Retro a vintage? Ano ale...

Teď prý frčí sedmdesátky.
 Retro jak blázen. Máme doma staré šaty z té doby. Mám spoustu módních časopisů z té doby. A je tady neméně pamětníků. A dost sekáčů. 

Přesto však jich není tolik, aby to uspokojilo poptávku. Proto, jak je zvykem, nastupují oděvní řetězce a dodávají maxišaty, manšestráky, kabátky, přesně podle toho, co zákazník požaduje, respektive, požadovat by měl. Až do nedávné doby jsem to považovala za chvályhodnou činnost. Některé střihy miluju, ale pokud se mi nechce nebo je neumím ušít, musím se spolehnout na dobové kousky. A před třiceti, čtyřiceti lety to s materiály ještě nebylo tak slavné. Když umělina, tak ta nejméně příjemná. Staré halenky páchnou i při použití maxima deodorantu už po hodině nošení. Není tedy lepší nápad, než použít staré potisky a střihy na moderní materiály...

Ale zákazník požaduje autenticitu, výrobce požaduje minimální náklady a my se vracíme zpátky v čase. Dneska jsem se zastavila jenom na skok v jednom řetězci, a nestačila jsem zírat. Šaty, s paprskovitě plisovanou sukní, ze stejně příšerného materiálu jako dobový vzor. A hned vedle další. Už jenom při doteku té látky jsem se otřásla odporem. Svetříky téměř z chemlonu. Místo kožešinky leskymo.

Zaráží mě to. Zvykla jsem si na tahavou bavlnu, která po prvním vyprání zprůsvitní. Zvykla jsem si na to, že tyl je použitý tam, kde by měl být šifon. Že místo bavlněného plátna se používá viskóza, která rozhodně nedrží tvar. Ale nikdy by mě nenapadlo, že se budeme vracet do dob dederonu a podobných hrůz.

PS: Není od věci zmínit, že ty příšerné materiály jsou náhražkou za vlnu. Že by ekologové tak bojovali proti oteplování od ovčích větrů a vegetariáni proti stříhání ovcí, že je nedostatek vlny?

Outfit který má paní na sobě zcela jsitě není z bavlny. Můj hlavní rádce v dobových látkách už nežije, ale jsem si jistá že se jedná o nějaký hrubý umělotinový úplet, dost možná s vyplétaným vzorem.

Chemlon se používal na pletení svetrů, papučí a na výrobu dekorací - názorná ukázka ve filmu Občanský průkaz. Dneska už skoro není k sehnání - používá se na naplétání rasta copánků - je nepříjemný do ruky, vytrhává záděry z prstů...a v některých obchodech mají z hodně podobného materiálu svetříky. Brrr

Leskymo je chlupatý úplet, z umělé hmoty. Kdysi se používal na kabáty a na přehozy přes gauče a křesla. Ideálně v oranžové barvě. Chlupy se rychle slepí, zlámou, a vypadají pak navždy jako ucouraný pes. Leskymu se vlemi blíží chlupaté ocásky, lemy bundiček a kabátků v dnešní konfekci. Vypadají slušně tak první měsíc.

Požadujete naprostou autenticitu, nebo preferujete příjemné materiály?
Ne že bych se dneska nazlobila, ale zírala jsem hodně nevěřícně.

Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz