Pražská muzejní noc


Je to už sice skoro týden... v Praze byla Muzejní noc. Prostě, spousta muzeí měla od 19 do 01 hod volný vstup a aby měli návštěvníci patřičné pohodlí, mezi jednotlivými budouvami jezdily autobusy, taky zadarmo.

Nadšeně jsme plánovali, jak si vyšlápnem na Kubismus. Před "Černou matkou boží" byla ale fronta jak blázen, a tak jsem to vzdali.


Podobná situace v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Zatímco podle fronty se o kubismus zajímají spíše studentky uměleckých škol (o pražském, zejména architektonickém, kubismu, mnoho lidí ani netuší), do uměleckoprůmyslového muzea se odvážili snad všichni. Nevětrané sály, vitríny obsypané občany dychtícími po kulturním zážitku...nedalo se dýchat. Expozice zabírala jenom jedno patro takže, nic moc. Na druhou stranu, i to málo co "bylo možno viděti", místy stálo za to. Expozice svatebních šatů za posledních 12 desetiletí, šperky, porcelán.

Hedvábné secesní šaty s kovovým páskem, pro snoubenku novináře navrhl francouzský malíř.


Mísa na polévku

Pak jsem, neprozřetelně, nabrala směr národní galerie - Veletržní palác. Těšila jsem se na obrazy a umění, stejně jako na to, že si vyrobím "placku". Ale muž byl už hladový, unavený... a tak jsme nakonec prošli jenom první dva ochozy. Když jsem zamířila do "oddělení grafiky do roku 1930" (navím jak se jmenuje), které bylo klimatizované, milý demonstrativně odešel čekat na chodbu. Picassova Matka na mě vůbec nepůsobila. Čím to? Čekala jsem asi, že to nebude jenom rychlá perokresba na archu A3...
A tak, abych si svého muže udobřila, vypadli jsem ven, svezli se do KFC na Václaváku a pak už, v dešti, na fotky do Langhans gallery ve Vodičkově ulici. Výstava fotek EGO - portréty mě...nadchla, nenadchla...myslím, že kurátorsky to nebylo ono. Jako celek byla výstava podle mého názoru nesourodá. Každopádně, zajděte si tam, vyjděte až do nejvyšího "sálu" a zkoukněte "metalovou sérii". Jedná se asi o sedm portrétů návštěvníků nespecifikovaného metalového koncertu. Který metalista je "ten váš"?


Se sestři

Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz