Test jednorázových ekoplen aneb má smysl je kupovat?

Miminko, to jsou všichni ťuťu ňuňu. A pak dojde na přebalování a veškerá legrace končí. Je to jeden velký paradox, že s narozením dítěte začne dost z nás přemýšlet nad tím, jak pro drobečka zachovat žitelný svět – a přitom ho každý den děláme horším a horším. Moderní lidské mládě během prvních let života vyprodukuje skoro tunu odpadu – který má plánovanou dobu rozkladu 250 let. A kdo jste se někdy účastnili jarního úklidu přírody, dáte mi za pravdu. Pleny a vlhčené ubrousky jsou zlo. Jak teda z toho ven?

Nejen eko a bio matky vám řeknou, že nejlepší jsou látkové pleny, případně bezplenková komunikační metoda, a že na to prostě nedají dopustit. Nemám nic proti. Ale popravdě, po bitvě je každý generál a s prvním miminem zjistíte, že mnohé ideály a vize mohou chvíli počkat. Plánovat si totiž můžete co chcete. Klidně můžete i chodit na kurzy a trénovat přebalování, načítat si příručky a s našpicovanýma ušima poslouchat rady starších. Když vás ale hned po porodu vyzvou k prvnímu přebalování, řešíte jiné věci než ekologii (např. jak toho drobečka nezranit) a vděčně sáhnete po nabízené konvenční jednorázové plínce. (Možná, že ty, které své první porodí doma v kruhu žen, to mají jinak?)

Ani po příchodu domů to ostatně nemusí být úplně dokonalé. Třeba taková bezplenková metoda. Jak mám podle pláče poznat, že se dítěti chce, když zatím nerozeznám ani to, jestli brečí od hladu nebo od bolesti? Taktéž s látkovkami to není bezchybné. Mimino je z břicha navyklé na pohodlíčko, a najednou tady jsou vrstvy mezi nohama, gumičky a zapínání. Někomu to možná jde samo, někdo zatne zuby a mrňouse prostě naučí. Někdo má připravenou sadu PUL, AIO, flísáčků, vlňáčků, bambusovek, čtvercovek a kdoví čeho ještě a poctivě testuje. (Jsou na to půjčovny? Nebo to všechno kupujete co kdyby? Nebo nevim?) Já jsem pořídila klasické plíny a nějaké kalhotky na to s tím, že to nějak dopadne. A když jsem pak viděla ty otlačené nožky a sládě mi při přebalování ječelo, odložila jsem celou proceduru na později. Jenže mimino svou potřebu na později neodloží a hormony co chtějí zachránit planetu pracují. A tak přišly na řadu tzv. Jednorázové ekopleny.

Ekopleny (dále v textu se jedná vždycky o jednorázové) jsou taková mírně greenwashingová přezdívka. Na to co je a co už není ekoplena nejsou žádné předpisy, parametry, ani jednotná certifikace. Nazývat se tak může cokoli a tak je skupina ekoplen dost různorodá. Našla jsem jediné rozdělení nebo přehled,  na webu Cesta rodičovství. A už to samo o sobě ukazuje, jak velký je v téhle kategorii prostor pro vymývání mozků. Jedny ekopleny jsou úplně stejné jako ty konvenční, jen se vyhýbají chloru a nemají parfemaci, případně používají celulózu z certifikovaného lesnictví. Další kategorie se aspoň snaží o částečnou odbouratelnost a ekologicky se dívá nejenom na použité materiály, ale i na energii spotřebovanou ve fabrice. A nakonec jsou tady víceméně kompostovatelné kousky, které slibují, že po nich za pár let nezůstane nic, než populace spokojeně nakrmených žížal. Cítíte zmatek a nedůvěru? Jsou na místě.

Jednak, protože na ekopleny není legislativa, není podle čeho je testovat. Věřit musíte tomu, co je psáno na obalu nebo webu (Ano, složení většinou chybí, jsme přece moderní lidé a tak si všechno dohledáme online, ne?). Biodegrabilita je je super, ale zase, testují ji výrobci v laboratoři – a tam obvykle bývají ideální podmínky, jaké nikde jinde nepanují. A nakonec, všechna snaha může rychle skončit u odpadového hospodářství.

Pokud vyhazujete rozložitelné ekopleny do běžné popelnice s naivní představou, že se časem ekologicky rozpadnou, pak vás dost zklamu. V Česku se (ještě pořád, omg) většinou skládkuje, což znamená, že se tatrovka odpadu udusá a pak zaveze vrstvou zeminy. A když je z toho kopec, zasadí se nahoře stromy. Lidé kdysi věřili, že se odpad časem rozloží, ale ukazuje se, že to není pravda. K rozkladu tam chybí vzduch i voda, většinou se nerozloží ani papír. Ekopleny vašeho drobečka se tak spíše mumifikují, než aby se rozpadly na prach. (Hm, taky jsem to nechtěla vědět…) Pokud máte to štěstí, že se vaše odpady vozí do spalovny, pak zase nepotřebujete ekopleny. Tady se rozklad neřeší. Roli hraje jen u kompostování a bioodpadu. Máte popelnici na bioodpad? Kompostuje se ve vašem městě? Pak můžete biodegrabilní pleny házet do ní, ale než to uděláte, doporučuju zavolat na komunální služby a zeptat se, jestli to pro ně není psychický problém a jaké s tím mají zkušenosti. Jediní vítězové v tomhle boji mohou být lidé s dobře zaběhaným domácím kompostérem. Tak pokud jste pleny zkoušeli kompostovat doma, dejte vědět. Po posledních diskusích týkajících se bioplastů a jejich rozpadu si už ale nejsem jista ničím.

Znamená tohle všechno, že ekopleny jsou zlo a vůbec nemají smysl?

Spíše ne. Záleží na tom, jak moc jste radikální.


Ekopleny nejsou řešení, ale jsou super prostředek kompromisu mezi psychickou pohodou rodiče, fyzickou pohodou dítěte a přírodním globálem.


Jak vypadá jejich používání v praxi?

Jak už jsem psala nahoře, předem jsem nakoupila obyčejné látkovky a řekla si, že když to v roce 1989 stačilo mi, bude to stačit i mému dítěti. V porodnici jsem použila jejich konvenční jednorázovky a po návratu domů se těšila na látku. Ale nedařilo se. Gumičky kalhotek miminko tlačily a já jsem neměla to srdce ho trápit. A tak jsem nejdříve spotřebovala konvenční vzorky z porodnice a pak vytáhla krabici předem koupených ekoplen, které mi kdosi doporučil. První tři týdny jsme látku používali jenom občas, spíše vůbec. Pak sládě povyrostlo a už to šlo lépe.

Ekopleny jsme testovali (a doteď používáme) v noci, na cestách, v autě a vlaku a na dlouhých procházkách ven. A vzhledem k totálně nepravidelnému zažívání našeho miminka, to byly skutečně ostré zkoušky.

Jak dopadly obecně?

Předně, všechny ekopleny mají jednu zásadní výhodu. Díky minimálnímu množství chemie se vám sníží spotřeba všech možných zadečkových krémů a mastiček. (Samozřejmě za předpokladu, že nepoužíváte ani vlhčené ubrousky). U nás je to tak, že pokud používám ekopleny nebo látkovky, nepotřebuju mimino nijak mazat. Pokud v nouzi sáhnu po konvenčních, stačí pár hodin a je “oheň na střeše”.

Kromě testování na Cestě rodičovství jsem našla ještě jeden kompletní přehled. "Technické" testy ekoplen v laboratorních podmínkách (bez výkalů) provedla a zaznamenala Michaela z Babybistro. Co jsem zvládla vyfotit, má fotku. Kurzívou je uvedeno co píše výrobce na obalu, nakonec odkazy na případné další recenze a testy. Cena je uvedena za jednu plenu ve velikosti 3 - MIDI. 

U ekoplen jsem si celkově všimla čtyř základních designových modelů – a je na vás, co bude nejlépe vyhovovat vašemu mrňousovi. Jestli "plastová" netkanka s gumičkami na zádech, buničinová přirozeně elastická plena, bioplast, nebo papír. 

Co se konstrukce týče, čím více eko plena, tím robusnější je savá vrstva a tím pevnější a větší je, když se naplní. Zatímco konvenční granulát je sypký i zamokra, kompostovatelná vložka se chová prostě jako nacucaná vložka. Všechny ekopleny mají solidní savou kapacitu tekutin, všechny bez problému zvládly i 10-12t hodinovou noční směnu. 

Nicméně, ne všechny zvládly nadto ještě ranní nálož…


A jak dopadly konkrétně?

Zátěžový test ekoplen ve velikosti 3, podle klasifikace na blogu Cesta Rodičovství

Kategorie "šetrné" ale nerozložitelné ekopleny

KOLORKY

Plíny mají super dopravu a stylový design a neobsahují žádné krémíky a parfémy navíc. Udrží všechno, co mají udržet a dobře se zapínají i rozepínají – zapínání je na široký "plastový" suchý zip. Na zádech mají pružnou gumičku, "bočnice" kolem nožek nepruží. 

Nicméně, co se ekologie týče, mají nacestováno své. Vyrábí se v Číně. Za mě fajn pro někoho, kdo ekologii neřeší, ale rád by svému mrněti i sobě dopřál styl a komfort při nošení i nakupování. 

7,7 - 8,9 Kč/ks

Certifikované v Čr, vyrobeny v Číně z USA materiálů

IMG_0697.jpg

MONPERI

Další česká značka. Mají stejnou konstrukci jako předešlé, jenom navíc jakési hydratační aloe pásky, které ale nejsou vidět, tak nevím. 

Opět tedy - udrží všechno, co mají udržet a dobře se zapínají i rozepínají – zapínání je na široký "plastový" suchý zip. Na zádech mají pružnou gumičku, "bočnice" kolem nožek nepruží.

Mají celkem hezký design s vílou a k dostání jsou různě on-line.  Podezírám je, že jsou vyráběné ve stejné fabrice, jako Kolorky. Ideální pro někoho, kdo by jinak kupoval konvenční pleny, ale je vlastenec a chce podpořit českou firmu. 

5,45-6,2 Kč/kus

Přírodní Aloe zevnitř plínky, testované a certifikované v Čr, výrobce Vamari s.r.o. sídlí v Čr, bez toxických látek, chloru, PVC, latexu i ftalátů, bez parfemace, jsou lepené netoxickým lepidlem a barvené netoxickými barvivy

S konvenčními je srovnává a testuje Zrzka na Blogzrzky

IMG_0693.jpg

MUUMI

Lehoučké "kapesní" pleny z netkané umělohmotné textilie. Co se týče zadržování tekutin i polotekutin, patří mezi špičku. 

Jsou složené na třetiny, takže se vlezou i do kabelky. Na zádech mají lehce pružnou gumičku a "bočnice" nad nožkami lehounce pruží, sedí ale moc hezky. Jediná pruda jsou lepíky, které je třeba před použitím trochu "odtrhnout". Každopádně, na suchý zip který je chlupatý se dají přichytit opakovaně, úplně v pohodě. 

9,9-11,2 Kč/kus

Vyrobeno ve Finsku, finský certifikát hypoalergennosti, Nordic ecolabel, bez chloru, biologicky rozložitelné, lokální finská celuloza

IMG_0684.jpg

SEVENTH GENERATION

Americké plíny fungují výborně. Na povrchu jsou takové lehce chlupaté a budí dojem recyklovanosti, je to ale jen maskování. Zvířátka na designu jsou ale k sežrání. 

Tyhle plíny perfektně sedí. Kolem nožiček mají dvě gumičky, jednu na zádech a i "bočnice" nad nožkama jsou elastické. Pokud váš mrňous potřebuje komfort a hodně se vrtí, tohle je žhavý kandidát. Udrží všechno, co je třeba, i u divokých dětí. 

Každopádně, savá náplň je prostě normální konvenční savá drť. Tak je třeba dát si pozor na vlhkost, zjistila jsem, že občas drť hrudkuje a tvrdne a pak by mohla mrňouse tlačit. A jak se přebalují? Lepík celkem v pohodě odepnete jednou rukou a v pohodě přilepíte na "chlupatý" suchý zip. A to i několikrát. 

Škoda, že toho tolik nacestují...

9,9 - 10,3 Kč/kus

100% bez chloru, prafémů a krémů (lotions)

IMG_0688.jpg

BABYLOVE NATURE

DMkovské ekopleny jsou nejlevnější ale za mě jsou bohužel velkým propadákem. Jsou z přírodní heboučké netkané textilie, která je elastická, a navíc má gumičky kolem nožek, na bočnicích i vzadu. Perfektně sedí, netlačí... leč řídký bobek přes ni prosákne. Pokud nechcete prát a prát, nechte si je na chvíle, kdy miminko jenom čůrá. 

4,14 Kč/kus

FSC certifikace, vnější část 50% viskóza, 50% bambus, vyrobeno v EU, s použitím 100% zelené energie

IMG_0705.jpg

 

Kategorie částečně rozložitelných EKO plen

BIO BABBY

Na povrchu jsou stejně heboučké jako ty z DM, tím ale podobnost končí. Gumičky mají jenom kolem nožek, bočnice jsou elastické přirozeností materiálu, záda jsou pevná - což může být problém u dětí s více vystrčeným zadečkem. U nás ale všechno zůstalo tam, kde má. 

Lepíky odlepíte jednou rukou jak kdy. spíše bych se na to nespoléhala, zvláště u živějších dětí, které se už přetáčí a je třeba je přebalovat bleskurychle, je to opruz. Přilepit jsou ale v pohodě, i několikrát, jen to první odlepení je jak kdy. 

Jinak bych o nich řekla, že to je prostě ekoplena. Celkem velká, s dobrou savostí, bílá. Francouzská. 

8,29-8,6 Kč/kus

Vyrobeno ve Francii (100%), FSC certifikace, rozložitelné z 50 %, bez chloru, dermatologicky testováno

MOLTEX NATURE NO. 1

Prý to jsou první ekopleny na světě. Každopádně, vypadají tak, jak bych si představovala jednorázovou ekoplenu. Robusní, humpolácké, ošklivé... ale funkční. 

Na zádech pevné, s přirozeně elastickými "bočnicemi". Lepíky fungují dobře a nezasekávají se, plena je příjemná i uvnitř. 

Prostě takový standard co neurazí a nenadchne. 

8,3-8,6 Kč/kus

100% vyrobeno v Německu, 100% použití zelené energie, bez chloru, FSC certifikát, Greenbrand, nejstarší ekopleny na světě, svršek ze 40% přírodní, bez latexu, parfemací a chemie

IMG_0709.jpg

NATY NATURE BABYCARE

Mluvili jste o papírových plenách? Tady jsou. Se všemi klady i zápory. 

Na to, že jsou tuhé a fakt papírové, drží na miminku dobře. Pevná zádíčka vynahrazují lehounce elastické bočnice, mají i gumičky kolem nožiček. Plína šustí jako papír, je příjemná na omak vně i uvnitř, ani po pročůrání nepůsobí vlhce. Udrží toho kupodivu hodně, pokud se neshrne kolem nožiček kde drží trochu hůře kvůli tuhosti papíru, neprosakuje. Lepítka zapnete a rozempnete klidně několikrát, pokud...

... ano, pokud je neutrhnete. Protože papír se jak známo trhá. 

Na druhou stranu, pokud je necháte dlouho na dně odpadkáče, samovolně začne proces kompostace. Celkově jsou spíše pro děti s "konfekční" postavou, protože fakt nejsou moc elastické. Spíše je třeba je utáhnout a dát si pozor, abyste je neurvali... Jsou ale krásné :-D

8,4-9,2 Kč/kus

FSC certifikát, švédský protialergický certifikát, bez chloru a perfemace, GM free povrch na kukuřičném základu, nejsou určeny pro domácí kompostování, vyrobeno ve Švédsku

Recenzuje je Madam Cocquette

IMG_0675.jpg

BEAMING BABY

Obal vypadá jako papírový, ale je to plast, nenechte se zmást :-)

 Plínky mají trochu menší číslování, jinak jsou fajn funkční, jednoduché. Mají elastická zádíčka (ne moc) i bočnice (přirozená vlastnost materiálu, hezky sedí a drží, co mají. Jen obléknout je je trochu problém. To takhle jednou rukou držíte dítě a druhou divoce mácháte s plenou ve vzduchu, ve snaze odlepit lepík ze startovací polohy... Když už je jednou odlepený, už to jde bez problému, na chlupatý suchý zip - ale ten začátek, ojoj. 

A co na ně ekologie? Na obalu tvrdí, že jsou kompostovatelné a i vnitřek mají takový lepší. Tak nevím. 

10,7-11,2 Kč/kus

30% méně chemie než standardní pleny, GM free savé jádro, Bio-degradable – většina pleny rozložitelná za 4 roky, vegan, 

 

IMG_0713.jpg

BAMBO NATURE

Jsou ošklivé. Fakt. Ale fungují a hlavně, jsou levné. Za tu cenu jim člověk leccos odpustí. 

Fungují normálně, mají pevná zádíčka, přirozeně elastické bočnice a gumky kolem nožiček. Lepíky se odlepují jak kdy, většinou ale snadno. Udrží všechno, co mají. Prostě plena na použití, ne na parádu. 

6,2-6,6 Kč/kus

Vyrobeno v Dánsku, dermatologicky testováno, Nordic Ecolabel, FSC certifikát, vnějšek pleny z polypropylenu a polyetylenu, vnitřek z polypropylenu

Recenze z webu Ekologické produkty

IMG_0701.jpg

Co jsem nezkoušela a spadá taky sem:

BAMBOOLIK BATOLE

PINGO ULTRA SOFT

Kompostovatelné Eko pleny

NAPPYNAT

Věříte v kompostování plastů? Tak tohle jsou prý "jediné" kompostovatelné pleny.  Jsou hrozně divné ale mě teda baví. Mimino v nich totiž vypadá jako malý Tarzan. 

Pleny jsou z kukuřičného ekoplastu a je to z nich cítit i po čuchu. Jsou z igelitu, působí hrozně neprodyšně a jsou tuhé. Mají gumičky kolem nožek a elastická záda, jinak jsou prostě plastové.  Musíte je utáhnout a je to nepříjemné u lepíků, se kterými se musíte trefit na zips, jinak moc nefungují. Mají sice i samolepící kousek, ale to je tak dobré akorát na závěrečné balení. 

Prvotní tuhosti a tlusté savé části se ale nemusíte bát. Sice jsou možná neprodyšné, ale vnitřek je opravdu ňuňu. Můžete i na totálně pročuranou plínu sahat jak chcete, vnitřní textilije je pořád hlaďoučká a suchá. Rozložitelný savý materiál ale něco stojí - když se nacucá, tak plína trochu ztuhne. Mimino si s tím poradilo bez problému, ale jen abyste se nelekli. 

Zkusila jsem je zakopat žížalám do kompostu, jednu v zimě, druhou teď v létě. Jsem zvědavá, jestli je tam na jaře najdu a v jakém stavu. 

12-13 Kč/kus

Vyrobeno v Itálii (od vývoje po balení), testováno jako hypoalergenní, veganské, s nízkou CO2 stopou, certifikát Nordic Ecolabel, absorbční gel rostlinného původu, obal z kukuřičného bioplastu, kompostovatelné za ideálních podmínek

IMG_0680.jpg

VIVICOT BABY BIO

Další italská výroba. Tohle jsou pleny skoro jako novorozenecký sklad. Velké, tuhé, igelitové, nožičky drží miminu od sebe. 

Záda jsou pevná, elastické bočnice, gumičky kolem nožek dvojité. Je třeba je zkrátka lehce utáhnout, což ale s vrtícím se miminem a lehce se zasekávajícími lepíky není úplně snadné. Když ale třefíte velikost (raději o něco větší) fungují moc dobře. Uvnitř ale nejsou tak ňuňu, jako Nappynat

A jakou mají výhodu? Nemají žádný design, jsou čistě bílé. A tak, aniž byste je sundávali uvidíte, jestli už miminko čuralo, nebo ne. Vnitřní náplň změní strukturu už při malé trošce, a je to vidět i zvnějšku. Přitom se do nich v pohodě vleze celonoční šichta.

Škoda, že jde až o poslední testovaný model a nezačala jsem s nimi u ležícího bobečka. Lezoucí a stavějící se děcko už jejich robusnost neocení. 

12,1 Kč/kus

Přírodní, hypoalergenní, biodegradibilní, vnějšek z obilného škrobu, vnitřek z TFC celulózy z evropských lesů

Co jsem nezkoušela a spadá taky sem:

KIT&KIN ECO
BAMBOOLIK KOJENEC


Co dodat na závěr?

Pokud chcete být kompletně přírodní, pak vám nezbývá nic jiného než bezplenkovka, případně české látkové pleny z biobavlny a vlněné svrchní kalhoty s lanolinem. Já to nedávám (Bezplenkovka se mi začíná občas dařit až od 7. měsíce mimina a pokaždé když se to povede, mám z toho děsnou radost.) ale vy to třeba zvládnete hned napoprvé. S příkrmy a lezením se navíc nároky na pleny změní. Ale to už je jiný příběh. :-)

Ps: Aktuálně používám doma v Praze Naty, na výlety do přírody Nappynat, u babičky kde se odpad skládkuje BIO BABBY a u pradědy, který to háže do kamen, Monperi. 


Bonus:

Co k tématu říkají jiní zkušení lidé v mém okolí?

Elizabeth, matka

Ekopleny, které jsme používaly prvních pár měsíců, za mě 1. Naty 2. nappynat 3. dm 4. moltex, bambo a zbytek.

Do porodnice jsem měla koupené nappynat. Dula varovala, že tam látku nevidí moc rádi, a měla pravdu, není tam kde přepírat. chápu, že je to těžký, ale vlastně tím ze začátku nastavují látkování jako něco, co není standard. mělo by to vzhledem ke katastrofálnímu stavu ŽP být jako s kojením, připomínat a doporučovat látku.

Poté jsem v šestinedělí prošla procesem totálního zoufalství, kdy jsem byla ráda i za pampersky, které jsem dostala "do začátku", prostě jsem brala, co bylo po ruce, i s jednorázovkou bylo přebalování proces na půl hodiny... (ubrousky nepoužívám). jediné látky, které jsem občas zvládla, byly půjčené AIO. takže za mě: fakt se netrápit, jít do ekoplen, látku se postupně naučit a přejít. zároveň ale jet bezplenkovku už od příchodu domů, miminko se tím i provětrá, naučí, prohloubí se tím kontakt, je to super. (díky bezplenkovce je totiž malá od půl roka chodí na velkou pouze na nočník (měly jsme od té doby přesně 3 velké nehody) a teď v deseti měsících si dojde i ráno, po příchodu domů a podobně.)

Když už to není novorozeně a projde si všema těma testama kyčlí, je látka mnohem lepší. koupila jsem dvoje svrchňáky od Breberek, jedny vlňáčky, do toho staré i nově koupené čtverce (novosklad) s vkládačkou, a dnes už látku máme i na cesty, pobyty, ven, na noc, v šuplíku tlejí poslední dvě Moltex pro případ nouze, a v mikrojeslích jsou ochotni také látkovat. 

ALE: mohla bych být i konvenční, jelikož jsme ani jednou od narození neřešily opruzeniny, (občasné zarudnutí řešíme Weledou), Navíc chodí kadit jednou za pár dní, nikdy nekadí mimo domov.. jako fakt mám dost Easy mode

Helena, zahradnice

Před časem jsme nepoužitou ekoplenu zkušebně pohřbili v poctivém letitém kompostu. O tři roky později byl přeházen a hle - plena netknutá

Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz