Ostatní

Asi teď nabíráte dojmu, že problémy s jídlem a s vnímáním svého těla může mít jenom někdo tak šílený jako jsem já. Obávám se ale, že pokud máte nějaké psychické disposice, o kterých ani nemusíte tušit, může se to přihodit i vám. Jedna holka, která milovala jídlo a jídlo milovalo ji, aniž by byla obézní, skončila po třech týdnech hladu v nemocnici. Nikdy ji nezajímalo jak vypadá, nikdy to nehrotila, měla jiné priority a pak najednou, špatné období.
Nejsou to ale jenom problémy s hladověním nebo se zvracením. V poslední době se začíná mluvit o další obdobné nemoci. Nemoci, kterou může zničehonic dostat např. váš přítel.

Cvičení
Existuje ještě jedna možnost, jak zhubnout a tou je cvičení a sport. Když nasadíte trénink každý den, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Viditelné motivuje a fyzický pohyb navíc přináší endorfiny. Bohužel, i tato zdravá metoda se vám může vymknout z rukou.
Asi bych to brala jenom jako „módní problém“, kdybych nepotkala mladou paní, která tyto stavy zažila. Popisovaný pocit, že pokud nebudu cvičit a trénovat, udělám chybu a přiberu ji přinutil za den uběhnout 20 km, hodinu posilovat a každý druhý den ujet 50 km na kole…a u toho držet „zdravou stravu“. Věřila, že je to správné a zdravé, běhala i s teplotou a spokojeně sledovala změny své postavy. Až do okamžiku, kdy přišla o menstruaci…se kterou měla problémy ještě měsíc po omezení fyzické aktivity.
Umíte si představit podobnou situaci u mladého muže?
Co když se rozhodne zapojit chemii a nakoupí si nejrůznější kreatiny a podobně?

Štíhlost je u chlapů nežádoucí ale raději mít hubeného až vychrtlého muže (nelíbí se mi ale asi jsou in), než trosku, oběť vlastních svalů.
Stejně tak, každý muž sní o ženě, která nebude obézní, nebo dokonce bude mít postavu Angeliny Jolie. Na druhou stranu, chlap se spíše spokojí se svou veselou, leč neforemnou ženou, než s hubeným uzlíčkem nervů.

Nechci obhajovat tloušťku, naopak, tím, co jsem s hubnutím zažila vím, že shodit dokáže opravdu každý, pokud není vyloženě nemocný. Ale pokud vám hubnutí nejde, berte těch pár „článků“ jako odstrašující případy a nelámejte to přes koleno. Zdraví, ať už fyzické nebo psychické vám za to nestojí.

Ano, vlasy vám přestanou padat tři měsíce po tom, co začnete rozumě jíst, nehty se vám přestanou lámat a třepit ještě dříve. Ale špatný pocit z vlastního těla a sklony vracet se k fungujícím extrémním řešením vás neopustí.

Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz