Nahotinky

Možná to začalo s Georgem Taylorem, který v roce 1920 pojmenoval tzv. Index dolního lemu. V té době se poprvé začaly ukazovat ženské kotníky, krátce na to i lýtka, a ekonomika rostla. Staromilci se nad mladší generací zapálenou do shimmy a charleston dívali skrz prsty, ženy držely diety, aby dosáhly módního chlapeckého vzhledu a šaty byly často průsvitné, s extrémní dekoltáží zad. To se však týkalo jenom večerní módy. Přes den se jazzové divošky proměnily ve slušné dívky ve skládaných sukních a halenkách. Nahá kůže zkrátka patřila jen do barů a na plovárny.
Když v za americké "zlaté éry" objevil svět Marylin Monroe a další sexbomby, poprvé se začaly nosit zkrácené halenky, které odhalovaly pruh holé kůže nad pasem. Taky už byly vynalezeny bikiny a nylonové punčochy, přesto se ale slečny držely klasiky, sukní, šatů a blůzek. Cigaretové kalhoty doplněné krátkým topem byly záležitostí pro hodně neformální pikniky a ramínka běžného oblečení neměla méně než 5 cm šířky.
Svět se změnil až tehdy, když si Mary Quant na své konto připsala objev minisukně. V té době už byla vynalezena základní antikoncepce, v Československu byly zlegalizované potraty a všechno bylo fajn. Mini se stala podobným "morem" jako dneska legíny. Holčičky nosily sukně tak krátké, že jim často byly vidět kalhotky a ty nejdelší varianty, které oblékaly ženy středního věku, sahaly do půl stehen. Je pravděpodobné, že tehdy se poprvé stalo, že se lidé museli dívat na něco, co vidět raději nechtěli... ;-)
Na západě tahle sladká doba zhořkla válkou ve Vietnamu, v Československu s nástupem normalizace. Z nepříjemného probuzení se zrodili hippies a touha po svobodě a romantice. Rozevlátá móda z komun se chytla i většinové společnosti, dámy se zamilovaly do průsvitných tunik a úpletová tílka se dostala mezi lid stejně jako kalhoty do zvonu. Dlouhé šaty se zavazováním za krk a holými rameny dostaly zelenou, topy se zkrátily a to i u mužů a česká mládež využila povinného cvičebního úboru i pro běžné nošení. Nebo vaši rodiče nenosili takové ty mikro trenýrky? Pak přišel z Anglie romantický look, který velel rozevláté šaty s volánky, ideálně z průsvitné bavlny, s ramínky na mašličku. Pak radikální 80's a legíny...

Někdy v té době jsme se začali rodit, spadla železná opona, Nirvana vydala první album, Galliano nastoupil k Dioru, Spicegirls byly na vrcholu slávy, rozmohl se Hiphop... a ti všichni se postavili proti zažitým konvencím, z minulosti si vytáhli co potřebovali a proměnili to v mainstream. Tílka na tenká ramínka, ideálně v délce do pasu nebo těsně nad něj, vykukující podprsenky, pekelně nízké bokovky, legíny, extra krátké květované šaty, široká trička ustřižená nad pas, utřižené jeansy do šortek, minišaty. Po tom všem jsme toužili a to všechno nám nabídly asijské tržnice. Ani poslední roky nebyly chudé, od Lady Gaga tady máme ultra hot pants :-)

A tak, když se oteplí na téměř nesnesitelno, máme spoustu možností, jak se s horkem vypořádat. Jazykem mladých - když je vedro, je to na hot pants a cropped top, případně na sheer dress nebo na strapless jumpsuit. Jazykem módního pekla - je to na topíky s holými zády, jeansové minisukně a teplákové šortky. Na konfekční velikosti nezáleží J
Naše moderní doba nám nabízí spoustu možností a naše otevřená tolerantní společnost nás naučila je všechny plně využívat. Rozhodně nemám nic proti...jenom prosím, než se obléknete tak málo, jak to jenom jde, a vyrazíte do poledního hycu, zkuste se na sebe podívat do zrcadla, bez slunečních brýlí.
Možná, že outfit pak bude méně cool,  na druhou stranu, schovat obličej za mega černá skla a místo něj ukázat světu zadnici, to je taky určitá životní filosofie :-D

Proti gustu, žádný dišputát. Pánové si v téhle módě nesporně velmi libují. Za hezkou holkou se ráda ohlédnu i já. :-) Jenom tak úplně nevím, co podobnými outfity říkáme o svém společenském postavení my, ženy. Sexy? Svobodné? Samostatné? Nespoutané? Vždy k dispozici, bez větší námahy?

Zdroj: ASOS.com
 
A jak to vidíte vy? Co nosíte ve městě, když je venku více než 35°C? Který kousek naopak nemůžete ani cítit? Jak vnímáte veřejnou "polonahotu" ?

Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz