Jak mít ten nejskvělejší, nejoblíbenější, nejčtenější blog

Když už tady máme ten blogískový týden, napadlo mě, že mnozí se třeba nenechali odradit a chtěli by mít taky svůj blogísek. Ale jak na to? S novými tipy budete mít stovky stálých čtenářů už za první měsíc!

Zakládáme blog

a) Jací jsou čtenáři?
Aby bylo jasno, úspěšný blog má tisíce čtenářů a stovky pochvalných komentářů. Je tedy třeba se přizpůsobit modálnímu čtenáři módních blogů, což je holka mezi 13 a 25 lety kterou živí rodiče a brigády. Smiřte se s tím, že pokud nezaujmete tuto skupinu, neprorazíte.

b) Název
Název blogu je velmi důležitý. Musí obsahovat slova jako style, fashion, love, models, live, wardrobe, shoes... aby bylo jasné, že autor je světový a že oblékáním žije.
Důležité je také to, jaká bude vaše přezdívka. S Pusinkou nebo Borůvkou moc nepochodíte, ale nějaké hezké dívčí jméno, ideálně lehce poupravené, je to, co nikoho neurazí.

 c) Design
Design blogu je další důležitá věc. Čtenáři chtějí konzumovat rychle a jednoduše, ale u toho se cítit intelektuálně. Vítězí jednoduché stránky, s nějakými těmi růžovými detaily (jsme přece pro holky). Důležité je také mít v postranním panelu takové ty odkazy jako twitter, facebook, formspring, lookbook, czechoriginalfashion, press...a taky všechny slavné blogy, které existují. Ať je vidět, že jste světa znalí.


Články
 Je třeba brát ohled na čtenáře! Čtenáři boudou číst jenom to, co si dokážou představit i ve svém životě, ať už aktuálním, nebo budoucím či vysněném.

a) Outfitové posty
Moc důležité. Outfity by se měly co nejvíce podobat outfitům na předních příčkách na lookbook.nu. Že to není originální? Že to není váš styl? Ale jděte, tak jedině ukážete, že jste světoví! Na lookbook totiž chodí každý a kdo říká, že ne, ten tam tráví veškerý volný čas. Důležité je taky skvěle vypadat. Nohy se zúží ve fotošopu, vlasy se trochu přifouknou, beďary vymažou. Že to je nefér? V časopisech není nic bez retuše a na tlusté a ošklivé se nikdy dívat nechce. Pokud se vám zrovna nepodaří udělat outfit podle představ, nenechte se tím rozesmutnit, a okomentujte fotku s tím, že vám to dneska moc nesluší, že to byl těžký den...čtenářům vás bude líto a podpoří.

b) Wishlisty
Moc důležité. Je třeba si přát ne to, co si přejete ale to, co si přejí ostatní a co je zrovna in si přát. Sledujte slavné blogy, tam najdete dost inspirace. Je třeba zahrnout jak věci, které jsou nedostupné (a napsat, že je to hrozně smutné, ale tyhle Versace šaty si nemůžete dovolit), tak věci, které jsou dostupné všem (ale trhovec u nás na rohu by měl mít podobné!) Do wishlistu patří jenom oblečení, boty, kabelky, doplňky, parfémy a dekorativní kosmetika!

c) New in
Moc důležité. Pochlubit se, co nového jsem si koupil, co nového jsem dostal, co nového jsem snědl. Čtenáři potřebují vědět, že jste člověk jako oni, že jíte (to co by oni rádi jedli) a že nakupujete (oni by taky rádi nakupovali). Nezapomeňte na styl, a proto jezte to, co se jí v oblíbených filmech a seriálech a nakupujte tam, kde by mohli s trochou štěstí nakupovat i čtenáři a je to zároveň in.

d) Reportáže
Moc důležité. Pochlubit se kde jste byli, je třeba, i když vlastně nikam nechodíte. I návštěva babičky se může stát módní událostí roku, jen je třeba to podat s náležitou fotodokumentací. Pokud vás nikam nezvou, pozvěte se sami, tvařte se děsně chic a pak zběsile reportujte. Jednou to stejně nevydrží a pozvou vás.

e) Giveaway
Moc důležité. I kdybyste neměli na nic nového, je třeba lákat čtenáře na dárky. Jestli vás nesponzoruje známá firma, vezměte něco, co máte v šatníku a už se vám nelíbí, nebo nějaký vzorek, nebo cokoli...a řekněte lidem, že když vás budou milovat, mohou to vyhrát. Počet stálých čtenářů naskočí okamžitě! (Výhru je ale třeba poslat vylosovaným, ne si ji nechat.)

Komentáře
Komentáře jsou jedna z nej. věcí

a) Komentáře čtenářů
Na úspěšném blogu můžou být jenom hezké komentáře. Cokoli co není pozitivní, nechválí, neáchá nebo někam nezve, ihned mažte. Jeden nepřejícný by mohl nakazit ty ostatní, a co pak? Navíc, jste přece super a tak vás nikdo nemá co kritizovat.
Mažte i nepříjemné otázky, na ty neutrální odpovídejte s mnoha úsměvy a co nejdříve.

b) Komentáře na jiných blozích
Vždy, když najdete blog, jehož majitel vás ještě nesleduje, pod každý článek mu napište nějaký milý komentář a hlavně, odkaz na svůj blog. Není možné, že by ho časem nerozkliknul.


Družení
Pokud chcete být slavní, musíte být k vidění se slavnými. Piště jim dopisy, pište o nich rozhovory, foťte se s nimi a hlídejte si, aby ta fotka byla na jejich blogu, s odkazem. Organizujte bloggeří srazy a buďte sluníčkoví. Nezáleží na tom, jestli tu holku nesnášíte. Na uvítanou si musíte dát pusinku, obejmout se a pak se na sebe mile usmívat. Jinak vám své čtenáře nepůjčí. Družte se také s redaktory různých internetových plátků, ideálně těch zaměřených na stejnou čtenářskou skupinu.PS: Pokud si myslíte, že blog by měl být originální a odrážet zájmy autora, zapomeňte na to. Je to idealistické a naivní. Všichni kteří jsou jiní buď zůstanou zapomenuti, nebo budou postaveni na pranýř. A že nemáte blog kvůli slávě? Pch, to vám nikdo, nikdo na světe neuvěří. Blogy tady přece nejsou od toho, abyste si ulevili od myšlenek, ale od toho, aby jste ukázali světu, že jste nejlepší. 


PPS: Nikdy nedělejte to, co není in. Na ledu se bruslí, nebo se krmí kačenky. Rozbíjení ker z výskoku opravdu není IN! (Ale je to setsakra větší legrace, protože dřevěné podrážky mají fakt dobrou průraznost...takže kašlete na nějaké návody a žijte tak, jak vás baví! Soudnost si nechte na stáří.)

Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz