Nejistá sezona

Je to už 6 měsíců, co jsem se, překvapená, definitivně ocitla na volné noze. Po letech vytáček, snahy někam patřit a mít “něco jako zaměstnání” a “něco jako finanční jistotu”. V blogu, který jsem tehdy zveřejnila jsem hledala projekty právě na tak dlouhou dobu. Kdekdo byl zvědavý, proč právě 6 měsíců...

Jsou věci, o kterých se běžně mluví na všechny strany a které se oslavují – a těhotenství je jednou z nich. Každý rád pogratuluje, každého to zaujme. Někdo je zvědavý a trochu si tím substituuje vlastní touhy, někdo nostalgicky vzpomíná na svoje “poprvé”. Padají dotazy na termín, pohlaví, jméno i kila navíc. Předpokládá se velká radost a velké těšení. Někdo říká že to je nejhezčí období v životě.

Nevim. Spíš je to hodně nejistá sezona

Radši si už nic neplánuj

Chtěla jsem to. Přála jsem si to. Když se to stalo, měla jsem fajn klidnou práci a jasnou představu o tom, jak má rok 2017 vypadat. Sluníčko svítilo, venku se probouzelo jaro a já jsem najednou měla tolik energie, že bych utáhla celodenní spotřebu středně velkého města.

Pak jsem zjistila, že přes den si už s kafem a krabičkou polévky nevystačím a hlad na později odložit nedokážu. Přes noc mi o velikost vyrostla prsa a pečlivě budovaný šatník dostal první zásah. Můj hlavní (a prakticky výhradní) klient zjistil, že už mě nepotřebuje. Začala jsem usínat už po večerníčku, takže mnohé akce musely jít stranou. Bylo třeba hledat nové zakázky a příležitosti. Jenomže co ten lifeline? A co když ta celá křehká záležitost s novým životem nakonec nevyjde? Do kdy a co vlastně můžu slibovat?

Úzké uličky svobody

Když je ženská zaměstnaná, často se stane že těhotenství vypadá podobně jako těšení se na dlouhou dovolenou v tropech – a to včetně nakupování a příprav. Je chráněná zákony a tak nezbývá než si užívat ty hezké věci, přijímat dary a rozloučit se slovy “tak čau za pár let!”. Zatímco se kulatí, pomáhá hledat někoho za sebe, zaučuje, dotahuje – a když se naštve, může z pracovního procesu vypadnout i dřív. Kamkoli se podívá, najde návody a doporučení, jak na to.

Na volné noze to je jiné. Pokud se na tohle období těšíte už několik let a máte připravený heboučký finanční polštář, pak je svoboda super. V opačném případě zjistíte, že se mateřská (pokud vůbec máte nárok) nevyplatí a ani rodičák vám moc nepomůže (neb odvody se platit musí a řeší se to až zpětně při daňovém přiznání). Rad moc není, většina maminkatelek začíná podnikat až po porodu. Potřebujete vydělávat – jenomže na klientské straně to vidí jinak.


Na schůzkách o tom nemluvíš a pokud se někdo nezeptá přímo, snažíš se mlžit. Oblékáš se tak, aby to nebylo poznat. Úzkostlivě dbáš na to, abys neslíbila nic navíc a pečlivě dodržela termíny, protože tělo si dělá co chce a odmítá pracovat v noci. Snažíš se všechny přesvědčit o tom, že ne každá se v těhotenství změní v infantilní hromádku emocí neschopnou práce a plánování. Raději si nic nečteš a nezjišťujš, protože co kdyby to s tím měknutím mozku náhodou byla fakt pravda?

Nekonečná láska

Pohlo se. Poprvé. Podruhé. Pravidelně. Snažíš se na ně moc nemyslet, protože máš strach, že to vzdá. A najednou je to 26 týdnů, už by ho dokázali zachránit – ale stejně prosíš a přemlouváš, že když to ještě vydrží, bude to mnohem lepší. Občas tě vzbudí v noci a překvapivě ti to vůbec nevadí.

Přes den už to neschováš – a vlastně ani nechceš, nechceš se stydět za to, že jsi zamilovaná.

Trochu tě štve, že okolí se k tobě chová jako k nemocnému, takže už přestáváš mít chuť snažit se je pořád přesvědčovat, že ti fakt nic není. Místo práce se tě ptají na porodnici a na to, jestli se těšíš. A pro tebe je to přitom celé ještě tak daleko, jako důchod.

Máš hlavu plnou inspirace a nápadů a chuti a pro spoustu lidí jsi přitom odepsaná. Začíná tě to iritovat a začínáš lenivět.

Mláďátko roste a když je mu fajn, tančí. Přemýšlíš nad jeho osobností, jaké asi bude chtít jméno. Poprvé si v obchodě dovolíš zajít do dětského oddělení. A googlit mimo anonymní okno. Ale raději o tom nikomu neříkáš.

Poslední týdny samoty a život po životě

Kdybych byla zaměstnanec, už mám pár týdnů volno. Už nevím, jestli jsem to s novými věcmi dříve vzdala já, nebo klienti. Dotahuju, co se dá a přijímám, co přichází. Jen už to nehrotím.

Vůbec nevím, jak se cítit ani co je přede mnou. Očekává se těšení – ale neumím si představit, na co. Mám chuť si naposledy užít nakupování – ale netuším, co nakupovat.

Lifeline se přede mnou tyčí jako vysoká zeď za kterou nejsem schopná vidět. Bude to největší dobrodružství ever. Tím ale moje znalosti končí.


Něco mi říká, že bych si měla začít hledat práci “na potom” a net je plný inzerátů. Něco mi říká, že bych se měla přihlásit na spoustu kurzů a když už nic, tak se aspoň vzdělávat, začít rozjíždět podnikání, cokoli, co moderní a schopné matky dělávají.

A pak si vzpomenu na kočku, jak leží na dně starého sudu, krmí své milované beztvaré kníkající válečky a něžně jim k tomu přede. A říkám si, jestli tohle náhodou není příležitost, dát si na chvíli oraz. Jasně, všechno mi za tu dobu uteče. Ostatní holky a kluky už nikdy nedoženu. Ale záleží na tom?

Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz