit od klimatizace. 

Můžete si dovolit být ikonou?

Koncept osobní uniformy je lákavý, ale ne každý je Karl Lagerled. Jeden učitel na našem gymplu měl přezdívku Riflouš. Jsou prostě obory, kde si z vás, pokud budete chodit jenom v jeanovině, budou dělat legraci. 

Můj minimalismus

Většinu posledních měsíců trávím v tmavých jeansech Superdry. Ty kalhoty už ztratily třetinu barvy, začínají se jim trhat lemy u kapes a vytrhávat hlavní knoflík.Jsou jediný důvod, proč jsem ochotná si hlídat váhu. Za 8 měsíců, co je mám, jsem v nich zažila všechno. Narazila na ně náhodou v pánském oddělení sekáče u Quadria, a protože byly kvalitní a já jsem z nich těsně nevypadla, pořídila jsem si je. Volné a krátké pánské gatě se ukázaly jako pohodlné a praktické a tak se schodou okolností staly absolutním základem mého šatníku. Absolvovala jsem v nich spánek na podlaze nočního rychlíku, čtyři dny festivalu Masters of Rock, pracovní pohovor, po boku “nadkolegy” jednání s klientem i první let letadlem. MBPFW i fashionweek v Kodani. Nikdy předtím by mě nenapadlo, že si to budu moct dovolit. 

Na všechny věci v mém šatníku se můžu spolehnout. Co nepotřebuju, to nemám, co nemám, to nepotřebuju. Vyhodila jsem všechny boty, které mě kdy tlačily, spodní prádlo mám jen takové, za které se nestydím. Osvědčila se mi trika Moira, legíny od Young Primitive, kašmírové svetry, péřové bundy a šaty Leeda. Protože nemám velký rozpočet a odmítám fast fashion řetězce, je nakupování těžší. Ale všech 15 věcí, které jsem si za poslední rok pořídila, pravidelně nosím. 

Minimalistou na zkoušku

Pokud si to v práci můžete dovolit a neublíží vám to, zkuste jeden měsíc pojmout minimalisticky. Vezměte si zavazadlo střední velikosti a do něj zabalte všechno oblečení a boty, které budete potřebovat na 30 dní. Od spodního a nočního prádla až po kabát. Všechno ostatní, co ve skříni a botníku zůstalo, zavřete do krabic nebo tašek, schovejte pod postel nebo na půdu. Zavazadlo vybalte zpátky do prázdné skříně. Dobrodružství začíná. 

Možná vám bude něco chybět a hledání vám bude stát za to. Možná zjistíte, že jste polovinu triček nepoužili. Nic není špatně. Pokud objevíte sami sebe a minimalismus se vám zalíbí, vítejte v klubu. A pokud ne? Buďte sami sebou, buďte maximalisté. Aspoň máte o čem vykládat :-)

Minimalismus v praxi? Dost možná už v tom taky jedete.

Minimalismus je trend, který je vidět. Prázdný byt, volný prostor, svobodný pohyb, cestování po světě jen s batohem a plavkami. Hezké fotky. Než ale začnete ochat nad minimalistickými guru, zkuste se rozhlédnout kolem sebe. Dost možná kolem sebe máte větší borce. Nebo jimi sami jste. 


Chamtivá ženská

Jako každá holka z venkova, i já mám silný vnitřní pocit, že bych se měla zásobit na horší časy. Když vidím něco co je zadarmo, zasvítí mi očička. Nebýt snahy o vlastní důstojnost a vůle, našli byste mě všude tam, kde se něco rozdává. Nechat to na mé základní přirozenosti, nikdy bych po přehlídce nenechala (jedinou!) dárkovou taštičku pod lavičkou. Naštěstí pro mě i pro mé okolí, hanba by mě fackovala, něco takového provést. 

Nejsem z chudé rodiny. Ale jsem ze tří holek, tatínek je dost "šporlivý"a na rozdíl od vzdělání, sladkosti, kosmetika ani jiné holčičí pičičmundičky nebyly samozřejmostí. Když jsem se stala bloggerkou a pozvali mě do showroomu, vzala jsem, co dali. Když jsem po škole začala pracovat na nákupu v retailu, na stolku u dveří se pravidelně objevovaly vzorky kosmetiky a jídla. Volně k rozebrání. Ani ty jsem nenechala bez povšimnutí. Jednou za čas jsem sice podělila kamarádky a známé, rozdávala jsem chleba bezdomovcům na ulici. Ale to není řešení. Jak si to ale srovnat v hlavě? Jak nemít nutkání chamtivě brát všechno, co vidím a mohlo by se hodit? 

Základy minimalismu

S minimalismem je to jako s hubnutím. Po tvrdé redukční dietě zpravidla nastává jojo efekt, dlouhodobě zabírá jenom celková změna životního stylu a myšlení. Já osobně nejsem zastáncem "moudrých pouček" a spolehlivých rad. Ale když se podívám na svůj současný životní styl (a životní styly těch, které ve svém okolí považuju za minimalisty), vidím tři základní myšlenky. Až když jsem si je osvojila, přestala jsem toužit po zbytečnostech. A nebudu se s vámi hádat pokud budete tvrdit, že ve skutečnosti jde jenom o jednu. 

Nahraditelnost a dostupnost

Žijeme ve společnosti, ve které je téměř vše materiální dostupné a nahraditelné. Pokud si doma zapomeneme plavky, můžeme si nové koupit na pláži. Pokud potřebujeme křovinořez, můžeme si ho půjčit. Už uvědomění si této nahraditelnosti je klíčové. Už nemusíme schraňovat použité silonové sáčky. Kdykoli můžeme sehnat nové. A pokud by se náhodou přestaly vyrábět, objeví se něco, co je dobře nahradí.

Stačí si vzpomenout na to, jak jsme jako děti jezdili na dovolenou. Když mi bylo 13, jela jsem se sborem na 14 dnů do Řecka a každé dítě muselo při nástupu do autobusu odevzdat 2 kg chleba. Dneska už by nám to přišlo fakt divné. Ale tahat sebou životem zásoby laků na nehty, bločků a propisek, to nám divné nepřijde.

Už nejsme tak chudí a popravdě, když v ruce nedržíte zvolna tvrdnoucí pecen, máte ji volnou k pomoci druhým a ti se vám mohou odvděčit čerstvým pečivem.

Během Masters of Rock ve Vizovicích jsme z nudy pomohli odnést banánovku knih z charity shopu Dotek na zámek. Mysleli jsme si, že tak aspoň zjistíme, kde zámek je a nakonec jsme, překvapení, jako odměnu dostali vstupenky na prohlídku.

Ať už cestujete nebo ne, ekonomika sdílení je další bonus k dostupnosti. Chybí ti štafle? Proč je kupovat, když se můžeš zeptat u souseda? A když to jde se štaflema, proč by to nemohlo jít s autem? Nakonec, týká se to i služeb a činností. Proč ztrácet čas s úklidem bytu, když jsou lidé, kteří to pro vás rádi udělají? 

Ekologie

Naši prarodiče věci opravovali, naši rodiče pokažené vyhazovali. A co my? Už se vám stalo, že jste vyhodili nebo odložili něco jenom proto, že už to nebylo in? Nevidím smysl v tom stát se minimalistou tak, že všechno odnesete do kontejneru. Co takhle zkusit je lépe spotřebovat? Dokonalá spotřeba je takový můj osobní pojem. Znamená to nejen nevyhazovat dobré věci. Znamená to nenechat je zkazit

Dokonalá spotřeba má ekologický základ a k minimalismu míří přes něj. Pro mě bylo stežejní rozhodnutí, vyhnout se v maximální míře palmovému oleji. Přišlo to ze dne na den, o velikonocích, na základě děsivého snu o útěku z hořícího pralesa. Palmáčové perníčky jsem rovnou rozdala ještě u rodičů, ale v Praze na mě čekaly zásoby nakřečkovaných trvanlivých potravin, naštěstí zabalených. Ty putovaly do krabice na chodbě domu, s cedulkou "volně k rozebrání". Přečetla jsem ale další eko články a zjistila, že mnohem více palmáče je v kosmetice. Vytáhla jsem všechny drogistické věci ze skříněk a košíků. Nikdy neotevřené šampony, sprchové gely a tělová mléka. Spousty vzorků. A pak otevřené věci. V množství jak pro dětský tábor. To co smrdělo stářím, letělo bez milosti do koše. Nové, neotevřené věci jsem odnesla do azylového domu a na ty polovyčerpané aplikovala princip dokonalé spotřeby.

Bylo by hezké vyhodit staré šampony a koupit si jeden nový. Ale jaké jsou náklady na vyrobení šamponu, jeho dopravu a prodej, a jaké jsou náklady na likvidaci poloplné lahvičky? (Náklad na čističku, protože to stejně vyliju do záchoda, abych mohla dát nádobu do plastu? Nebo to odhodím celé, a půjde to v lepším případě do spalovny?) Když se všeho zbavím, uleví se mi. Ale co na to příroda? Než jsem spotřebovala všechny zbytky, trvalo to víc než půl roku. Ale smutný pohled na lahvičky čekající ve sprcháči se mi připomněl vždy, když jsem byla v drogerii. Nakonec už mě to tak iritovalo, že jsem zakázala ježíškovi, aby mi nosil jakoukoli kosmetiku - pod hlasitě vyřčenou pohrůžkou, že cokoli dostanu, dám bez milosti a hned bezdomovcům. Když jsem konečně spotřebovala poslední šampon (malá oslava), koupila jsem si dobré bio mýdlo, které mi stačí na ruce, tělo i vlasy. Když jsem vypotřebovala poslední krém, obřadně jsem otevřela darovanou konopnou mast. Nakonec přibyla eko zubní pasta, na jaro a léto mám navíc opalovací krém s vysokým faktorem. Více kosmetiky mi prakticky netřeba. A tak už mě vzorky zdarma nechávají úplně chladnou. 

Jasně, s kosmetikou to má každý jinak, ale nakupovat novou, až když opravdu dojde ta stará, dokáže každý. Pokud znáte své tělo a to, co mu vyhovuje, nepotřebujete nic navíc. A není to jenom o kosmetice nebo jídle. Je to i o nepřečtených časopisech a novinách. O nikdy nenošeném oblečení. Proč kupovat pořád něco nového a pak to vyhazovat? Věci, které se nepoužívají, přesto stárnou. Stárnou gumy a těsnění, levnější plasty oxidují, tuky se rozkládají.

Nejde jen o to, že pokud něco nepoužíváte, asi to nepotřebujete. S každým vyhozením "nespotřebované" nebo "prošlé" věci prakticky násobíte náklady na ni. Stojí to za to přírodě? Stojí to za to peněžence? 

Spolehlivost

S důkladnou spotřebou úzce souvisí otázka kvality. Čím méně věcí máte a čím déle vám mají vydržet, tím spolehlivější musí být. Domácnost se čtyřmi mixéry si může dovolit mizernou kvalitu pátého, a když se i z toho začne kouřit, pořídit šestý. Ostatní potřebují stroj, na který se mohou spolehnout. Který něco vydrží. Kvalitní věci můžete spotřebovávat dlouho a často, až do úplného rozkladu. 

Jednoduchá poučka o preferenci kvality před kvantitou prostě platí, a aplikovat ji můžete nejenom na nákupy, ale i na to, co už máte. Všechno co je doma by mělo být připraveno k okamžitému použití a pokud není - na co to mít? Jestli máte designovou sadu příborů, ale v ní  žádnou lžičku ze které by se vám dobře jedla zmrzlina, něco je špatně. 

Zatímco u věcí si tohle umíme uargumentovat, když dojde na citlivější témata, je to horší. Sbíráte "kamarády" na facebooku? Kolik z nich je spolehlivých? Kolik z nich by vám zvedlo telefon? A nebo naopak, kolika z nich byste telefon v noci zvedli vy? 

Minimalističtí guru kolem nás

Tři základní minimalistická pravidla jsou vlastně hrozně jednoduchá, účelná a funkční. Ve shrnutí znamenají, žít pro život, a ne pro věci. Netrpět sentimentem a chamtivostí, znát sám sebe a své potřeby a umět si velkoryse dopřát to, co má smysl. 

V tomhle kontextu, dost možná ani nevíte, kolik minimalistů máte kolem sebe. Jsou to většinou muži, zapálení pro své životní vize a poslání. Jsou to lidé, kteří žijí ve svých myšlenkách, činnostech a snech, a majetek a jeho správa by je jenom brzdily. Ti nejchudší a nejostřejší mají notebook, mobil, futon, polštářek a deku, batoh, židli a stůl (od popelnice), pár knih, dvoje boty a oblečení akorát tolik, co se vejde do toho batohu. Možná taky hrnek. A misku. A zubní kartáček.

Jsou to lidé, kteří se věnují tomu, co pro ně má smysl. Jsou ochotni utratit hodně peněz za to, co je posouvá dopředu. Mají starý mobil, ale kolo v hodnotě málo jetého auta. Mají jednu košili, ale fotovýbavu za čtyři průměrné platy. Bydlí téměř v holobytě, ale jedí hlavně v dobrých restauracích. Žijí na 20m, ale pronajímají si garáž na motorku. A mají jen ty přátele, kteří jsou skutečně přáteli. 

(Nechci být sexistická, ale popravdě, znám jenom málo žen (čti žádnou), které by takto žily, dlouhodobě a spokojeně. Ano, znám takové, které prakticky vlastní jen notebook, futon, kufr a dvě kočky. Ale my holky klademe hodně důrazu na vztahy a na sny, a dokážeme si perfektně zaházet hlavu jejich rozkládajícími se zbytky. I když tak reálně nemáme skoro nic, stejně si neulevíme. Protože chlapi, kamarádky, konkurence a wannabe. Znáte to. A nebo to tak vnímám jenom proto, že s kamarádkami více mluvím a tak vím víc o tom, že nejsou "hepy jak dva grepy"? Zatímco chlapi se nesvěří?)

Já, minimalista. 

Každoročně si dávám předsevzetí a pro rok 2016 zvítězilo "být připravena na cokoli". Technicky to vnímám jako schopnost sbalit všechno co potřebuju pro život do zavazadla, se kterým můžu jít i pěšky, na delší vzdálenost. Být nezávislá. Bez zbytečné zátěže. Není to jenom o tom, vyřešit šatník a mít kvalitní technologie pro práci kdekoli. Je to i o know how a schopnostech.

I když se už dneska můžu cestovat po světe jen s velkou kabelkou, k minimalismu, tak jak si ho představuju jako ideál, mám před sebou ještě dlouhou cestu. Už teď ale vnímám rozdíl. Nemusím myslet na nepodstatné věci a lidi a můžu se koncentrovat na to, co mě zajímá. Mnohem více čtu, už i v angličtině. (Na to jsem vůbec neměla kapacitu.) Práci dělám kvalitněji, lépe se soustředím, lépe vnímám souvislosti. Jsem klidnější, na cestu se sbalím za 15 minut a nic mi nechybí. Hodně ušetřím, díky tomu můžu méně pracovat a více se rozvíjet. To opravdu nebývalo. 

Co nepotřebuju, to nemám, co nemám, to nepotřebuju. 

Dost možná jste už i vy sami minimalisté. I když třeba nemáte holé stěny a při každém stěhování sebou táhnete sbírku nepoužitelných tenisových raket, ve skříni máte boty, které jste poslední tři roky jenom pozorovali, knihy a časopisy vám zaplnili byt. Pokud máte pro něco vášeň, pak to neznamená, že se jí musíte vzdát. Jak praví klasik, punk je někde jinde. 

Minimalismus znamená vědět, co je pro vás důležité. Znát a naplňovat své potřeby, ale nenechat si okolím vnutit pseudopotřeby.  Minimalismus je obrana před manipulací, strachem a falešnými proroky. Jestli věříte, že úsměv je důležitější než makeup, zdraví je důležitější než krása, spánek je důležitější než peníze a lidé důležitější než věci, pak jste v srdci minimalisté. A to že milujete barevné tapety, na tom nic nezmění. 

Jak mít minimalistický šatník a botník? Počkejte si na závěrečný blog série!

Chcete minimalistický život? Bude to bolet.

O minimalismu se toho napovídá hodně. Známí na FB nadšeně sdílejí videa o chlapíkovi, který má 5 košil a 6 párů ponožek. Bloggerky objevují kouzlo cost-per-wear a překvapeně zjišťují, že si jednu sukni mohou obléknout i dvakrát. Po dámských internetech se jako povodeň rozlily články "jak na to". Je to ale reálné v praktickém životě? Jak minimalismus funguje ve skutečnosti?


Minimalistický křeček

Pro určitý minimalismus, v estetické rovině, mám slabost už odmala. Nejlépe se vyspím v bíle povlečené posteli a dekorační předměty jsem nepochopila vůbec. Vážím si všech, kteří dokážou vytvořit obyvatelný extrémně přeplněný interiér s různými vzory tapet, květinami, lampičkami a cingrlátky. Obdivuju rokoko a biedermeier. Ale žít bych v tom nedokázala. 

Když vidím maximalistické modely od Adama Ptáčka, oči mi po nich hopsají jak kůzle po silném kafi a mozek to vzdává. A přitom to jsou fakt dobré a promyšlené vzory a detaily. Jen je jich moc. 

V interiéru preferuju světlo, bílé stěny, holou podlahu a nějaké to umění. V ostatních oblastech jsem ale typický venkovský křeček. "To by se mohlo hodit!" je moje podvědomé heslo. V obchodech si představuju všechny ta úžasná dobrodružství která mi koupě přinese. Zachraňuju a sbírám staré věci. Levný a příjemný materiál nakupuju ve velkém. Sbírám i takové ty šňůrečky z triček a cedulek. Jsem asi magor, nemůžu si pomoct. Vyhazování odstřižku látky, většího než 10 cm2 mě až fyzicky bolí. Kdybych měla velký dům, dokázala bych ho celý zaplnit textilem, oblečením, botami, knihami a galanterií. 

Současně jsem na nejlepší cestě stát se opravdovým minimalistou. Jak jsem k tomu došla?

Málo mít, hodně žít. 

Minimalismus je přístup, který v zásadě vychází z paretova poměru. 20 % věcí přináší 80 % užitku.  Vzít to matematicky, pečlivým výběrem bychom mohli dosáhnout 88,888...% spokojenosti... a že jsem trochu skeptik, pochybuju, že je v silách člověka být 100% šťastný. Nebo znáte někoho, komu jeho majetky zajistily absolutní nirvánu? (Já znám naopak kluka, kterému přinesly deprese.)

Tyhle úvahy o tom, co nás dělá spokojenými se vyrojily v pokrizové době internetové. Na síti vídáme kouzelné obrázky štěstí, do toho do nás markeťáci hustí horem dolem, ledovce tají, živočišné druhy vymírají, příjmy nerostou a nejen levičáci mluví o prekariátu. Migrace je slovo roku, mileniálové chtějí být šťastní a kapitalismus a konzum se začínají jevit jako přežitek nejen extremistům. Jak S toho ven? Minimalismus se jeví jako ideální volba, která nám udělá líp, zatopí prodejcům, spasí přírodu a vrátí nás zpět do života plného zážitků, rodiny a přátelství. Nebo ne? 

Lajf, not lajfstajl

Recepty na to, jak si uvařit šťastný minimalistický život, vypadají jednoduše a lákavě. Pět bodů jak na to. I vy můžete být šťastni. Jak mít více času na rodinu. Cestujte na lehko. Společné mají to, že v zásadě nefungují.  


Minimalismus vznikl pod tlakem a jako nouzové řešení. Pokud vás život nedonutí k málu, ani ty nekrásnější návody na trendy lajfstajl nepomůžou.

Japonci jsou minimalisté proto, že jejich bytečky nemají úložné prostory. Na ubytovnách jsou rodiny, které v sedmi členech žijí ve dvou místnostech. Na treku přes hory si musíte vystačit s tím, co unesete. Pokud ale jedete na stejně dlouhou dovolenou a neřešíte váhový limit, kufr máte problém utáhnout i po rovině.

Než se tedy vrhnete na svůj šatník, v ruce vytrženou stránku s radami z časopisu, je třeba si uvědomit že minimalismus není ve střední Evropě "normální" chování. Střídání období dostatku a nedostatku nás naučilo mít ostré lokty, kupovat co se dá a vyhazovat jenom to, s čím už se nedá dělat nic jiného. Až u prarodičů objevíte kilogramy zahnutých hřebíků, tisíce silonových sáčků a stohy kelímků od jogurtu, nedivte se. Jsou to stejně důležité věci jako vaši náhodní známí na FB (které jste nikdy neviděli a prostě netušíte) a uložené záložky v prohlížeči. To se ještě může hodit. 

Raději vyhořet, než se stěhovat

Moje křeččí založení je jedna věc, můj život je věc druhá. A v životě se dějí věci. Před 8 lety jsem se do Prahy stěhovala s dvěma přepravkami. Přespávání u příbuzných, kolej, bydlení v domku s rodinou přítele a tři stěhování s ním, to s mými zvyklostmi moc nehlo a majeteček rostl. Až s mým útěkem z manželství jsem si uvědomila, že toho zase tak moc nepotřebuju. Spala jsem na gauči, dva hrnky, plytký talířek, miska, dva hrnce, lžíce a nůž. Bylo krásné kupovat si věci a přesně vidět, o kolik mi každá z nich zvedá pohodlí. Není nad to, moct si uvařit vodu. Pořádně se vyspat. Zamíchat si kafe malou lžičkou. Zamést. Uskladnit potraviny v lednici. Oprat si. Ale pak se to zase nějak zvrtlo. Látky, oblečení, vzpomínky, kamínky, mušličky... 

A tak před 13 měsíci přišel zloděj, odnesl si co se mu hodilo, zdemoloval dveře a ukázal mi, že majetek jenom iluze. Že soukromí je jenom iluze. Bez šperků, bez notebooku a bez možnosti se v bytě zamknout mi bylo překvapivě lehce. Rozhodla jsem se nic nenahrazovat. Když mě letos v březnu navštívili podruhé, nic si neodnesli. Nebylo co. 

Uvědomění si, že dveře a stěny jsou jen dekorace, mi potvrdilo, že věci jsou tady proto, aby sloužily, ne naopak. Že domov je v srdci a dělají ho lidé. Prostor je jenom prostor. V zásadě je veřejný a věci které v něm jsou tomu musí odpovídat. Bezpečnost v domě se nedávno radikálně zvedla, k "mému hnízdečku" přesto necítím sentiment. Od září v něm bude žít někdo jiný a celkově ho půjčuju na přespání i neznámým návštěvám. 

Vědomá cesta

Zatímco cennosti a nostalgie se v mém životě redukovaly "samy", nakřečkovaný materiál se ne a ne hnout. Krabice a šuplíky nikdy neuskutečněných projektů. Zaprášený sen o vlastní upcyclingové značce. Představy o holčičím oblečení. Vzpomínky na hotové věci, ve formě zbytků. Příze. Vlny. Komponenty. Když jsem všechno vytáhla na světlo, pokoj se celý zaplnil a bylo mi až úzko, z toho množství. Z mojí neschopnosti dát všem materiálům tvar. A z toho, kolik peněz jsem do věcí vrazila a mohla procestovat nebo propít. (Pokud jste cynici.) Opravdu si chci všechny tyhle emoce dál držet?

A tak jsem většinu rozdala. Něco zpracují děti, něco si rozebrali návrháři, něco kamarádky co se učí šít. Bylo mi o dost líp.

Otřepat se jako mokrý pes

Vždycky, když se něčeho zbavím, cítím se lépe, lehčeji. Moje látky se teď vejdou do jedné skříňky a i když je těžké se odhodlat k dalšímu kolu loučení, dojít k němu musí. Můžu si stokrát představovat, že z luxusních prvorepublikových, ručně vyšívaných povlaků něco ušiju. Ale skutečně? A pokud ano, co pak s tím? Můžu si představovat že ty zachráněné křehoučké krajky jsou hodnota. Ale co s nimi, když je nedokážu použít? 

Mám čím dál větší chuť otřepat se z majetku, jako pes když vyleze z vody. Zbavit se zbytečné zátěže. Jsme jako hafani, kteří se snaží v hubě držet tři klacky najednou, tři oblíbené klacky, které nám ale brání svobodně běhat, štěkat, vyskakovat a žrát. Domněle přikládáme hodnotu tomu kterému kusu dřeva a nechceme si připustit, že stejně dobrý najdeme, kdykoli ho budeme zase potřebovat. Máme pocit, že když budeme držet své klacky, budeme jistější. Ale co náklady obětované příležitosti? Máme pocit, že nás majetek ochrání před rizikem. Ale není to naopak?

Proč má minimalismus smysl? A co když právě vy už minimalisty jste, aniž byste si toho všimli? Pokračování v dalším díle. 

velký krok EXI(S)T 2016

Zlín je tak zapadlý, že sem i ráno vchází opožděně a v mlhavém oparu, stejně jako vlaky, trolejbusy, auta a foodie trendy. Objevila jsem bageterii s hamburgerárnou, kde osobitým způsobem interpretují trend zapékaného pečiva a vyvrcholení lokálního foodie zážitku pak přišlo v Otrokovické nádražce Mašinka, kde pani prodavačka asi nemá pračku (nebo se holt nevešla a tak se řádně otřela o něco co kdysi pravděpodobně hořelo). Kombinace plnotučné hořčice, studené anglické slaniny, čerstvého rohlíku a rafinovaně schovaných, průsvitně tenkých koleček okurky, to je snídaně která vhodně doplní hrnek extra silného turka, bez mlíka, s cukrem. 

Tyhle drobné radosti, vycházející z neuvěřitelné atmosféry místa, dělají Zlín tím, čím je, magickým místem za sedmero horami. I když mi cestou zatrnulo. To ve chvíli kdy se z rozhlasu v Pendolinu, na nádraží v Pardubicích ozvalo “Vážení cestující, jeden z cestujících nám právě skočil pod vlak. Pokud je mezi cestujícími zdravotník či lékař, prosíme aby se dostavil k prvnímu vozu. Vážení cestující, omlouváme se za zpoždění které bude pravděpodobně hodinu.” I když jsem si cestou utírala slzy, když jsme v jiném vlaku zastavili před Olomoucí a hodiny neúprosně ukazovaly, že spoj na Zlín nemáme šanci stihnout. Ale rozhodla jsem se nevzdat to. Protože jestli ta cesta vypadá takhle, na konci nutně musí být nějaká hodně dobrá odměna.

Na přehlídku jsem vpálila sežmoulaná, smradlavá a s kufrem, už v průběhu. A tak vlastně ani přesně nevím, kdo předváděl, co předváděl, jaké byly detaily, vize a jakou chuť měl kouzelný poprašek, který z hader dělá umělecké dílo. Nestihla jsem vytáhnout si bloček a pero, nestihla jsem ani očima přesně zachytit tvary a duši oblečení, ale nějak mě to netrápilo. Je krásné být host a nemuset. (Proto kolekce okomentuju až později - poraďte - podaří se mi někde sehnat k nim i textovou část bakalářky/diplomky?)

Na aftrpárty mi pak nějaká slečna návrhářka nabídla lahvičku se zbytkem jemně perlivého rajce. “Hele, voda, dáš si? Je to jenom voda.” Ve tři ráno, pod tmavým nebem před klubem, jo, napila jsem se. “Tak, a teďka tuhle situaci, tuhle situaci musíš popsat, a od ní napsat svůj článek, to je strašně důležité.” 

Jasně. Je to strašně důležité, je to důležité jako všechny ty “opilecké” kecy. Protože každá minuta na tom správném místě, bez ohledu na alkohol, vyvrtává do našich slupek drobné dírky. Dírky skrz které pak ven, v podobě keců, tryská to nejdůležitější, čim jsme si nejistí. Ty rozhovory jsou jako vzájemný striptýz dvou obětí kyselinových útoků. Všechno to co schováváme, plíseň mezi prsty a křivé nohy, je to slovní tanec, oťukávání a drobné triumfování v divnosti. Až nakonec stojíme jenom ve spodním prádle, a je to úleva a lehkost, hele, ty to máš taky? Jasně že jo. Celkem nepříjemné, co? 

Mohlo by se snad zdát, že paralela s fyzickými akty a tělem souvisí spíše s diskusemi seniorů v čekárnách praktiků. Ale právě aftrpárty Exi(s)t byla svým způsobem čekárnou. Posledním místem kde se setkají staří přátelé předtím, než přijde diagnóza. Dospělácký život. 

Ukončení magisterského studia je celkem stresující záležitost. Nejde ani tak o to napsat a obhájit diplomku. Nejde ani tak o to naučit se otázky ke státnicím a vyklepat ze sebe vědomosti ve správnou chvíli. Pokud nepatříte mezi ty šťastné, kteří jsou rádi že už se nemusí otravovat se školou a mohou se naplno věnovat své už rozjeté kariéře, místo zalykání radostí se po obdržení známek můžete topit v šedé a lepkavé nejistotě. Pohledy plné očekávání, které na vás vrhají rodiče a prarodiče jsou hřebíčkem do rakve. Schodiště náhle skončilo a zatímco jste našlápli do vzduchoprázdna, někdo za vámi zabouchl dveře. V tu chvíli balancujete na hraně, plní emocí z prožitých let ve škole, ze zážitků u zkoušek, v toho jak ocenili vaši práci. Na jedné straně stojí vaše vlastní sny, to co považujete u jiných lidí za úspěch, to co vnímáte ze sociálních sítí, všechny ty ideály za růžovým sklem. Hned vedle číhají nestvůry, kterými vás straší starší kolegové, daně, pojištění, nezaměstnanost. A do toho si někdo neodpustí “Bože, ty toho naděláš, tak si prostě najdeš normální práci jako normální člověk. Nemusíš být něco extra.” Jako komáři vás otravují všechny ty musíš, měl bys, normální, takhle se to dělá, tak to to správné, nebuď divný a moc to řešíš. “Když mi bylo tolik co tobě, už jsi byl na světě.” prohlásí máma a lehce v tom naznačuje touhu po vnoučatech, a tom, aby byl váš život stejně jednoduchý, jako ten její. 

Jééj. S tím naděláte. Řekl by Filip, guru homeopaticky koncentrované zodpovědnosti, a přidal nálepku sraženého králíka. 

Jestli se po tom celém kolotoči cítíte zodpovědně ale trochu bezradně, mám pár rad. 

Přiznejte si to. Jistota je pryč, mládí je pryč, lepší to nebude. Nic z toho, co od vás chtějí rodiče nebo společnost ale nemusíte. Nemusíte být “úspěšní”, krásní, mít vlastní módní značku a jezdit v drahém autě. Nemusíte mít vztah, stálé bydliště ani práci. Nemusíte vlastně vůbec šít a už vůbec nemusíte dělat kolekci každého půl roku. Nemusíte nic. Můžete cokoli. Nebojte se. Cokoli uděláte, když to bude vycházet z vás a ne z ostatních, vás posune tam, kde máte být. Zastavte se. Dejte si pivo na sluníčku v pondělí dopoledne. Sedněte si na lavičku a pozorujte lidi. A psy. A stébla trávy. Pokud cítíte nejistotu, přečtěte si něco o životním a existenčním minimu, propočítejte své minimální měsíční náklady. Pokud nechcete na pracák, přičtěte k nákladům 1148 Kč na zdravotní pojištění a poohlédnete se po takových jednorázových jobech, které vám potřebný minimální příjem zajistí. Do září jste studenti a pak můžete učit děti kreslit, pózovat na figuře, obrážet filmy jako komparz. Připravte si tuhle záchrannou vestu a vykročte do zóny zázraků. Ať už to je nekonečná šňůra pohovorů ve firmách, rozjezd vlastního brandu nebo hledání sama sebe v divočině.

Když jsem získala inženýrský titul, nevěděla jsem, co si počít, kde začít, kam jít, stála jsem uprostřed pole v mlze. Šlapala jsem vodu co to šlo a trvalo půl roku, než jsem našla práci - v openspace, v korporátu, úplně mimo všechny obory mého zájmu. A mělo to svůj význam. 

Jestli trpíte srovnáváním, srovnávejte se se mnou a ne s tím, co vám lidi ukazují. (vedle mě vyjdete vždycky líp, věřte mi) 

Jestli trpíte hořkostí, přiznejte svým bývalým vyučujícím lidskost, chyby a nedokonalosti a přijměte je jako sobě rovné, sobě nízké. Jsou jako vy, jen místo aby vykročili do světa, zůstali v bezpečí školy. 


A hlavně, ať už máte jakékoli pocity, užijte si úžasné léto. Děkuju moc za pozvání, děkuju moc za kouzelné přivítání a vůbec, za to, že tvoříte. 

Ustřižený cop na Korzo Krymská

Posledního půl roku jsem strávila v BOHO vinatge cocept store, to místo mám ráda, a majitelku Patricii Madarovou a její rodinu mám ráda opravdu hodně. Když mi nabídla, že bych si před obchodem v rámci Korzo Krymská mohla otevřít vlastní stáneček, rozhodla jsem se že jo.

Ve čtvrtek padla nabídka, v pátek jsem se rozhodla a v sobotu už stála s nůžkami v ruce před obchodem. V neděli jsem se cítila jako intenzivně ohraná hračka. A teď bych do toho šla klidně znova. Zážitek.

Se mnou a s vlasama je to dlouhý příběh, jehož začátky se ztrácí kdesi v mlhavém dávnověku. Zanedlouho to bude sedm let, co jsem si poprvé sáhla na cizí vlasy a začala uvažovat nad tím, jestli bych se hairstylingu neměla věnovat naplno. To uvažování bylo dlouhé a ani teď není tak úplně u konce. Postupně jsem česala plesy, svatby, módní přehlídky a focení. A bylo to jenom mírně mimo komfortní zónu. Neříkám, že se mi netřepaly ruce, ale jak to říct, při hairstylingu je fajn, že voda vrátí všechno do původní podoby. (Pokud vlasy neshoří.)

Loni na podzim přišla nová výzva. Dostala jsem se jako asistentka maskérů komparzu k natáčení seriálu. Dobové účesy, důraz na rychlost a pevnost. Jenomže u filmu nejde o jenom o účesy. Kadeřník bez nůžek si moc nestřihne. Jenom lakem ze zálesáka vojáka neuděláte.

Koupila jsem si první nůžky, našla první dobrovolníky a pustila se do učení. Na pankáče, jako se vším. A po půlroce a s prvními stálými klienty (zní to vznešeněji, než to je) se odhodlala přijmout výzvu. Korzo Krymská.

Kdo nemá v hlavě, musí mít v nohách. A platí to i naopak. Na eliminaci možných průšvihů bylo třeba se pořádně zamyslet. Jaká jsou technická omezení? Jaká jsou praktická omezení a hlavně, na co si ještě můžu troufnout? Může mi do toho kecat úředník? (Ano, může. Stejně jako u tetování, na profesionální střih vlasů musíte mít papír.) A co lidi? Jak je přesvědčit?

Nakonec jsem se definitivně rozhodla nehrát si na hrdinu, a vzít to pozitivně. Kdy jindy mám možnost bezplatně potrénovat na různých typech vlasů?

Jak jsem snížila rizika pro mě i pro stříhané?

V kadeřnictví vám vlasy umyjou a stříhají mokré. Na ulici tohle nejde, rozprašovačem se provlhčí jen mírně a navíc, raději stříhám nemyté vlasy. (Je tak hezky vidět a cítit jejich struktura, směr růstu a slabé a silné stránky a desinfekce to jistí.)

Druhá věc je, že jsem začátečník. A tak jsem na listy papíru nakreslila mou omezenou nabídku. Zastřižení roztřepených konečků, zastřižené ofiny, zkrocení pánské hřívy a pletení copánků. Ukažte si, co chcete, to dostanete. Díky tomu jsem se dokázala domluvit i s lidmi hovořícími jinými jazyky (např. českým znakovým jazykem) nebo malými dětmi. A jak se domluvit na tom, o kolik zastřihneme? Ocelová šublera (posuvné měřidlo) se ukázala jako funkční nástroj kterému rozumí všichni.

Nakonec, bylo třeba promyslet obchodní model. Bylo by fér stříhat zadarmo, ale toho, co je zadarmo, si lidé obvykle neváží. Stříhat za ceník nepřipadalo v úvahu, kvůli úřadům, i když jsem si přála, aby se mi vrátily aspoň náklady na cestu. A tak byla cena dobrovolná. Sedněte si, vyberte si, co chcete, ostříhám vás a jestli budete spokojení a budete chtít něco zaplatit, můžete. U pokladny, mimo můj dohled, je velká sklenice na "spropitné". Anarchomodel, každému podle jeho potřeb, každému podle jeho možností.

Cedule "cena dobrovolná" myslím si, zafungovala. Lidé, kteří se do normálního salonu nedokopou a doma se neostříhají to vzali sportovně a nakonec jsem měla plno. Ty, kde bych mohla napáchat více škody než užitku, jsem rovnou posílala jinam, ti, kteří chtěli něco extra, byli varováni. Přes mírně vyděšené výrazy v průběhu, nakonec se všichni usmívali. Tak nevím.

Každý kadeřník asi viděl, že dělám dost věcí blbě. Já sama si taky dost dobře uvědomuju, že některé věci jsem mohla udělat jinak a lépe. Když už jsem balila, klepaly se mi ruce, píchalo mě celé tělo a neviděla jsem skoro na oči, přišel ke mě jeden pán. Že mě pozoroval, že je škoda, že už balím, že doufá, že se to uskuteční ještě někdy. Protože když ho stříhají v salonu, je to tak profesionální a sterilní, že je mu to až nepříjemné. A na mě je vidět láska a vášeň.

 

A jak to bylo s tím ustřiženým copem?
Oslovila mě maminka (ne moc nadšeně)  že její dcera by se chtěla nechat ostříhat. Ale jistě, beze všeho, co si budete přát? Slečna s nádhernou černou vlnitou hřívou do pasu ukázala po ramena. Opravdu? Ano. A vlasy budete chtít? A... ano. Poznačila jsem délku, svázala vlasy do copu a ustřihla. Tak 35 cm. Když slečna odcházela, vypadala spokojeně, jen trochu překvapeně. Ale extrémně jí to slušelo. Z obyčejné holky se proměnila v osobnost.

šedé vlasy - síla přirozenosti, krása sebevědomí

Naše vlasy o nás vypráví, šeptají o našich úspěších i prohrách, o našich touhách i obavách, o našem zdraví i náladě. A jestli o člověku něco vypovídá opravdu hodně, je to barva jeho vlasů. Nemyslím teď vtipy o blondýnkách, ale volbu mezi přirozenou barvou a tou vybranou, mezi přirozeným nabarvením a divokými odrosty, mezi pečlivě udržovaným efektem a opuštěnou pustinou. Špatně nabarvené vlasy o vás říkají mnohem více než ty, které nejsou barvené vůbec. A nejsou to hezké věci.

Sama nejsem fanatický zastánce nebarvení. Jsem ale krutý fanatik, když dojde na odrosty, barevné helmy a různé pokusy, které z krásných žen dělají použitá košťata. V tramvajích pozoruji ženy všeho věku a je mi smutno. Proč žena, která má nádherný přírodní odstín sahá po nějakém jiném, který navíc není schopna dobarvovat tak pravidelně, aby byl přirozený? Ta myšlenka se mi pořád honila hlavou. Vzpomínám na svou bývalou tchyni, která má prokvetlé vlasy které si každý týden barví hennou. A všechny její šediny září jako paprsky žhavé mědi, zatímco původní hnědé jsou klidný mahagon. A pak vidím moji mámu, která všechny ty nádherné šediny překrývá hnědofialovou helmou od palete. Prý se na ně ještě necítí. Prý by to stejně nešlo vrátit. A rozhodně nechce nechat vlasy odrůstat.

Nechtělo se mi věřit tomu, že když si žena jednou nabarví své šedivějící vlasy, už se to nedá vrátit zpět k přirozeným odstínům. Jde to. Není to za chvilku, není to hned, ale jde to. Kadeřnice Viera Banášová ze salon Petra Měchurová to dokázala!

Stáni Jáchymové už se přehoupla šedesátka, ale na její energii to nijak není znát. Ještě donedávna žila na statku za Prahou a ani teď nepatří mezi staré a unavené ženy. Je hrdá na svou vnučku youtuberku Moni Gross, věnuje se sběratelství figurek z kindervajíček, výrobě šperků a spoustě dalších aktivit.

Tmavooká bruneta vyzkoušela různé účesy, od dlouhých až po ty nejkratší, s trvalou i bez.

"Jednou přišla do práce kolegyně, a hrozně se chlubila, jaké má krásně nabarvené vlasy. Nosila se jako pávice. 'To jsem si barvila sama!', chválila se. 'A co ti kocouři?', zeptala jsem se jí. Vzadu na hlavě, kam si neviděla a nedosáhla, měla nenabarvená kolečka a fleky... Jak jsem to viděla, nikdy bych se nebarvila sama!" odpovídá na dotaz k barvě Stáňa, která chodí buď k místní kadeřnici, nebo povolává na pomoc ruce kamarádek a rodiny. Kdysi se barvila na "přírodní" tmavě hnědou, ale ta jí chytá do černé, a tak poslední léta volí spíše oříškové a plavé odstíny.

Stáňa nám dala volnou ruku a popravdě, už při prvním pohledu na zanedbanou nerovnoměrnou barvou a odrosty mi bylo jasné, že změna bude určitě k lepšímu. Jak moc lepšímu? To si ani kadeřnice Viera Banášová netroufla odhadnout. Stahování barvy je vždycky tak trochu sázka do loterie.

Jak to probíhalo a jak to nakonec dopadlo?

Protože si Stáňa vlasy barvila poměrně poctivě, bylo nakonec potřeba odbarvit je nadvakrát. Nejprve Viera aplikovala směs na celé vlasy, mimo odrostů, pak znova, v silnější formě, jenom do délek. Výsledkem byly žluťoučké vlasy střední skrvnitosti. Co na to Stáňa? "To už je konec? Protože jestli jo, jdu naproti do Kotvy pro šátek."

Konec to samozřejmě nebyl. Sotva bylo odbarvování hotovo, Viera se pustila do barvení. Stáňa má štestí na nádherné husté vlasy, které Vierka ještě podtrhla klasickým, ale rozhodně ne babičkovským střihem. Kromě správné barvy je důležitá hlavně dodatečná péče, masky a oleje. Před finálním vyfoukáním pak stylingový přípravek. 

Účes který Vierka vytvořila byl dokonalý a klidně by ho mohla nosit i teenagerka. Pak se do práce pustila vizážistka Martina. "Použila jsem hydratační podkladovou bázi, ještě lepší by ale byla vyhlazující. Fluidní makeup jsem zapracovala štětcem, aplikovala jemný konturing tmavým pudrem, a navrch použila transparentní pudr. Jednotlivé vrstvy jsem fixovala termální vodou nebo fixátorem, aby si hezky sedly a nevpíjely se do vrásek. Tvářenka ani stíny ve vyšším věku nevadí, zvláště ty lehce perleťové. Jen jsem pod ně opět použila antiaging bázi, která zabrání slévání do vrásek. A pak samozřejmě obočí, řasenka a rtěnka."  Ještě než jsem Stáňi oblíkla top od Lote, už byla za hvězdu. Jaké to je, vypadat najednou jinak?

Na druhý den mi Stáňa napsala: "Dobrý den, musím se pochlubit, všichni mi chválí barvu. Ta je super, sice ji nedokáži pojmenovat ale do tmavších vlasů už nepůjdu."

Pokud byste sobě, mamince nebo babičce chtěli dopřát podobně nádherné vlasy, Vierka pracovala s přípravky Multitechnik a Erasor na odbarvení ( 9% vol. ) a barvami Inoa v odstínu 9.22 a 10.01 v délkách (6% vol.). Objednat se můžete na recepci

salonu Petry Měchurové

Jak (ne) založit udržitelnou značku

Duben je měsíc udržitelnosti v módě. Slow fashion která pomalu vzniká, pomalu zaniká, oblečení které dlouho vydrží a nebudete ho chtít zahodit po prvním vyprání. 

Přirozeně i slow fashion (jako kterákoli jiná) tlačí na nákup a na konzum a je ráda za všechny ty impulsivní nákupy, které si později nedokážete vysvětlit. Na druhou stranu, i když jste si ten klobouk vzali jen jednou a od té doby se na něj práší, protože znáte autora tak víte, že on aspoň mohl koupit svému mláďátku sterilizátor na lahvičky, nebo dřevěnou postýlku. Teď ale moc nechci mluvit o procesech, které propojují slow výrobce, ale o tom, co taková slow značka obnáší. Z praxe. Protože sama jednu takovou mikroznačku mám, můžu vám dovolit nakouknout jí až do krku.  Malý příběh o tom, co jsem udělala špatně - a jak to vy můžete udělat lépe. 


Jak jsem si založila slow fashion značku a dostala ji do obchodu

Na podzim roku 2014 jsem se šla podívat po obchodech a v jednom ze slow a local fashion krámků jsem objevila ručně pletený svetřík ze 100% akrylu, za přátelskou cenu vyšší než 4 000 Kč. Když jsem šla kolem o týden později, byl už prodaný a to, že někdo chce takové prachy za nehřející akrylový hadr mě vytočilo tak, že jsem si řekla coby, to zvládnu taky. 

"Vymyslela" jsem proto jednoduchý, unisex a praktický produkt, který je možné dát i jako dárek. Kruhová šála není nic originálního, ale splňuje požadavky na slow produkt. Praktické a jednoduché věci nevycházejí z módy a může je nosit i někdo, komu móda nic neříká.

Rozhodla jsem se prodávat v obchodě, který nabízel onen iniciační svetřík. Nákupčí jsem donesla jedna jeden vzorek zdarma už předem s tím, že bych mohla pro její obchod vyrábět další, pokud by se jí líbil. A protože se líbil (nosí ho tak nějak dodnes) domluvily jsme si schůzku. 

V té době jsem pracovala na nákupním oddělení v Makro a tak jsem už trochu chápala pestrý svět peněz, schovaný za výraznou cenovkou. Neměla jsem žádné iluze o dobrosrdečnosti obchodníků a i když mi kompletně chyběl vhled do problematiky maloobchodu s oblečením, řekla jsem si, že brutálnější než u potravin podmínky nebudou. (mno, ano i ne)  Inspirována výběrovými řízeními pro výrobce own brandu a přístupem pekařů a lahůdkářů, přichystala jsem se na schůzku. 

Produkt už byl jasný předem a schůzka byla hlavně o specifikaci materiálového složení, velikosti a barev, které se budou vyrábět. Přinesla jsem tři materiálové vzorky s kompletními tištěnými vzorníky barev, včetně předběžných kalkulací a cen. A byla jsem zvědavá. Nákupčí se nakonec rozhodla pro nejdražší a nejluxusnější materiál, vybrala si čtyři barvy a domluvily jsme se na dvou rozměrech. Pro začátek, na vyzkoušení, celkem 8 artiklů k dodání. 

Pak přišlo to hlavní. Jednání o ceně. Jak říkám, nebyla jsem úplně nezkušená, ale co se týče prodávání sama sebe, úplné jelito. Místo abych přišla s hotovou kalkulací, na místě jsem tak trochu vařila z vody. Z toho nejluxusnějšího materiálu jsem si netroufla plést předem a tak jsem jenom odhadovala spotřebu, a práci jsem nedokázala odhadnout vůbec. A tak, místo, abych jasně řekla, co jsou moje požadavky a stála si za tím, mít za svou práci férovou cenu, prohlásila jsem naivně, že pod náklady na materiál nepůjdu - a kolik to asi je. Obchodník který by na to nereagoval s mazaným zábleskem v očích by zkrachoval hned po otevření. 

Sotva jsem zmínila minimální číslo, dostala jsem odpočítanou prodejní cenu a informaci, že jsem příliš drahá. Že pokud bude nákupní cena 900 Kč, pak jsme na prodejní ceně přes 2000 Kč a za to si šálu nikdo nekoupí. Na to jsem neměla co říct, trochu mi to vyrazilo dech. Naštěstí nákupčí je laskavý a když by samozřejmě bylo skvělé, kdybych cenu stáhla pod 700 Kč, je ochoten vyjít mi vstříc a ukrojit si ze svého. Uf. Plácli jsme si. Ze schůzky jsem odcházela vyždímaná a nejistá. 

Nakoupila jsem materiál a začala jsem ho zpracovávat. 

Co mi došlo až za chodu (a mělo dojít předem)

Už při výrobě prvních kusů mi došlo, že jsem se přepočítala. S vědomím, že se jedná o pár věcí a vlastně je to moje hobby a můžu s prodejem kdykoli přestat, jsem to moc neřešila. Jenomže jak říká jedna známá, nastav si takovou cenu, abys za ni byl ochoten vyrábět stejnou věc i podvacáté. A to mi jaksi nevyšlo. 

Dokud jsem stíhala šály vyrábět jako hobby, bylo to v pohodě. Ale prodaly se a přišly další objednávky. Prodejce byl spokojený a já... jsem obětovala spánek. Začalo to být dost diskomfortní. Musela jsem optimalizovat. 

Jak vzniká můj produkt a proč je tak drahý

Šály, které vyrábím, jsou hodně slow a každý milimetr výrobku mi rukama projde třikrát. To, co je odlišuje od "konkurence" je originální materiál. Ručně předená ovčí vlna typu merino, o tloušťce vlasu 24 mikronů, která hřeje jak čert, nekouše a dá se prát v pračce. Něco to ale stojí. 

Aktuálně, na průměrnou  optimalizovanou šálu o šířce 35-40 cm, kterou kolem krku obtočíte dvakrát, spotřebuju 400 g česaného merina. Jenom na základním vstupním materiálu je to tedy 400 Kč. 
Česanec dále předu na kolovrátku, a to nejprve na jednonitku, pak na finální přízi stočenou ze dvou jednotlivých nití. Upředení materiálu na jeden průměrný šál trvá 200 minut, hotovou přízi pak ručně pletu, což zabere další 4 hodiny. 

Moje náklady na jednu šálu jsou 400 Kč a 7 hodin práce. Když šálu prodám přes obchodníka, za 7 hodin práce dostanu 500 Kč, ze kterých ještě platím pojištění a daně. Jinak řečeno, na hodinu nemám více než 70 korun. Může takhle fungovat udržitelná značka? Myslím si že ne. Teď, když skončila sezona pletených šál už můžu říct, hele holka, tohle se ti moc nepovedlo. Příští rok buď nebudu prodávat šály přes prodejce, nebo budu muset sehnat někoho, kdo mi je vyrobí levněji. 

Jak to udělat lépe a udržitelněji

Nemá smysl řešit stránku poptávky a už vůbec tady nemá smysl řešit obchodní marže. Obchodník musí zaplatit pronájem, personál, nákupku a ještě sám sebe. Nemá kam couvat. Finta je v tom, že na jedné straně stojí zkušený obchodník a na druhé straně nezkušený výrobce, návrhář. 

Jak se můžete poučit z mých zkušeností:

Na trh uvádějte hotový produkt. Vždycky by měl být prostor pro úpravy a optimalizaci, ale nikdy nenabízejte nic u čeho nevíte, kolik se spotřebuje materiálu, nevíte, jestli ho koupíte za stejnou cenu znova a nevíte, kolik času vám zabere výroba.

Započítejte všechny náklady. Vždycky počítejte všechny náklady, které s prodejem souvisí. Chodíte pro látky na druhý konec města? Započítejte do nákladů i jízdné a čas. Do nákladů započítejte nejen spotřebovaný materiál na jeden konkrétní kus, ale i opotřebení šicího stroje, špendlíky, nájem dílny a dopravu k zákazníkovi. Prodáváte z eshopu? Pak je nákladem i programátor, který vám ho postavil. A nezapomínejte na daně. A nezapomínejte ani sami na sebe. Kolik na hodinu byste dostali v jiné práci, která by vás podobně bavila? To je ono!

Nastavte takovou cenu, abyste to byli ochotni vyrobit i po dvacáté. Takovou cenu, aby když vás kamarádi táhnou na pivo ale zítra máte odevzdat objednávku, mohla zvítězit práce. Párkrát se dá zpoždění odpustit ale nespolehlivý dodavatel, toho nikdo nechce.

Nechte si prostor pro slevu. Každý má rád slevy. Nechte si prostor pro vyjednávání.

Počítejte s tím, že cena v maloobchodě bude dvojnásobkem té vaší. Šok? Přejde.

Zvažte jak budete řešit, pokud se věci nebudou prodávat nebo naopak, budou se prodávat hodně. Úspěch může značku položit na lopatky. Promyslete si, co budete dělat, pokud přestanete stíhat výrobu. Nezapomeňte, den má jen 24 hodin a reálně jste schopni na omezenou dobu pracovat tak maximálně 90 hodin týdně. 


Když si projdete všechny body a pořád to vypadá udržitelně jděte do toho a počítejte s tím, že:

Pokud budete prodávat na více místech v ČR současně, ještě stále patří k dobrým mravům držet cenu. Některé značky to řeší tak, že mají nastavenou fixní maloobchodní cenu, a jednotlivým prodejcům dělají individuálně velkoobchodní ceny. Některé značky mají nastavenou minimální maloobchodní cenu. K tomuhle ale určitě budou mít co říct opravdoví odborníci v komentářích. Já jsem jen letmo nahlédla. 

Je slušnost fakturovat a proplácet faktury na určité bázi, ale ne vždy to vyjde. Taky se vám může stát, že za zimní zboží dostanete peníze v červenci. 

Neprodané zboží se vám po sezoně vrátí. Prodej je, až na výjimky, komisní. 

Výrobek na sobě musí mít informaci o složení a péči. Takže visačku. Počítejte s náklady na grafika, na tisk, na přidělávání visaček. 

Výrobek mohou lidé reklamovat. Buďte připraveni a nedivte se. Lidé nečekají, že chlupatá vlna bude pouštět chlupy na černou bavlnu, že hrubá vlna bude kousat a že taška, když ji narvou, povolí ve švech. Slow fashion představuje dokonalý produkt. Víte jak. 


Slovo závěrem

Udržitelná móda je férová ke všem v řetězci. Je to o důvěře. Jestli chcete, aby byli lidé féroví k vám a nakupovali za férové ceny, musíte být i vy féroví k ostatním. Nastavte takové ceny, abyste mohli oblečení kvalitně zpracovat, abyste mohli zaplatit fotografovi a modelce, abyste mohli zaplatit sami sobě. Snažte se o to, aby byl váš proces výroby transparentní a nenapadnutelný. Vždycky myslete na to že existuje někdo, jako je Petra Ptáčková. Že existuje někdo, kdo vyrábí dokonalé produkty za velmi vysoké částky, ale úspěšně je prodává. Pokud budete transparentní, nemusíte se bát vyrazit do zahraničí, kde už si za férovost jsou ochotní připlatit. 


Ps: Jak jsem dopadla? Hledám nové distribuční kanály. Takové, kde budu moct pracovat s velkoobchodní cenou 1500 Kč. To mi umožní dělat šály ve vyšší gramáži a tedy ještě více ňuňu, dá mi to prostor pro marketing a hezké balení a dá mi to možnost plnit bez zpoždění termíny dodání. A samozřejmě, řeším nové produkty. Nakonec a hlavně, jsem řemeslník, ne módní návrhář. Začínám s výrobou příze jako takové a s pletením pro jiné značky. 

CV

Olga Karpecká

Kontakt: o.karpecka@gmail.com, (+420) 728 561 744

2008 - 2013 - VŠE v Praze, Fakulta informatiky a statistiky, titul Ing.

Projekty a pracovní zkušenosti: 

Rekola.cz - koordinátor marketingu a produkce
Originální český bikeshareing spustil 21.3. svůj už třetí rok provozu. Příprava materiálů, nové natextování webu a plán komunikace, v kamarádském a neziskovém startupu jsem pomohla, jak se dalo a pokračuju na dobrovolnické bázi. 

Fashion Map goes live @boho
Společný projekt portálu Fashion Map a Boho vintage concept store. Tříměsíční pop-up mladých návrhářů včetně doprovodných akcí, od designu a realizace prostoru, přes vyjednávání s dodavateli až po praktické personální zajištění projektu. 

Vseproonline.cz - copywriter
Jak se dostat na přední pozice ve vyhledávači? Nestačí jen know how, je nezbytná i záplava SEO optimalizovaných textů které jsem vytvořila pro klienty z různých oborů. 

.11 - copywriter, produkce
Copywriting je krásný. Ať už pro VIP fitness klub nebo pro centrum bezpečnostních schránek, funkční a srozumitelné weby jsou základem prezentace firmy. 

Praha 3 - produkce Seafood festival a Vinohradský gurmet 2015
Dobré jídlo je základ. Jak dostat na jedno místo ty nejlepší restaurace a zároveň dostatek hladových návštěvníků? Jak postavit stánky na omezený prostor a zajistit, aby byli všichni spokojeni a dobře se bavili? Od kontaktování restaurací, přes smlouvy až po realizaci na místě a následný úklid po akci, jako produkční jsem se nezastavila. Ale ten pocit z dobře vykonané práce a překonání všech problémů, za ten bolavé ruce a únavu stojí. 

Underline a.s. - account executive, produkce (leden 2015 - listopad 2015)
Běžnou exekutí práci vytrhla zakázka na stínové produkci akčních letáků pro klienta z retailu. Komunikace s klientem, vedení teamu grafiků a napínavé chvíle před uzávěrkami prověřily schopnosti všech. Pracovat pod extrémním tlakem devatenáct hodin denně je na omezenou dobu reálné. 

MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o. - asistant to buyer - Bread and pastry & Delicatessen 
(leden 2014 - leden 2015)
Každé dva týdny administrativa letákových akcí, průběžně administrativa cen a komunikace s dodavateli. Nudná rutina. Kolik ale potřebuje pekárna pecí, když v šest hodin ráno musí být rozpečeno deset bochníků chleba a o hodinu později třicet francouzských baget? A jaké bagety nabízí nejlepší poměr ceny a kvality? V projektu pekárny pro Makro Brno jsem se postarala o praktický výběr sortimentu i přípravu degustací a vytvořila flexibilní kalkulátor počtu pecí.

Fashion Map.cz - redaktor (srpen 2013 - dosud)
Ne všechny texty na nezávislém portále o české módě musí být pochvalné. Rozhovory, kritické reportáže a kritiky kolekcí návrhářů, včetně kompletního vykrývání fashionweeků v ČR (MBPFW, Unique FW) i v zahraničí (Budapešť, Kodaň). 

Mui.cz  - redaktor, produkce
Jak postavit lifestylový online magazín pro ženy? Nesmí chybět móda, krása ani vaření a tvoření a k textu bezpodmínečně patří krásné fotografie. Zorganizovat team na focení, připravit lokaci a scénu, případně vše i vyfotit a fotky upravit a hlavně, něco hezkého k tomu napsat. Škoda, že majitel neodhadl své možnosti a projekt trval jen krátce. 

Mars Czech s.r.o. - VŠE Ambassador - stáž
Jak přesvědčit nadané studenty, aby své životopisy poslali právě do vaší firmy, abyste si jako zaměstnance mohli vybrat ty skutečně nejlepší? Jak prezentovat společnost na veletrhu a předat její vize tak, aby to fungovalo? Koncept microsite i povedená prezentace zahrnující pohodlné sedací vaky i živé psy přinesly dvojnásobek životopisů oproti předešlému roku. 
Apricot s.r.o. - FB specialist, blogger
Přiveďte na FB stránku obchodního centra co nejvíce fanoušků. Produkce focení na bilboardovou reklamní kampaň včetně castingu, ale i kreativa soutěží spojujících digitální svět s reálným přinesly nové fanoušky a ušetřily náklady na hostesky a pomocný personál. První setkání se světem reklamy mi přineslo množství zkušeností. 
www.mdls.cz  - produkce, šéfredaktor
Jak z obyčejného online magazínu o modelkách udělat významné módní médium? Vytvoření a realizování konceptu na podporu mladých fotografů, designérů, MUA a stylistů přineslo nové editorialy, a nové čtenáře a inspirovalo i konkurenci. 

Další zkušenosti a praxe:
dTest - asistent marketingu
Pivovary Staropramen - operátor telesales
Factory AD - prodavačka v pop-up českého designu
Česká televize - projekt Já Mattoni - runner
The Last Visa - hairstylist pro kompars
Konzultace bakalářských a diplomových prací v oboru demografie a marketingu, spolupráce s módními designéry (Lote, Liliana Pham, Kamila Vodochodská, Nanay Afandayeva…)

Orientační Textfolio

SEO texty

ESKA pro Soffa mag

Snaha - tisková zpráva

Vaševýživné.cz
https://docs.google.com/document/d/1JFTtQeoZWiGbkF_Zzc7e3FgRInRUPVWlZTJzdR9iJGw/edit?usp=sharing

Ľubica Skalská slow fashion

Duben je měsíc udržitelné módy a už od 1. apríla se v obchodě Recycle with love na Letné (Veverkova 8) koná DENIM_POP_UP. Kromě stálic slow fashion jako je Jakoby nebo Mongol tady najdete i speciální limitku od Terezy Otáhalíkové, mikrokolekci od Milion dolar a tvorbu Ľubice Skalské.

Ľubica vedla na otevíračce DENIM_POP_UP workshop jeansové bižuterie, vystudovala textil v Liberci a přičichla si i ke kostýmu na DAMU v Praze. Poslední rok pod svým jménem produkuje upcyclovanou slow fashion. Jak moc je její business udržitelný a jak se jí v něm žije?

"Nechci být módní návrhářka, pořád někomu něco dokazovat, pořád dokazovat kreativitu a novost. Úplně by mi stačila malá značka, spolupracovat s dalšími lidmi. Ale to už teď, když jedu pod svým jménem, asi nebude tak snadné."

Nastoupila jsi na DAMU, ale nedostudovala. Jak to bylo a jak ses od kostýmů dostala k vlastní značce?

Na DAMU to bylo fakt zajímavé, ale celkem mě to přestalo bavit a ani jsem na to neměla finance, protože jsem se musela věnovat více vydělávání, než studiu. A tak jsem to ukončila. Měla jsem pak různé brigády, začala jsem šít a více se zajímat o upcycling, a stejné to je i dnes. Živím se různými brigádami, šiju kolekce a dělám workshopy. 

Prodává se ti tvoje oblečení? 

Zatím ano, ale je ještě v začátcích. Potřebuju teď více šít, více toho vyrobit, chodit na různé markety. Chystám se na Prague fashion market a na Urban market do Bratislavy, a tak. Snad to mě finančně podpoří a víc se mi tam toho prodá. Do toho ještě pracuju na eshopu, kam budu věci přidávat pravidelně. 

Jak máš nastavené ceny?

Hlavně chci, aby se prodávalo. A protože to prodávám v obchodech, které si přidávají vlastní marži, snažím se o co nejnižší cenu. Takže to, pro mě, není zase tak výhodné. 

Kde všude prodáváš?

Hlavní prodejní místo je Recycle with love a pár věcí mám i v Parazitu, ale tam je to spíše moje bakalářská kolekce, neupcyclovaná. Lépe se mi prodává v LWL, mám pocit že to tam lidé mají víc spjaté s upcyclingem, že už tam za ním jdou přímo. V Parazitu se naopak prodávají spíše ty více extravagantní věci. Obchod je dost plný, takže pokud oblečení není extrémně výrazné, ztratí se v tom. A já se  se snažím dělat takové minimalistické, nositelné hadry.  

Máš už nějak vymyšlenou cenovou politiku na eshopu? 

Zatím jsem nad tím ještě úplně neuvažovala, ale plánuju dávat trochu nižší cenu. Asi jako bez marže v obchodě. Aby to bylo pro lidi přijatelnější a když si to budou chtít vyzkoušet, mohou u mě doma...

Nemáš strach z toho, že lidé budou po jednom použití věci vracet a chtít peníze zpět? 

No, nad tím jsem vůbec neuvažovala, snad lidé takoví nejsou. :-) 
Já jsem zvažovala prodávat hlavně doplňky jako jsou batohy, a univerzálnější střihy. Prostě takové věci, které lidé nemusí vracet, kde je menší riziko že jim to nebude sedět, že budou třeba malé průramky. 

Prodávala jsi svoje oblečení ještě někde jinde? 

Nějaké věci jsem měla na Fleru, a možná tam ještě nějaké dám, ale prodeje byly nic moc. 

Odhadneš, proč se to neprodávalo? Vadila cena? Nebo nerozuměli upcyclingu?

Myslím, že to bylo spíš mojí politikou, že jsem to flákala. Mám ten pocit. Nebyla jsem ještě tak přesvědčená, že to chci dělat, a tak jsme to tak neřešila. 


V současnosti se Ľubica živí především brigádami a celkově jí, podle jejího odhadu, její slow fashion značka pokryje stravování. Je otázkou, jak velký je to úspěch ve chvíli, kdy se komerčnímu šití věnuje prvním rokem. Je to rychlý, nebo pomalý start? A jak nakonec nastaví ceny na eshopu?1  Každopádně, cesta k upcyclingu a udržitelnosti krátká a náhlá nebyla. 

Jak ses dostala k upcyclingu? Bakalářka jsi šila ještě běžně, kdy přišel ten zlom? (Rozhovor o bc. práci)

No, o módu se zajímám dlouhodobě, na škole i všeobecně, a zároveň mám dobrý vztah ke zvířatům, už od střední školy jsem vegetarián. Zajímá mě svět okolo a tak jsem zjistila jak to opravdu funguje ve světě módy.  Osobně jsem si za posledních 7 let nekoupila nic z obchodu s rychlou módou a tak jsem to následně chtěla i převést do svého řemesla. Proto jsem se rozhodla pro upcycling, protože to je jedna z cest, kterými mohou lidé jít a kterým se mohou oblékat. Secondhandové věci jsem přešívala už předtím, takže jsem to začala prodávat. 

Má upcycling nějaké svoje komplikace? Třeba co se týče materiálu?

Docela si vybírám materiály, s kterými mohu pracovat, hodně mi záleží na tom, aby byl materiál kvalitní. Takže když má kazy, tak aby nebyly po celé ploše, ale aby se daly vystřihnout. Vybírám kvalitní bavlnu, vlnu, to je důležité proto, aby výrobek kvalitativně odpovídal ceně, za kterou se prodává, aby byl zákazník spokojený. Setkávám se s tím, že čím starší oblečení, tím kvalitnější materiál. Takže si vybírám klidně i dvacetileté košile. Je to mnohem lepší, než nové hadry z rychlých řetězců. 

Je těžké tyhle dobré materiály sehnat?

Ne, stačí pročesat pár sekáčů. Zatím, je materiálů ještě dost. Za chvíli to ale může být docela problém a uvidíme, upcycling se asi bude muset dále posunout a být razantnější. 

Upcycling podle mě není cíl, je to jen jedna z cest jak vyjádřit nesouhlas se stavem věcí. Cílem je změna chování jednotlivce. Když si každý z nás uvědomí skutečnou cenu oblečení, nebude s ním plýtvat a bude si vybírat pečlivě a s rozmyslem.

V Pop-up v Recycle with love je aktuálně tvoje denimová kolekce. Co všechno upcycluješ?

Nejprve jsem začala pánskými košilemi, protože jsem zjistila, že jich je neuvěřitelné množství a že pánové dost plýtvají. Stalo se mi třeba, že jsem pracovala v obchodě a přišel tam turista, který v Praze byl na dva týdny. A tak si koupil 14 košil, na každý den jednu, a každý den jednu špinavou vyhodil. Tohle je pro některé lidi asi úplně normální jednání. 
     No, pánské košile jsou často z kvalitních materiálů, vydrží dlouho. Používám i hodně staré, často i takové které jsou růžové, protože je někdo vypral s červeným prádlem. Materiálu je dost. 
     A pak zpracovávám ještě denim, to je skvělý materiál, protože dlouho vydrží. 

Co se týče denimu, dělá z něj více lidí, třeba zrovna Jakoby hned vedle Recycle with love. Nebojíš se konkurence? 

Vůbec se nezatěžuju konkurencí. Myslím, že čím více lidí to dělá, tím lépe. Jen tak se recyklace dostane do povědomí a lidé si začnou uvědomovat problematiku rychlé módy. Navíc, myslím si, že každý člověk do toho dává něco osobitého, něco svého a nemyslím si, že by někdo mohl mít patent na nějaký textil. 


Když Ľubica mluví o autorském přínosu, může si být jistá, že se konkurence nemusí bát. Na oblečení, které vychází z její "dílny" často ani nepoznáte, že jde o recyklovaný materiál a rozhodně byste na první pohled netipovali, že tohle byla košile nebo jeansy. Klíčové je, že její věci prostě nevypadají recyklovaně, nevychází z retro střihů, ale mají vlastní design, který je jednoduchý, praktický a funkční. Navíc, nejde jenom o navrhování. Ľubica svou vášeň sdílí i s ostatními lidmi, prostřednictvím workshopů. 

Jak fungují workshopy? 

Aktuálně na workshopech spolupracuji se šicí dílnou č. 10, na Veverkově. Jsou pravidelně, jednou až dvakrát měsíčně, a jsou zaměřené, jak jinak, na denim a na košile.  

Na workshopu s košilemi si kurzisti mohou vyrobit zástěru, panenku, sukni, tílko nebo pytle na chleba, prostě praktické věci které se v domácnosti hodí. U denimu jde o výrobu kabelky, peněženky pro děti, kterou si můžou sami navrhnout, zvířátka, a papuče, aby se nemusely kupovat v ikea. 

Snažím se naučit lidi, že místo nového iphonu si mohou koupit šicí stroj a místo seriálu si mohou ušít bačkory nebo hračky dětem, že nemusí být závislí na řetězcích rychlé módy. Takže spíše než o design se zajímám i o sociální sféru, vzdělávat lidi, aby byli samostatní, aby viděli že se to dá dělat i jinak. 

Je o o kurzy zájem? Kolik stojí?

Zájem je, mívám i plnou rezervaci, přestože nakonec obvykle někdo nedorazí. Workshopy jsou velmi dostupné, stojí 600 Kč na 4 hodiny, takže si je může dovolit klidně i student. 


Nejbližší workshop se koná 19.4. a bude věnován denimu. Cena workshopu je 600 Kč, startuje se v 17 a končí v 21:00. Pokud chcete vědět více a mít přehled i o tom, kdy se upcyclují košile, zkuste sledovat FB Pokoje č. 10 a nebo FB Ľubica Skalská-slow fashion.

Dost mě štvou trendy roztrhaných a zničených džín, které jednou nebudou vhodné ani na upcyklaci. Když jsem byla pred pár lety v jedné továrně na džíny v Istambulu, docela mě zarazil postup práce. Nejdřív se džíny složitě nastříhaly, sešily a nabarvili různými chemikáliemi. A následně se tyhle krásné nové jeansy ničily, aby se vůbec mohly nosit. Žijeme ve světě, kde je standardem absurdní chování. 

Bonus: Ľubica v Boho, s prvním vlastnoručně upředeným klubíčkem. 1) Ľubica mi nakonec napsala, abych zatím hrubě předběžné nastavení cen na eshopu nezveřejňovala. Jsem ale přesvědčena, že je třeba to zmínit. Nastavení cen je extrémně důležitá a zároveň citlivá záležitost, na kterou se mladé značce může vyplatit i najmout si expertního poradce. Nejsnadnější cesta je nastavit cenu na eshopu stejně, jako v kamenných obchodech. Ano, nebude to konkurenčně lepší, ale návrháři se vrátí případné náklady spojené s provozem eshopu a sleva je vždy možná, stejně jako poštovné zdarma a jiné bonusy. 


Co je to vintage a jak funguje v Čechách

otázky a odpovědi z praxe

Co to je vintage?

V původním slova smyslu jde o "hodnotný výběr" z ročníku a výraz pochází, jak jinak, od francouzských vinařů. Co se týče módy,  jedná se o oblečení více než 20 a méně než 100 let staré, z nejkvalitnějších materiálů, vyznačující se precizním zpracováním a ideálně visačkou známého oděvního domu, salonu nebo tvůrce. U vintage by mělo být jasné z kterého roku a odkud kus pochází.(vykrádám sama sebe)

Jak chápat vintage v Česku?

Díky unikátním historicko-politickým podmínkám je u nás vintage trochu jiné, než na západě. Běžně se tak označuje všechno co je starší než 20 let a splňuje aspoň jednu z podmínek nutných pro "sběratelskou" hodnotu. 

 • Výborná kondice
 • kvalitní materiál
 • silný dobový a stylový kontext
 • známá značka.
Vintage může být svetr, který si máma sama upletla, staré a lehce jeté prestižky, kožená bunda, koženkové psaníčko i pionýrský šátek. Prakticky vzato, je to dost krutý rozstřel - ale vybere si každý.
      

Jak vzniká vintage?

Vintage vzniká výběrem. Na začátku je vždycky člověk, který rozsekne, jestli to je jenom starý hadr, a nebo se už jedná o hodnotný kousek. Můžete to být vy, může to být nákupčí, může to být sběratel. 
Zatímco pro sběratele není zase tak podstatná zachovalost věci a pozitivně ohodnotí i šaty po útoku hladových molů a korzet se zrezlými háky, nákupčí jde po prodejnosti. Bude tak chtít konfekční velikost, velmi zachovalý stav a kvalitní materiál. A ideálně určité období. 

Podle čeho poznám, že má věc hodnotu?

Osobně k tomu přistupuju tak, že se nejprve dívám na to, jak moc je daný kousek zvláštní, ojedinělý, jak moc vypovídá o době svého vzniku. 

I když o módě nic netušíte, pokud vám při prohlížení věci bleskne hlavou hm, nevím co to je ale je fakt divné, to je ono. U divné/zajímavě věci zkuste najít cedulku nebo pozůstatek po ní. Pak se podívejte na spodní lem a na zip, věci bez cedulky jsou většinou šité doma a mají ručně dělané zakončení - je mírně nepravidelné. Když čeknete vnitřní švy a nebudou owerlockované (jako u trička) ani cik cak obšité, pak možná držíte v ruce poklad z dob šlapacích strojů a ručního šití. Následně tu věc vytáhněte na boží světlo, spočítejte skvrny, díry a dírky od molů. Čím méně, tím lépe. Když věc v prstech trochu vrže, je to hedvábí. Když kouše po přiložení na tvář nebo krk, je to vlna. Oboje má hodnotu minimálně kvůli materiálu. 

Kožené boty a kabelky mají určitou hodnotu vždycky, stejně jako šperky, klobouky, šátky a bižuterie, včetně brýlí. Ta ale samozřejmě klesá s oxidací kovů, rozpraskáním kůže a po útoku kožojedů a červotočů. 

Kožichy a kožešiny vždy a protřepněte. Pokud vám místo za které je držíte zůstane v ruce ... pak sorry, ale kamna jsou jediné řešení. 


Odkud se berou věci ve vintage shopech?

Když se mě na to někdo zeptá, odpovídám citátem z pohádky Lotrando a Zubejda. "Kde se dalo, pantátno Převore, kde se dalo!" Mimo odpovědi všude možně je tady ta druhá, to nechtějte vědět. 

Inhouse nálezy a pozůstalosti známých a rodiny
Příjemnějším důvodem je stěhování, méně příjemným smrt. Děda se před vánocemi odstěhoval do domova důchodců, byt se prodal a bylo třeba ho vyklidit. I garáž a sklep. V botníku originál pohorky, v garáži pár 70's kousků ještě po babičce. Kravaty, pásky. Jednou stěhovali známí babičku. Taky zapomenuté domy před rekonstrukcí nebo bouráním. 

Pozůstalosti
Vyklízet byt po zemřelém je pro pozůstalé náročné. Proto existují, hlavně ve městech, specializované firmy. Předem si odvezete co si chcete nechat, v pustíte team do bytu a po pár dnech ho máte prázdný (a jeho obsah skončí v kontejneru, ve vetešnictvích nebo na blešáku). Bohužel, antikáři moc nerozumí oblečení, takže spousta vintage věcí takhle skončí na smetišti. Když má majitel vintage butiku dobrý vztah s vyklízeči, můžou ho přizvat. Win win situace, ušetří se místo v kontejneru, který je placený, a samozřejmě, nějaká ta flaška pro slušnost. Nebo může k vyklízení přizvat sám majitel bytu, a za odvezené věci si něco naúčtovat. I to je dobrá cesta. 

Dary a výkup
Tak jednou měsíčně do krámu zavítá člověk, který by se rád zbavil starých věcí. Někdy někdo něco přinese jenom tak, a nic za to nechce a to je cajk. Některé věci bereme do komise. V případě že majitel touží po odkoupení, předávám kontakt na šéfovou. Přímý výkup je pro nás hodně ošemetná věc a snažíme se mu vyhnout. 

Blešáky a sekáče
Trhy s použitým oblečením jsou vděčné místo, ale je to časově nesmírně náročné. 
Předně, blešák. Nejčastěji chodím na Kolbenku, i přes smlouvání je ale dost drahá a je třeba být otrlý jako starý pasák. O víkendu brzo vstát, pořádně se obléknout, připravit se na bahno a prach, sebou něco k jídlu a tři hodiny mezi hromadami věcí mohou začít. 

Sekáče jsou pohodlnější. Jsou většinou vytopené a uvnitř budov. Super jsou výprodeje z Textil House, ale když chcete dobrou cenu, už je to přebrané, protože o tom ví všichni. Zapadlejší sekáče a hrabárny jsou bezpezpečnější a levnější, ale popravdě, i ty jsou už zavaleny fast fashion. V praxi to znamená, že jste v krámě tři hodiny a odnášíte si dva kousky. Kamkoli přijedu, první co je, hledám seconhandy a po nákupu mi nezbývá než doufat, že investice se časem vrátí. 

Náhodná setkání
Jsou věci, které prostě najdete na ulici. Kožich, šaty, boty. Tímto děkuji všem lidem, kteří místo do popelnice pokládají použitelné věci na popelnici nebo jinam, kde na to ideálně neprší a kde je to chráněno před psy. 

To nezní moc dobře. Co se s věcmi děje, než jdou do prodeje?

Každou věc vypereme, v ruce nebo v pračce, kabáty, u kterých není jistota čistoty, jdou do čistírny. Boty a kabelky fasují desinfekci. Když je všechno suché a čisté, opravují se drobné nedostatky, nebo se aspoň registrují, kvůli stanovení ceny.

Jak se stanovuje cena?

Cena vždycky reflektuje kvalitu kusu, náklady na jeho pořízení a prodej, a také poptávku. S tím souvisí i odpor k výkupu. Pokud chceme mít prodejné věci, nemůžeme si dovolit dát za zboží vysoké částky. Obecně se snažíme cenově konkurovat lepším řetezcům s novými věcmi. Máme lepší materiály, každý kus je jedinečný, má příběh. Vlněné kalhoty jsou u nás přesto levnější než v Zaře, i když mají lepší kvalitu a často 100% kondici.

Proč je to tak drahé?

Protože z ceny se musí zaplatit nájem prodejních prostor. Pak náklady na pořízení a zprodejnění věcí (nákupní cena + čistírna). Taky personální náklady jsou slovo do pranice, někdo musí prodávat a i kdyby to byl majitel, i ten musí něco jíst. Navíc, čas investovaný do shánění nových věcí není zrovna malý. Další náklady jsou skladovací prostory. Balení. Marketing. 
Platíte za službu předvýběru.

Jak se člověk dostane k vlastnímu vintage obchodu? 

Příběhy se opakují a na začátku je skoro vždy syslí reflex. Prostě křečkujete, křečkujete, až to najednou není kam dát a buď to můžete vyhodit, prodat na netu, darovat... nebo si otevřít vlastní krám. Když máte našetřeno, jistotu podpory od rodiny a odvahu riskovat, můžete se do toho pustit. Já bych to teda určitě nedala a proto si hrozně vážím všech, kteří se do toho pustili. :-)


PS: Zbavujete se starého oblečení, rušíte dům na venkově, něco jste našli nebo už máte nakřečkováno tolik, že vám hrozí vystěhováním? Pak se zeptejte svého nejbližšího vintage obchodníka, nebo napište do komentářů. Poradím, jestli je řešením specializovaný kontejner, Boho Vintage Concept Store, fundus na Barandově nebo Umělecko-průmyslové muzeum :-)
Odložit masku

Není nic zvláštnějšího, než když lidé sundají své pečlivě budované masky. A náhle stojí nazí a čistí, sami sebou, křehcí a zranitelní, plní důvěry a plní přirozené síly. 


Čas od času pomáhám u filmu a pokud nejsem přímo runner který pečuje o herce a jejich koordinaci, setkávám se především s komparzisty. Se všemi těmi lidmi, kteří ve filmech přecházejí cestu, chodí v pozadí, jedí v restauraci, mávají v davu, zametají a opalují se na plážích. Se všemi těmi lidmi, kteří na chvíli natáčení odkládají svoje každodenní masky aby chvíli postáli nazí a pak vklouzli do nových masek, nových rolí. Se všemi těmi lidmi, které  ve filmu vnímáme jenom jako lidi, jako symboly a masky.

 Od překročení prahu kostimérny a maskérny, každý prochází zvláštním procesem dobrovolného vzdaní se své osobnosti, a zároveň elementární snahy o její udržení.

Modelky, herci nebo jiní profíci na focení přicházejí bez ideálů o své jedinečnosti, nenalíčení a ochotní bojovat jen za ty kousky sebe sama, které jim zajistí další práci. (Aneb nekonečné hádky ve chvíli, kdy pán jeden týden hraje vojáka wermachtu a druhý má být viking a proto se vzpouzí jakémukoli zásahu do kštice nebo vousu.) Profesionálové už přicházejí bez masek, ochotni přijmout cokoli jiného dočasného, schovat se za cizí identitu. A na ulici jsou nenápadní, sebevědomí, se silnou osobností uvnitř. (Která se projevuje o pauzách, takže rasistické kecy které padají z člověka se žlutou hvězdou na prsou, nejsou výjimkou...)

Neprofesionálové jsou jiní.

Každý nosíme masku. Pečlivě jsme si ji vybudovali. Máme svá poznávací znamení, své skrýše, důkazy své kreativity a své kostýmy. Máme své mimikry které nám pomáhají přežít. Mimikry, které v maskérně a kostymérně musíme odložit.

Svlékám široké jeansy, tenisky a funkční triko, znaky příslušnosti k sebevědomé (a vystresované) kastě STUFF. Slečně Romaně se na třetí pokus povedlo odlíčit se. Bez makeupu, linek a šperků je téměř k nepoznání, obyčejná, celkem hezká mladá žena. Modelka Krystýna je bez svých skinny jeans hubeňoučkým stvořením citlivým na průvan. Danka si sundala svou autorskou kšiltovku, růžové vlasy už má vymyté do zrz a bez řasenky najednou není zdaleka tak nebezpečná a divoká, jako když ji potkáte na party. Je krásná. Hubený Kristian se vysoukal z gothic oblečení, přišel o řídkou bradku a už není vůbec k smíchu, Honza po patnácti minutách vyšrouboval všechny piercingy z obličeje. Z drsného a tajemného borce je jemný kluk. I velká tetovaná slečna z produkčního týmu přišla o linky a hipsterský účes a najednou z ní místo zastydlé puberty sálá mateřské charisma. Jindy režisér David odložil čepici a sluneční brýle, bez kterých se jinak neukazuje. Vzdaly se i obě maskérky. Z křehké Aničky je bez masky nečekaně holka, které by vám asi uměla zarazit krumpáč do hlavy.

S oblečením a účesem dostáváme každý novou masku, filmový kostým. Už nejsme osobnosti, ale osoby a i kdyby ne, pokud jsme nikdy předtím v podobné masce nestáli, zdaleka nás nezakryje tak dobře jak ta, kterou nosíme a budujeme celé roky. Přes dobové hadry, s holýma nohama a bez makeupu, prosvítá z nás mnohem více naší duše, než ve všední den.

Vězni, mrtvoly, vojáci, dozorci, vystupujeme z transportu do gulagu, kolem nás horká letní step, green screen a brzké pražské jaro. Kluci, kteří by jinak přes své masky nemohli moc dobře komunikovat, narazili sud. Jsme si rovni. Nikdo už si nepamatuje, čím je v civilu. Staré masky leží v maskérně a nové pořád padají. Všem je nám stejně zima, všichni jsme stejně unavení, stejně sami sebou a kamera, místo aby se odrážela od našeho pozlátka, natáčí naše duše.

Není nic neobvyklejšího, než když jsou lidé sami sebou. Nekontrolují svá těla, své pohyby a tvary, nemají o sebe strach. Jsem vděčná za to, že z titulu toho co dělám, mohu ostatní vidět i jinak, než chtějí být viděni.


Ps:

Jak zvířátka spí

Kdysi jsme sestře koupila stejnojmennou bohatě ilustrovanou knížku, s mořskou vydrou na přebalu. Nádherná ňuňu věc. A když jsem na zelený čtvrtek jela jediným večerním/nočním vlakem z Prahy, kolem druhé hodiny ranní se mi s celou silou připomněla.

Do vlaku už nebylo možné koupit rezervaci. Všechna místa beznadějně plná a ze začátku stejně beznadějně plná i chodbička. Ustlala jsem si na zemi, uprostřed chodbičky "dvojkupé" a klidně usnula. Stejně jako obrovský starý cikánský robotník na sedačce vedle. Stejně jako malý chlapeček s maminkou v rohu. Stejně jako děda na sedačce u okna, tetovaný vyholený drsňák u dveří, starší punkáč u stolku a mladý student naproti. Hodiny cesty nocí před námi, všichni odložili masky, stulili se na sedačkách jako veverky, nebo se roztáhli jako ještěrky na slunci. Sami sebou. Bez ohledu na to že se někdo dívá.

Jen ostraváci vedle chlastali a hulákali, ale ti jeli jenom kousek a měli u sebe slečnu rugbistku, žejo.