Pastelky

Tehdy ještě internet tak moc nefrčel a nikdo nevěděl co je to facebook. Ale frčely pastely a ovocné tóny. Frčela taky šmoulí a mátově zelená, azurová, žvýkačkově růžová, světle malinová, meruňková, broskvová, ananasová, banánová...

Tehdy jsem ještě neuměla číst, ale v těchto tónech toho bylo opravdu hodně. A že móda je kulatá...už zapomínám psát rukou a zmrzlinové barvy jsou tady zase.

Předně, nečekejte, že budu jásat.
Mám ráda jogurtovou zmrzlinu v kombinaci s mátovou, ale zelenou barvu jsem naposledy nadšeně nosila  ještě dříve, než první podprsenku. Meruňková mi z obličeje dělá meruňku, fialovou si pro sebe zabrala moje máma a růžová v baby odstínu se k oranžovým vlasům nehodí, takže odešla spolu s blondýnkou. Moje promodralá bledá pleť si dobře rozumí jenom s nebeskými odstíny, od blankytné přes bílé šedé a černé - západy a východy slunce nepočítám.
Taky, už jsem jednou tuhle mánii zažila  a tak mě to do kolen nedostane.

ALE

Rozhodně se nebudu zlobit, když se do vtipně nakombinovaných barviček zahalí všichni ostatní, ba dokonce jsem na to i zvědavá. Hlavně na to, jestli se někdo nechá zlákat alespoň k náznaku nějaké originality a jestli projeví alespoň špetku vlastní invence.

Na co si dát v zápalu módního debužírování pozor?

a) Ne každá barva sluší každému. Viděli jste někdy přírodní zrzku v baby pink? Řekněme, že výsledný dojem nemá daleko k prasátku. Stejně tak průsvitnou blondýnku v mátově zelené zřejmě budou směřovat k nejbližšímu lékaři. Pokud jste světlý typ, dívejte se po barvách, které vás doplní. Blondýnka se nemusí bát banánové, zrzka světlé azurové. Samozřejmě, výrazné tmavší typy to mají jednoduší, protože se neztratí skoro v ničem. Přesto však, pokud zatoužíte po nějaké barvě, zkuste základ barevné typologie, na denním světle si hadřík dejte k obličeji a pravdivě si odpovězte, jestli vám ta barva neubližuje. Jestli s meruňkovou kolem krku vypadáte jako při záchvatu alergie ale nemůžete bez té barvy žít, kupte si v ní kalhoty, sukni, kabelku, boty...a top přenechejte kamarádce.

b) Jsem minimalista, poslouchat mě rozhodně nemusíte, ale sama pro sebe jsem si zavedla pravidlo tří. Co že to je? Je rizikové mít outfit ve více než třech vzorech, ve více než třech materiálech, ve více než třech barvách. Jednobarevný-jednoodstínový působí velmi extravagantně (už jste potkali toho oranžového pána?), dvě barvy jsou nuda (dokonale sladění muži) a čtyři a více, to už je trochu papoušek nebo lehký zmatek. Podobně je to s materiály a strukturami, se vzory. Dva by měli kooperovat, třetí stojí v opozici.
Když používáte pastelové a ovocné barvy, vždycky zkuste tu sladkost něčím rozbít. Ano, na přehlídce LV to vypadá nádherně, ale v realitě to může budit dojem vykradené cukrárny. Pokud už chcete působit příjemně sladce, inspirujte se lolitkami. ;-)

c) Experimentujte ale s mírou. Berte na vědomí, že čím větší je něco hit, čím více je rozpoznatelný, tím rychleji odezní. Nebojte se pouštět se do divokých pokusů, ale vždycky myslete na to, jestli budete danou věc chtít nosit i příští rok. I když jste třeba slavný blogger - opravdu si od vás někdo koupí něco, co jste samotným odložením prohlásili za pasé? + Dávejte pozor na sytě pastelové punčocháče, nohy mohou vypadat jako dva cukrové špalky. ;-)

Zkrátka a dobře, sbalte rozum do hrsti a vykročte ze zažitého rámu. Oživte si své dny sladkým sněním, ale nenechte se tím unést někam, kde už to nejste vy. Pokud chodíte pořád v černé, hoďte přes sebe něco průsvitného, pokud pracujete v kanclu a musíte být kostýmovaní, zkuste nějaké nepředražené pastelové sáčko. Důkazem toho, že pastely se dají aplikovat i na 50's styl je film Stepfordské paničky.
Zamlsejte si. Jen se prosím, neutopte v cukrové polevě. To by přece byla škoda.

Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz