Autenticita

Snažila jsem se z českých pramenů zjistit, kdo nebo co je to Hipster.

Je to těžká otázka. Každý si ji vykládá jinak.

Někteří jakože intelektuálové o tom popíšou několik stran a myšlenka žádná.  Někteří to shrnou větou a je vymalováno.

Myslím, že i v módě, a vlastně ve všem je to tak.

Snažíme se udělat nějaký dojem, něčemu věřit, nějak žít, ale jak to nakonec dopadne... nakonec ve front row sedí prázdné nádoby, stejně prázdní jedinci juchají na koncertech a podobně prázdní čtou knihy, a přitom si připadají hrozně chytře a dobře.

To co dělí osobnost od prázné slupky je, podle mě, právě autenticita.
Autenticita v chování, jednání, myšlení, všechno jde ruku v ruce a všechno vychází zevnitř, z hlavy a srdce, a přes všechny ty jevy jenom prosakuje ven. Ve chvíli, kdy se pak setkáme s tak autentickým člověkem, nemůžeme si ho nezapamatovat, hluboce se nám svou osobností zaryje pod kůži. Někdy negativně, tak, že ho nemůžeme vystát a nakonec ani nikoho, kdo je mu podobný, a někdy právě naopak.

Myslím, že nedostatek autenticity, je právě to, co si berou různí komentátoři na paškál na dnešní "mládeži", aniž by to dokázali pojmenovat. A na paškál si to u módních bloggerů berou i redaktoři časopisů, kteří jsou ovšem často stejní kartonoví panáčci. Jsou prostě bloggeři (intelektuálové, umělci, cokoli...) kteří věnují tomu co dělají šíleně moc energie, aniž by pochopili vnitřní podstatu. A pak takoví, kteří mají podstatu v sobě, a to ostatní je jen vedlejším produktem - a právě proto to je tak silně uvěřitelné a tak moc to funguje.

Schodneme se na tom, že chceme být autentičtí, cítit se dobře a být osobnostmi, které mají charisma. Jak ale na to? Myslím, že recept neexistuje, ale pokud by nějaký byl, pak to je NEŘEŠIT. Pokud chcete být autentičtí v oblékání, neřešte módu. Pokud v hudbě, neřeště styly. Nenechte se omezit škatulkami a nechte svou intuici, aby mluvila za vás.


Poslední roky jsem nabádala k tomu, aby se lidé soustředili na to, jak vypadají navenek. Ale to uvnitř je mnohem podstatnější. Omezenec zůstane omezencem i v Chanelu a naopak ten, kdo má něco uvnitř, vytáhne maximum i z roztrhaného trika a totálně out bot a zvonáčů. Proto se pro jednou vykašlete na jarní kolekce a místo toho se vzdělávejte. Třeba tak, že se pokusíte proniknout do historie módy, do krejčoviny, textilních technik, mezinárodního obchodu s textilem, zemědělství středoasijských republik, národních krojů, požadavků na cudné oblčení žen i mužů jiných náboženství a podobně.

Rozšíříte si obzory a hlavně, naučíte se toleranci, naučíte se nad věcmi přemýšlet a nad myšlenkami diskutovat. A tím kulturní úroveň ČR zvednete mnohem víc. Opravdu. :-)


Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz