Luxusní šaty

Včera večer mi přišla od jedné fotografky senzační nabídka. Obléknout modelku na titulní stranu časopisu o jídle.

Jak by jste reagovali vy?
A jak si myslíte že jsem reagovala já?

Fotografka si přála koktejlky, které by vypadaly luxusně a draze. Mám dvoje před kterýma lidé lapají po dechu... ale pro focení v exkluzivní restauraci měly šaty doslova křičet "My jsme stály majlant!"
Krajky, satén, křišťály, tyl ... nejlépe všechno dohromady.

Poslala jsem jí odkaz na konkurenci

Cítím se z toho zvláštně. Zahodila jsem šanci získat úvodní stránku do svého portfolia, posunula jsem se na konec stylistické fronty. Jsem nic, protože nefotím se slavnými fotografy ani moje práce nevychází tiskem, natož aby byly medializovány.

Cítím však také pokoru a úctu. Miluju tuto práci, miluju umění a krásno, obdivuju své konkurenty, dokonce i ty, kteří jsou mými nepřáteli. Možná, že jsem tímto rozhodnutím spláchla do kanálu veškeré moje dosavadní snahy, že jsem své konkurentce pomohla k úžasnému posunu v její už tak skvěle rozjeté kariéře. Ale jsou věci, na které nemám buňky a než něco dělat špatně, raději to přenechat jiným.

Nemím zkombinovat dohromady sandály LV, pásek DG, tílko Armani, kabelku Dior a řetízek Chanel. Neumím pracovat s outfitem plným viditelných značek, neumím kombinovat špičaté bílé kozačky. Nemám cit pro určitý druh krásna které vyžadují bohatí. Pro mě jsou luxusem jednoduché hedvábné šaty a kabela Bottega Veneta.

Nemyslím že je to úplně špatně. Mám pocit, jako bych tím rozhodnutím dospěla. Našla sama sebe a to, co mě baví, co chci dělat. Myšlenka, že v podstatě nemůžu mít konkurenci, protože každý ze stylistů které znám tenduje k jinému směru a vyvíjí se tak, že je nakonec ve svém oboru dokonalý.

Třeba jednou budu na ten svůj "styl" dobrá i já.

(Je to zvláštní, ještě před nedávnem bych byla schopná tvrdit, že jsem nejlepší na všechno. Teď bych řekla, že nejsem nejlepší na nic. A řekla bych to bez hořkosti. )

(Připomělo mi to ještě jednu vzpomínku na Jakuba Polanku. "Chodím, lidi mě zastavují a chválí mi kolekci a už nejméně dva mi řekli - Přehlídka byla krásná a ty růžové šaty, ty první, ty se vám obzvláště povedly! - neměl jsem to srdce jim říct, že zrovna ty byly z HM." )

Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz