Téměř bezúdržbová úprava (Jak vždy vypadat a působit dobře I. )

To že by o sebe žena měla pečovat a tím se odlišit od muže, je věc stará už pár tisíc let. Na druhou stranu ale platí, že v přirozenosti je krása. Můj názor je takový, že pokud o sebe dokáže žena pečovat tak, aby byla vždycky zcela dokonalá, klidně ať je trochu přešlechtěná. Ale stokrát raději ženu nenalíčenou a přirozenou než ženu nalíčenou špatně, s oprýskanou fasádou.

Pečujte o sebe - snadno se to řekne, ale když je málo času, už mnohem hůře se to udělá. Bezúdržbovost neznamená zanedbanost, ale schopnost vyjít ven z bytu už deset, patnáct minut po probuzení - a přesto vypadat a cítit se dobře.

Vlasy
Relativní bezúdržbovost vlasů spočívá ve správném střihu a správné barvě.
Mohlo by to svádět k tomu, nechat si vlasy přilepit/přivázat/přivoskovat/... ale i spoje se musí posouvat, dready se musí zaháčkovávat a rasta copánky přeplétat...

Barva
Pokud nemáte nadbytek času a financí, vyhněte se výrazné změně barvy vlasů. Nezáleží na tom, jestli jdete z brunety na blond, z blondýny na černovlásku nebo experimentujete se zrzavou, červenou nebo zelenou. Vlasy rostou cca centimetr za měsíc, jak komu. Když už se maskujete, musíte tu hru hrát do konce a pravidelně dobarvovat. A pokud používáte exotické a nekvalitní odstíny, není to jenom o odrostech, barva se vymývá.

Střih
Kreativní a dokonalé střihy vlasů jsou nádherné...bezesporu. Ale málokterý kadeřník to opravdu umí. Pokud nemáte čas chodit se jednou za dva tři týdny stříhat, foukat, lakovat a natáčet si vlasy každé ráno, trochu riskujete.
                             Dlouhé x krátké vlasy
Muži se shodují, že ženy by měly mít dlouhé vlasy.  Pravda je, že vlasy delší než po ramena jsou oblíbené a má to své výhody. Jde je stáhnout do culíku, udělat drdol, vyfoukat, navlnit vyžehlit, nebo nemusíte dělat nic. Tedy, nic. Jendou za čas je třeba nechat si zastřihnout konečky. V tomto ohledu mají nespornou výhodu ti, kteří žijí mimo Prahu. Já si konečky nechávám zastřihnout v mém rodném městě, za 30 kč na pánském oddělení. Nemusíte se objednávat, čekání je krátké, stříhání rychlé - a kvalitní. Slečny na pánském umí stříhat stejně dobře, jako ty na dámském, akorát nebarví, nedělají trvalou, nemyjí hlavu. A krátké vlasy si na pánském můžete nechat zastřihnout rovnou celé.

Tělesná srst
Člověk pochází z opice a je chlupatý. Společnost říká, že být chlupatý je neestetické.

Podpaží
Postarat se o podpaží je poměrně rychlou záležitostí - stačí se při každé sprše přejet strojkem - pokud nechodíte na vosky, lasery a podobně. Jestli nemáte čas respektive, nějak to nevyšlo, mějte k dospozici vždy i nějaký top nebo šaty s rukávem, který strniště zakryje.
Pokud jste "přírodní typy", hlídejte si, aby vám chloupky moc netrčely - doporučuju elektrický strojek na zastřihávání vlasů nebo vousů.

Nohy
Zatímco u tmavých žen je to poměrně nezbytnost, blondýnky si občas nohy neholí vůbec. Já nezapírám, že moje chloupky jsou i při maximální možné délce vidět pouze v protisvětle a tak trvalejší metody než holení neznám. Každopádně, i tady se hodí mít ve kříni nějaké maxišaty nebo maxisukni, případně plátěné kalhoty.

Intimní místa
Ačkoli se společnost tváří, že bobři vyhynuli, není tomu tak. Zkusila jsem oboje a za sebe tvrdím, že preferuju upravený přirozený stav oproti strništi a zarůstajícím chloupkům...

Nehty
Pokud si nehty pravidelně necháváte gelovat, lepit a kdovíco pravidelně, někdo může namítat ale proti gustu... Problémem je, pokud to pravidelně neděláte. Odrůstající gelové boule nebo dokonce odtrhané nehty od lepidla jsou už hodně špatné. Podobně není skvělý ani oprýskaný lak nebo nehty přerostlé. Pokud nemáte čas o své ruce pečovat a/nebo pracujete manuálně, dobře si to promyslete. Nejsem schopná posoudit, jestli jsou lepší nůžky, kleštičky nebo pouze pilník, ale ze zdravotního hlediska je nejlepší mít nehty tak dlouhé, aby nepřesahovaly prst. Krátké nehty jsou nejen praktické, nelámou se, nezadrhávají se - ale také snesou mnohem divočejší barvy laků na nehty, než ty dlouhé - když už. Zase však platí, pokud nemáte čas lakovat a odlakovávat, držte se při zemi.
Co se týče údržby mimo zkracování, kolik je typů lidí, tolik je typů pokožky na rukách. Někomu k puchýři stačí si zavázat boty, někomu spíše narostou mozoly a kůže nevyschne ani po manipulaci s cementem - bez rukavic. Moje sestra se sametovýma ručkama se maže měsíčkovou mastí po každém umytí rukou. Já jsem druhý typ, jediné co běžně používám je krémek na nehtovou kůžičku od Karité z Profimedu. Od té doby nemám záděry a to je příjemná změna.

Obličej
Pokud má váš makeup jinou barvu, než váš krk, nechte ho na jindy a použijte jiný, nebo se neličte.
O líčení vám toho nejvíce poví odborné bloggerky nebo vizážistky, kosmetičky (Nadia, Theresa ...).
Pokud ale bez makeupu vypadáte jako úplně jiný člověk, možná to chce změnu. Až jednou zaspíte a na procedury nebude čas nebo se stane podobná příhoda, nemělo by vás to moc rozhodit.
Možná se může zdát relativně přitažlivou myšlenka na umělé řasy a pernamentní makeup. Ale i umělé řasy se musí posouvat a pernamentní makeup - mizí postupně.


Tělo
Pohyb
Dnes se stává trendem cvičit, posilovat...ale obezita přesto narůstá. Přesto se i "moderní žena" obejde bez osobního trenéra. Obyčejná rychlá chůze ať už po rovině (vystoupit o zastávku dříve) nebo po schodech (výtah nechat důchodcům, vyběhnout eskalátory) až zázračně zpevňuje pozadí. Pokud vám ani to nestačí, je možné jezdit na kole nebo, relaxačně, běhat. Velmi přínosná je i prostá fyzická práce - sekání trávy, hrabání, štípání dřeva, žehlení (!!!), úklid domu... (nošení uhlí, rytí, kopání krumpáčem, betonování, řezání dřeva řetězovou pilou, stěhování klavíru...)

Výživa
Na snídani cukr, na oběd cukr s bílkovinou, na večeři bílkovina. Snídani sněz sám, oběd s přítelem, večeři nech nepříteli.
V praxi to vypadá tak, že pokud do sebe budete dopoledne cpát sladkosti, nebudete na ně mít chuť večer. Pokud se nenasnídáte, bude vás kolem třetí hodiny honit mlsná tak, že skončíte jako já dneska, s plechovkou Salka. ;-)

Jste údržboví nebo bezúdržboví? Jak často si holíte nohy? Co na to používáte? Kolik času minimálně potřebujete k tomu, abyste vypadli ráno z domu? Co používáte na ruce, na třepící se nehty? Jaký je váš oblíbený přirozený pohyb, střih a úprava účesu? Napište své tipy a rady :-)

Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz