Nejlepší svetry

V obchodech řádí černý pátek jako černá ruka, všechny ty akrylové a jinak plastové šílenosti se nabízí skoro zadara. Různé ňuňu chlupaté svetříčky, které sice nezahřejí, ale když se v nich náhodou zapotíte, budete smrdět jak cap. Takové ty předměty, které vlastně ani za peníze nestojí. Na druhou stranu, když náhodou na krámě vedou i něco, co by snad zahřát mohlo, má to obří cedule wool blend a cenovku skoro o řád vyšší. Ehm. Až ve složení zjistíte, že té vlny tam je tak 10 %. Jde vůbec dneska koupit fajn teplý a navíc ještě krásný svetr?

Svetry miluju. Mám jich více než kalhot a sukní dohromady, nosila bych je nejraději pořád. Nejsem sice svetrový guru teoretik, ale protože jsem jednotlivé kusy získala různými způsoby, myslím, že už se můžu podělit o tipy, kam na pullovery, cardigany a vůbec, všechny možné pleteniny kteřé fakt hřejí. Protože i pro mě je shánění super svetru bez pomoci dlouhý boj, který se často končí až s příchodem jara…

Na vysoké noze, hluboko do kapsy

Chcete nosit kašmír, merino a alpaku, ale nemáte peněz nazbyt? V tom případě nevynechejte jedinou příležitost k návštěvě secondhandu.

  • Osahejte si předem kašmír, hrubou i jemnou vlnu. Co dělá mezi prsty, jaká je na omak.

  • Jeďte štendrem nebo košem podle hmatu, vytahujte všechny hmatově relevantní kusy.

  • Čekněte visačky, díry od molů (tam, kde člověku padá z pusy a na ramenou) a otřepené rukávy.

  • Vyzkoušejte použitelné kusy a kupte to nejlepší.

Osobně jsem zjistila, že dámských kašmíráků není moc a navíc jsou dost jeté a sražené. Zato pánské… takže kupuju na pánech, a buď mi velikost sedne, nebo koupím XXL a dvěma tahy šicího stroje si svetřík předělám na svou velikost. Nebo ho rovnou celý přešiju. A občas zbude materiál i na čepici.

No, a pokud se vám nechce do hrabárny a secondhand byste chtěli kvůli udržitelnosti a veganství, je tady Kašmírový svět, e-shop který prodává kvalitní použité kašmíráky.

Šikovné ruce se neztratí

Celé roky jsem nosila jenom doma pletené svetry. Teď už si je pletu sama (i ostatním) a fakt to není tak těžké, jak to vypadá. Vlastně, úplně nejdůležitější je vybrat si správnou přízi. Já si ji předu sama na stoletém kolovrátku (100 merino 18 mic), než jsem se to ale naučila, dělala jsem solidní obraty českému výrobci, firmě Vlnap Nejdek. Jejich příze jsou kvalitní, estetické a na rozdíl od zahraničních nestojí štangli zlata. Pro začátek, časté párání (a účel zahřátí) ideální.

durduin

Pokud koketujete s pletením, doporučuju navštívit e-shop Vlnapu a podívat se nejen na jednotlivé druhy přízí, ale i do jejich akčních nabídek. Tak můžete mít svetr fakt levně. Za sebe můžu vřele doporučit Exclusive (trochu kouše), Merline, případně směsové Merino ze kterého se i dobře háčkuje. Rychle vám půjde pletení ze směsovky Elen, pro pokročilé pak stojí za zkoušku i chlupatá Geisha.


Pomalý luxus který vydrží

Neděsí vás čtyřciferné částky? Pak zainvestujte do pořádných, nových svetrů. Vyplatí se to. Slow fashion jako vyšitá. Kromě tepla na těle si totiž kupujete i dobrý pocit na duši. U značek níže si můžete být jisti nejen tím, že férově proběhla výroba a podporujete dobré lidi. Majitelé vám rádi řeknou také detailní složení a podělí se s vámi i o proces výroby a původ příze.

Live Sweaters

Primárně pánské svetry z merino vlny. Luxusní, designové… a hlavně, pohodlně pratelné v pračce. Chodila jsem kolem nich dlouho, až jsem jeden, skrze Ježíška, pořídila mému muži. Nejraději by mi ho nepůjčil ani na to vyprání.

Live Sweaters

Nic Lodž

Můj nejnovější totálně náhodný objev z Mint Marketu. Polská značka na které spolupracuje designérka a programátor pletacích strojů. Ona navrhuje designy, on maká v pletárně a o víkendech a po nocích se je snaží zrealizovat. Jejich fotosvetry jsou prostě božské a nemít plnou skříň, už bych je měla. Tak mám alespoň šálu.

Nic Lodz

MIK by Jana Mikešová

Jana Mikešová má bakaláře na Umprum a absolvovala s kolekcí mega svetrů. Svého času byly k vidění i na MBPFW a Janě totálně nakoply byznys - dokonce tak, že se jí další studium už nejevilo jako relevantní volba. Jana navrhuje designy, vybírá příze a vyrábí prototypy (s miminem by to jinak nešlo) a za zády má armádu pletařek, které její vize realizují. Jeji věci seženete na MOLO 7 a nebo v obchodě/showroomu Kvartýr, U vodárny 4 v Praze na Vinohradech (u Jiřáku).

Janě jsem kdysi pomáhala s předením i pletením a její věci jsem měla možnost prodávat i předvádět jako modelka. A věřím jim tak, že bych se v nich nechala zavřít do mrazáku.

MIK by Jana Mikešová

Noah No

Na tyhle svetry jsem loni čučela jak puk. Kašmíráky pletené v Česku? Ano. Navíc z kašmírové příze s jasně vysledovaným původem a přispívající na školy v Nepálu. Zatím nemají moc modelů, na druhou stranu, letos otevírali vlastní pletárnu a tak jsou otevření i tomu, plést svetry na zakázku. Navrhnete si svůj?

Snímek obrazovky 2018-11-24 v 8.50.51.png

Navarila by Martina Nevařilová

Kdo by si dneska vzpoměl na 90. Návrhářky? Já ano! A Martina Nevařilová je jednou z nich a velmi dobře se jí vede i dneska – její butik najdete v pasáži Lucerna. Co najdete v něm? Kvalitní strojový úplet v různých barvách a tvarech. Možná to nejsou žhavé fast fashion hity, ale rozhodně nečekejte nudu. Pokud máte cestu do centra Prahy, návštěva má určitě smysl.

Snímek obrazovky 2018-11-24 v 8.49.57.png

Woolife

Hledáte úplný základ? Pak vzhůru do Litomyšle. Místní pletárna funguje už více než dvě dekády a nabízí nejen vlněné svetry, ale i funkční prádlo. Prostě všechno, co potřebujete, když je fakt kosa.

Woolife

Máte nějaké jiné oblíbené svetro značky? Sem s nimi. Víc hlav, víc ví. A víc se zahřeje.

Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz