Naivní přestavy

Nevím, jak mě to napadlo. Ale moje nápady občas, no nic.

Napadlo mě, že v naší české kotlině chybí nezávislé fotomagazíny. Něco jako kdysi býval Fayio magazín, něco, co je v zahraničí běžné - internetové PDF plátky, ve kterých je málo textu, ale zato mnoho fotoaditorialů na zadané téma.

Tyto magazíny jsou většinou zdarma. Ptáte se jak je to možné?
Fotografové, modelky, vizážistky, kadeřnice ... obvykle nedostávají zaplaceno.
Zato mají možnost se prezentovat a ukázat, co umí.

Běžně to chodí tak, že fotograf pošle své práce do redakce magazínu a pokud se líbí, obratem dostane informace s tématem pro focení do dalšího čísla. A fotograf si najde modelky, vizážisty, stylisty, kadeřníky, dané téma se nafotí a fotky odešlou do redakce. A pokud se fotky líbí, jsou otištěny. Pokud se nelíbí, tak si je každý může použít jak chce.

No a že mi to tady chybělo, předložila jsem jistým lidem nápad, produkovat podobné editorialy. Vidím totiž kolem sebe spoustu nesmírně talentovaných lidí, fotografů, fotografek, vizážistek, krásných modelek...a všichni ti lidé mají nadání a skvělá portfolia, ale nejsou slavní a v tom českém křídovém světě se o nich neví.

Co kdyby teda každý měsíc nafotil nějaký team lidí, kteří ještě nepublikovali v papírových časopisech, new-face modelku?
Všichni získají zkušenosti, dostanou se určitého povědomí, budou mít kvalitní práce do portfolia... a dostanou se k práci, kterou by jinak nepotkali.

Proč to považuju za tak důležité?

Protože je nesmírně těžké začít a odrazit se od bahnitého dna, vymotat se z chaluh pochyb a nezkušenosti a začít stoupat nahoru, k lesklé hladině.

Na to, abyste dostali práci, potřebujete portfolio. A na to, aby jste si vytvořili portfolio, potřebujete mít práce.
A kontakty, samozřejmě.

A právě to podobné projekty umožňují. Setkat se s lidmi, na které by jste jinak jenom zírali s otevřenou pusou jak se vznáší ulicí, jejichž stránky by jste proklikávali s pocity šíleného obdivu a závisti.

A tak jsem, naivně, přednesla nápad, ten se chytil...a i když jsem původně myslela, že bych se třeba mohla zúčastnit, spíše jsem se těšila na práce ostatních stylistů. Čekala jsem, že třeba po půl roce trvání se zkusím zapojit, porovnat síly s jinými. Nakonec jsem byla první.
A i když už je nafoceno a vráceno, pořád se necítím jistě.

Spíše naopak.
Ve stínu peripetií co tomu všemu předcházely, navzdory tomu co jsem už překonala, mám jisté nutkání to vzdát.

Mám na to? Mám dost talentu abych mohla dělat tuhle práci? Mám dost pevné nervy abych zvládala všechno, co přechází otištění? A měli by jste je vy?

To be continued…

Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz