Za okny bílo

Za oknem je příkrý sráz, zarostlý akátovým "pralesem". Pichlavé neprostupné křoví na skále kterou kdysi snad tvarovaly vody Berounky na jejím soutoku s Vltavou. Z hustého podrostu jako ruce žebráků trčí ohlazené kmeny.
Každou větvičku dnes zdobí sníh. Jindy zašedlé houští se proměnilo v křehkou černobílou krajku.

Mám chuť udělat si další konev čaje, sednout si do křesla před okno, za zády zatopit v krbu a snít o bílé krajině, tichých lesích Beskyd a zaječích stopách v polí kolem Olomouce. Večer rozsvítit lampu a zapálit svíčky a těšit se na radost, kterou můžu vládnout.

Letos je to jiné. Jsem dospělá. Z kuchyně nevoní cukroví, za oknem bytu chodí lidé a kamna, takový luxus se v podnájmech nekoná. A ani ten čas, jen se zasnít, není.

Přesto mě vánoce dohnaly a já se začínám těšit z radosti, kterou můžu rozdat ostatním. Začínám chystat dárky.

Čím udělat radost tátovi? Babičkám? Dědečkům? Sestrám?
Vždycky můžu koupit čokolády, víno, čaje, technické drobnosti nebo ozdoby.
Pokud ale nemáte materialistické příbuzné, existuje lepší dárek než prosté koupené zboží.
Možnost udělat radost hned dvakrát.

Bratr sportovec třeba ocení fotbalový míč, kamarádka moskytiéru, babička kozu a švagrová bezpečný porod.
Nebo vám přijde zajímavější školní tabule, sešity, očkování proti obrně nebo dětská výživa?

Všechno je možné.

Humanitární organizace Unicef a Člověk v tísni spustily své vánoční programy. Za určitou finanční částku můžete koupit hmatatelnou věc kterou pomůžete jiným lidem.
Místo trička kupte sestře dvacet kuřat. Zatímco kousek látky se časem vytahá a srazí, kuřata vyrostou v krásné slepice a kohouty a budou snášet vajíčka ještě popříští vánoce.
Můžete koupit skvělou bomboniéru, nebo ji vyměnit za proteinové sušenky. Čokoládou se obdarovaný spokojeně zakulatí, sušenkami dokážete zachránit život podvýživenému dítěti.

A pokud nemáte rádi dárkové certifikáty, můžete darovat panenku. Každá má své jméno, rodné číslo, každá představuje jedno dítě které bude přeočkováno proti šesti hlavní dětským nemocem. Jeho šance na přežití se zvýší.

Navíc, na rozdíl od jiných převánočních charitních akcí, obě organizace jsou prověřené a neriskujete, že "vaše kuřata" sežere nějaký tlustý pán v kýčovité vile.

Unicef - dárky
Unicef - panenky
Člověk v tísni - skutečný dárek

Přijde mi to jako dobrý nápad, zvláště když se mi mí blízcí snaží říct, že všechno mají a nic nechtějí a i já sama cítím, že další pletená šála nebo náušnice jsou zbytečné.
Místo abych si letos přála světový mír a štěstí od Ježíška, vezmu to do vlastních rukou.
(Milý ježíšku, přála bych si rehydratační sůl nebo Unicef panenku, nebo pumpu na vodu...?)

Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz