UMYJTE SE! (Jak vždy vypadat a působit dobře I. )

Tak jako z titulek časopisů Strážná věž křičí věta "Probuďte se!" mám nutkání křičet na všechny strany něco podobného.

Umyjte se! 

Zdá se to jako triviální věc, myjeme se přece všichni. Ale ruku na srdce - občas to není tak žhavé.
Občas prostě není tolik času, nebo má člověk myšlenky na úplně něco jiného.

 Tělo
Názory na to, jestli se sprchovat ráno nebo večer se různí. Já osobně jsem kachna, ve sprše bych nejraději byla pořád. Ale jsou lidé, kteří se sprchují jednou za dva dny a pořád je to OK (např. moje „městská“ babička) Každopádně, protismradový účinek sprchy je asi ten nejdůležitější a v letních dnech asi nejcitlivější.

Kosmetický průmysl se nás snaží přesvědčit, že je třeba používat sprchové gely, vonítka, krémy...a hned potom zvlhčovače, mléka, ojejíčky, nakonec deodoranty, antiperspiranty, parfémy.
Ve skutečnosti, pokud se sprchujete každý den nebo i vícekrát denně, stačí většinou jenom voda, případně tuhé mýdlo na podpaží - aby se umyl starý antiperspirant.

Ne vždycky je ale čas a prostor na celé sprchování, přestože si člověk připadá lezce jetý. Proto přidávám pár mnou osvědčených tipů.

Naučte se používat bidet a podobné techniky! Kromě toho, že to dokonale osvěží a má to své hygienické plusy, nemusíte se kvůli tomu znova líčit, vonět, česat a v podstatě ani nijak výrazně převlékat. Navíc, když si na to zvyknete, zjistíte, že bidety bývají i v lepších restauracích, hotelech, dokonce i ve školách a může vám to ušetřit spoustu času na cestu domů a zase zpátky.

Antiperspiranty jsou dobrá věc. Ale než si najdete ten svůj ideální, je to poměrně dlouhá cesta, navíc, vůně každého antiperspirantu se mění podle člověka a občas to ani tak není úplně ono. Já jsem se dostala přes babiččin "kapesník v sáčku" k papírovým kapesníčkům a lahvi čisté vody. Když už mi připadá, že pánský oldspice který používám je nedostatečný, vždycky se najde wc, kde se můžu opláchnout nebo aspoň otřít mokrým kapesníčkem. Ne že bych se pak nějak výrazně měla k tomu, abych se chytala "závěsných madel", ale aspoň nemám pocit, že obtěžuju.

Nohy jsou dalším problematickým místem. Někdo používá sprejové antiperspiranty, voňavé vložky...ale ani ten nejlepší antiperspirant neochrání před prachem, když chodíte v sandálkách. Pokud je vám horko a potíte se a domů je daleko, nebojte se použít bidet k umytí nohou. Pokud máte na převlečení do gala jenom pár minut, čerstvě umyté nohy vám dodají sebevědomí.

Protižloutenkové plakáty nás učí, umývat si ruce. Doporučuju si vždycky vzpomenout na toho chrchlajícího bezdomovce, co na tu kliku sahal před vámi, na paní v masně která brala peníze rukama od hovězího, na malinké ručičky zapatlané od čokolády, které před chvílí "ojížděly" zábradlí...

Obličej
Obličej je tím, na co se lidé při kontaktu dívají nejvíc. A v každém kosmetickém článku je napsáno: Hlavně se odličujte! Což ale, jak všichni víme, není úplně legrace po náročném večeru dodržet. Našim prabábám  stačilo opláchnout se vodou, dnešní voděodolné přípravky ale jen tak nepustí. Já osobně mám v koupelně balíček vlhčených ubrousků - jedno jestli dětských, nebo přímo odličovacích. Jeden ubrousek stačí na lehce až středně nalíčený obličej, odličování zabere chvilinku a nevyžaduje ani moc přemýšlení.

Vlasy
Až se vám u hlavy začnou vlasy spojovat do pramínků, věřte, že pročísnutí to nenapraví. Tady pomůže jedině šampon. Šampon, a v případě, že máte vlasy delší než po ramena, tak i kondicionér. Jak už bylo mnohde řečeno, šampon je třeba vybírat podle typu pokožky hlavy (mastná, suchá, s lupy), kondicionér podle typu vlasů (lámavé, jemné, kudrnaté) a platí, že šampon se nanáší jenom u hlavy a kondicionér spíše na zbytek délky vlasů. Pokud to uděláte jinak, vlasy budou suché, křehké a přitom se budou rychle mastit.

Každé vlasy potřebují individuální frekvenci mytí. Pokud jste žena, která věčně nestíhá, doporučuju umývat hlavu hned po příchodu z práce nebo ze školy předtím, než začnete druhou směnu doma. Pro vlasy je nejlepší když přirozeně prosychají a na to budou mít dostatek času. Pokud si navíc myjete vlasy přes den v létě, můžete je stočit pod šátek a vyrazit ven - budou postupně schnout a příjemně vás chladit.

 Já osobně si vlasy myju co tři, čtyři dny – jsou suché, lámavé, jemné, v délce po gumu podprsenky. Používám šampon a kondicionér Ikea family, kondicionéru asi čtyřikrát více, než šamponu. Možná že to není značka profesionálních kadeřníků, ale podle všeho vyhovuje.


Pokud máte nějaké tipy jak se mýt a jak se cítit svěží i v občas bojových podmínkách, sem s nimi!

Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz