Pohodlí konečně trendy? Ten trend už je tady... no určitě více než rok. Nejdříve to zaplavilo street style blogy z fashionweeků, pak se to postupně začalo objevovat u japonských turistů, v létě jsem to začala nosit, na podzim jsem to poradila jedné nejisté paní a s prvními jarními paprsky jsem tomu zcela propadla. Ale who cares, dokud to není zpropagované pořádně a veřejně, nikoho to nezaujme. Klasika. 

Teď se však blýská na lepší časy, respektive, nevím jak pro mě, najednou nebudu originál, ale popravdě, v srdíčku budu vždycky cítit, že jsem byla jedním z prvních... Zkrátka a dobře, já si můžu nosit, co chci, protože mě nikdo nefotí, jsou ale jiní, kteří jsou pro mnohé arbitery stylu, a když už si trendu všimli oni, myslím že není zbytí a doputuje až k vám. Kdo je připraven, není překvapen.

Co že to mám vlastně na mysli? Copak trendy můžou být pohodlné? Záleží na tom, co považujete za trend, jestli do toho zahrnujete i určitou novou kombinaci starých prvků, což je v tomhle případě asi nejjednodušší popis stavu. Začaly se nosit tenisky buď rovnou určené na běhání, nebo modely, které k tomu byly ideální už před dávnými lety. A začaly se nosit úplně ke všemu. 

Minulý týden to na nás vybalila Adélka, v sobotu Nika Chic, Pavlína Jágrová, ta ho měla ve wishlistu už na začátku dubna. A nově se přidal i jeden slovensky píšící pán. Brace yourselves, bude toho víc. Kde to asi začalo, to jde vypátrat podle fotek, ale tipuju podzim 2011, kdy se mi poštěstilo zahlídnout první streetstyle fotečky z fashionweeku, tuším v NY. To je začátek trendu. Ale jestli to náhodou nevymyslely japonské turistky pobíhající po Praze, za to ruku do ohně nedám a stejně tak se klidně může jednat o zdařilou recyklaci. O tom by svědčila práce Patricie Field na filmu Sex ve městě. 
(A jak říká  Anonymní 8:03, a Eva Glamazon, v zahraničí to je prý úplně běžné. A jestli budeme věřit Anonymní 11:23 - a to bychom měli, pak to bylo slavné i tady. Díky za připomínky! )

Ať tak nebo tak, trendu si už všimla i Zara, takže se můžeme těšit na masové rozšíření, pravděpodobně hlavně mezi lidmi, kteří do fitka i z fitka jezdí autem...
Ale nechci si kazit náladu, zatím jsem ještě něco jako pseodooriginál, a ráda bych si to hýčkala. Sportovní obuvi k sukním, šatům, legínám čemukoli, jsem podlehla, naprosto a vášnivě. Je to takové osvobození, když se něco zlomí a vy najednou nemusíte nosit lodičky nebo baleríny. Taková úleva když můžete po městě chodit a ne cupitat, když hravě doběhnete tramvaj, po dni na nohách nemáte namožené nárty, otlučené paty a zborcenou klenbu. Ani oxfordky, ani sneakers nepomůžou, když ujdete více než tři kilometry denně. Oproti sportovně konstruované botě, se zvednutou patou, měkce pružící podrážkou a nízkou hmotností nemají šanci.

Popravdě, ano, u tohoto nákupu jsem se nechala inspirovat značkou, kterou známé bloggerky propagují. (Protože je opravdu levná, tak ji ji nosí kdekdo, a tím je slavná.) Bude mi snad ke cti, že až jako znouzectnost.  Moje Light Coal  Botas 66 run odešly do věčných lovišť a původní růžové Botas 66 se hodí jenom k dlouhým nohavicím, tenisky, ve kterých běhám, jsou nechutně rozplácnuté, musela jsem si proto pro cesty do školy v teplých dnech rychle sehnat něco jiného. Mall by mi nové Botasky poslal až za dlouho, v Adidasu nic extra, v Nike taky nic moc, u Bati ani nemluvím... a tak mě zachránilo zapadlé Reno, ve kterém tenisky New Balance mají dokonce se slevou. Nakonec totiž o značku nejde. Tenisky jako tenisky, důležité je jenom pohodlí, jestli padnou na nohu a k oblečení. Když nejdou nazout, hrozí, že se palec proklube už za měsíc, když se vyvracejí do strany, nemají pro mě, vášnivého chodce, hodnotu.

No, a kdybych to měla recenzovat? Botasky jsou kožené, New balance, umělé, ale v pohodlí rozdíl není. 
Dneska jsem v nich ušla kolem osmi kilometrů a nohy nemají sebemenších námitek.

Vítejte!

Sbohem!

...když tak nad tím uvažuju... doufám, že do módy přijdou také lehounké šusťákové batůžky, které se vejdou do kabelky (a do kterých se vejde kabelka) a na léto nějaká modifikovaná verze horolezeckých sandálů. Ale to bych asi od módy chtěla moc...


Co si myslíte o nošení tenisek k sukni, kostýmu, obleku? Může být a nebo vrchol nechutnosti?


Jo, někdo hledal obchod takže:
New balance
 Botas


Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz