...upozorňujeme zájemce, že práce není finančně ohodnocená...

V pátek jsem si vyšla s jedním, docela známým, českým fotografem. Ten pán se módou živil ještě dříve, než já jsem se o ni začala zajímat. A tak jsme se, nad kaprem a pstruhem, bavili o tom, co děláme, jak to děláme, jak nám to jde nebo spíše nejde.
Když jsem se zmínila o tom, co dělám, dočkala jsem se překvapivé odpovědi. "Musím s tebou razantně nesouhlasit, protože pro mě jsi zákeřný podvratný živel. Nic osobního ale kvůli lidem jako jsi ty "nemáme co jíst"." Poměrně  bouřlivá odpověď na to, že "to dělám neplaceně". "Kvůli vám se je v česku bezpředmětné fotit módu. To co před čtyřmi lety dostal fotograf za nafocení editorialu, dneska dostávají jen ti nejlepší za práci v reklamě." Jasně byla tam krize a tak. "To co je za dneska za editoril do Haper's Bazar je směšné a pro DolceVita se rovnou fotí zadarmo." Ne že by to byla novinka, ale opravdu je to až tak špatné?

"Vy všichni děláte neplacené věci proto, že si myslíte, že když se "obětujete" teď, pomůže vám to dostat se nahoru. Ale to je úplně, úplně špatně a škodí to i ostatním. Žádné nahoře není!" 

Ale jak to, že není žádné nahoře? Vždyť přece jsou časopisy na křídovém papíře...! Chtělo se mi křičet, ale pak jsem si uvědomila, jak brutální má pravdu.

Známá studuje na maskérku, aby si studium mohla zaplatit, chodí do práce a aby měla portfolio, líčí. Má volno jeden, dva dny v měsíci. A kde je její nahoře? Ona alespoň mluví čtyřmi cizími jazyky, ale kdyby ne? Vrchní maskérka kdesi na Barandově? Možná za dvacet let a ani to není to pravé nahoře. Práce jako každá jiná.
Stylisti se zoufale snaží vybudovat si portfolio...aby pak skládali outfity pro magazíny podle předlohy, extrémní zodpovědnost za pár šlupek, bez kreativity... jak už někteří z vás mohli slyšet sami a na živo.

A lidé se to naučili využívat.
"Neexistuje, že bych ti dal peníze na vizážistku. Když pro nás mohly zadarmo dělat dříve, nechápu, proč by měly dostat zaplaceno teď." WTF!!!! Ne. Ani na materiál. Kde to žijeme? Máme brát celou módní branži jako nepochopený, finančně a časově náročný koníček?

Pokud máte blog, určitě jste už dostali email s nabídkou na neplacenou spolupráci s nějakým webem. A bloggeři jásají, píšou články, snaží se a web má vyšší návštěvnost o jejich čtenáře a články za které nemusí platit. Možná že se dostanou na nějakou akci, možná, když budou dělat recenzi na knihu, tak dostanou daný výtisk (nebudou muset vrážet vlastní peníze do celého podniku). A budou si moct napsat do životopisu, že dělali novinařinu!
Už to zašlo tak daleko, že na jobs.cz jsou brigády buď na neplacenou práci pro internetové magazíny, nebo placený prodej blbinek na charitu. Opravdová práce žádná.

Ale jak řekl jeden punkáč, osvětlovač, zvukař a tak různě. "Za nic nechci peníze. Díky tomu mi spousta lidí dluží protislužby a ani já za nic nemusím platit." Ale toto může fungovat jen tehdy, když máte aspoň nějaký základní příjem který pokryje to, co službami nezaplatíte. Bydlení, energie, telefon a benzin, například.

Co na to říct? Já jsem nejlepší případ naivky. Jestli jsem si za ty dva roky vydělala na zaplacení kurzu stylingu si nejsem úplně jistá. Tento týden jsem každý den měla nějakou pracovní povinnost... a jediné co jsem si odnesla byla sklenička sektu, kousek pařížského dortu, pár sklenic vody a sluneční brýle (díky, díky!!!) O nákladech na telefon a benzin raději mluvit nebudu.

Takže, když už jsme u toho, hledám lidi, kteří jsou opravdu zapálení do módy, modelek, líčení, česání, péče o tělo, značek, obchodu, focení. Zároveň musí mít pokryté základní životní náklady, takže buď pracovat, nebo studovat a být živeni rodiči, partnerem, státem. Jako já. Slibuju dřinu, pot a slzy, spoustu nových kontaktů, extrémní kvanta zkušeností, zodpovědnost i právo rozhodovat. Koho to zaujalo a umíte aspoň trochu psát, ozvěte se. Nejsou důležité zkušenosti ale odhodlání.

;-)


Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz