Nová vlna?

Včerejší večer nebyl jenom o LANVINovi.

Byl o lidech.

O těch, řekla bych, zejména. Kolekce má pouze omezený počet modelů a pokud jste detailisti, pouze omezený počet stehů. I když nespěcháte, během půl hodiny máte všechno pečlivě prohlédnuté ... a co pak?
Jak podotkly už několikerá moudrá ústa předemnou, stačí jenom stát, usrkávat koktejl a sledovat lidi kolem. Rozhodně to není nuda, ba dokonce, místy je to estetický zážitek.
(Bohužel, místy není, ale o tom později.)

Včerejší večer se nesl v fashionblogískovém duchu. Pár lidí z magazínů, pár "mimo blogy". Točila jsem se jako korouhvička, poznávala tváře z obrázků, snažila se nebýt moc nápadná (no, nějak mi to nejde) a na některé moc nezírat. Postupně jsem se s různými lidmi seznámila, prohodila pár vět (a měla z toho radost jak z první barbíny, pravé od Matella). Relativně stabilní uskupení, bloggeři kteří se znají už z předešlých akcí a setkání, lidé kteří spolu chodí na kafe, všichni se sesedli do zadního pokoje s videem a povídali si a fotili se a smáli se. Přijela dokonce delegace ze Slovenska, v čele se "sametovou" Tonbogirl - Marikou. Usměvavá a energická Folly, přenádherná le Plee, něžná Alenka, přísná ABNY, příjemná a usměvavá Nika, štíhlounká Teruna, za všech okolností skvělá Eva a samozřejmě sluníčko Alice. Taky elegantní Suzie, úchvatná Lucie a vysokánská Zuzka....

Večer ubíhal a pak se pro mě zastavil čas, vztoupila Eva Liliana a její garde...
A pak se natřikráté zastavil čas všem ostatním, dorazila Sandra (Leopardová), Aňa (Geislerová) a Klára (Vytisková). Jakub Polanka na mě nějak extrémně nepůsobil, snažil se plížit kolem stěn a nebýt vidět. (Že by cítil Michala?) Tváří v tvář "panu stylistovi a modelovi" Dušanovi Chrástkovi mi povážlivě cukaly koutky ;-)

Bylo veselo.

A že bych to nebyla já, bez kritiky, musím se pozastavit nad jistou věcí. Jedna slečna, bloggerka, mě svým vzhledem vyloženě urážela... Nemůžu to říct jinak. Když je člověk při těle, když už má fashionblog, když už má přes 300 následovníků... měl by se podívat do zrcadla...prostě nevím.
Některým lidem taky hrozně chybělo charisma, jakási magická přitažlivost která z člověka činí osobnost.

Nic z toho ale není tak podstatné...jako dojem který si z posledních dní odnáším. Tak jako se kdysi tvořily umělecké skupiny, malířské hudební nebo literární, geniální osobnosti své doby kteří popíjeli, tančili, recitovali a dávali světu velká díla, kolem HM showroomu se díky jeho manažerkám začíná zvedat "Nová vlna". Návrháři, stylisté, novináři, fotografové, kritici, umělci a samozřejmě můzy.

Je možné tuto pestrou skupinu nějak charakterizovat? Nějak blíže, než že společným jmenovatelem je právě tajuplné charisma? Troufám si tvrdit, že jde (zejména) o lidi, kteří se narodili ještě za československa, ale do nového tisíciletí vstupovali jako teenageři. Nejsou poznamenáni tím, čemu se dnes (módně) říká socialistická šeď, vyrůstali v divokých devadesátích letech a když se začali zajímat o svět, svět se právě doširoka rozevřel.
Jsou vzdělaní. A hlavně, dokáží se ptát PROČ?
Mají srdce otevřené pro inspiraci, vlastní systém hodnot které se nebojí ujasňovat v diskusích. Nestydí se za svoje názory. Nejsou však agresivní jako jejich starší kolegové.

Moc bych si přála abych mohla říct, že na těchto lidech visí budoucí podoba stylu v našich luzích a hájích. Na lidech kteří se nestydí, protože ví, že nemají za co.

Milá Káťo a Káťo, máte ve svých rukách obrovskou moc. Díky vám se můžou setkávat lidé, kteří, pokud se vzájemně znají, tak jen z fotek. Třeba se o vás a lidech kolem vás jednou bude psát v učebnicích. Vybírejte pečlivě nové světlonoše, ale zapřísahám vás, Alice musí být ta, co má u sebe zápalky :-)


Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz