Investice do krásy?

Když jsem si dneska dělala nedělní welness, napadla mě zajímavá věc.

Každá dívka nebo žena se snaží být co nejkrásnější. Investuje do své krásy peníze, protože krása přináší příležitosti.

Jaké jsou nejčastější investice do krásy? A kolik z nich má skutečně očekávaný přínos?
Není podstata krásy někde jinde, někde mimo naše běžné představy?

Do své krásy se snažím investovat už nejméně deset let, když tak nad tím uvažuju, možná i déle. Vydobyla jsem si první návštěvu kadeřníka, kalhoty do zvonu, vybrečela podprsenku i laky na nehty. Snažila jsem se být krásná, dospělá, ideální. Tak jako kdokoli jiný.

A všechny ty pokusy mě za tu doby stály spoustu peněz.

Jenom proto, abych zjistila, že krása je v podstatě zadarmo.

Tyto krásné a příjemné omyly bývají často spojeny s mladším věkem. Přinášejí nám radost, uspokojení na duši, ale ostatní je nedokáží ocenit.

Jak vypadají?

Do čeho přece vrážíme nejvíce peněz? Do oblečení, do dekorativní kosmetiky, do doplňků, bot, do manikérek, kadeřníků...
Ráno vztaneme, strávíme před zrcadlem půl hodiny, makeup, řasenka, rtěnka, přelakujeme účes, nasoukáme se do outfitu, hodíme do sebe hrnek kávy nebo čaje, aby se nám nenafouklo břicho a vyrazíme do světa. Na oběd si dáme cheeseburger nebo hotdog, pokračujeme do nákupního centra kde utratíme peníze za něco, co nám hrozně sluší. Večer, když už nás nikdo nevidí se najíme, sedneme k počítači nebo televizi a když už se ručička blíží ke dvanácté, jdeme unavené spát. Když zrekapitulujeme den, do své krásy jsme investovaly nemálo času, nemálo peněz...a přesto to musíme zopakovat a onen čas a peníze utratit znova. Necháme si ostříhat vlasy, udělat melír a za měsíc sedíme opět na tomtéž křesle. Nalakujeme si nehty, nebo si je necháme udělat od šikovných Vietnamek. Přesto se však necítíme dobře, máme pocit, že by to chtělo něco navíc, něco trvalejšího.

Spousta holek investuje hříšné peníze do svého vzhledu a zapomíná na to, že krása je uvnitř. Místo toho, aby investovaly do svého těla, investují do krásného, lesklého obalu.
Přitom stačí málo.
Posezení u kávy vyměnit za dlouhou rychlou procházku, hoddog+levné tričko za pořádný zeleninovobílkovinový oběd. Raní šminkování za rozcvičku a snídani. Korektor za pořádný spánek. Melír a umělou barvu za přírodní odstín nebo hennu. Umělé "drápy" za vyživené krátké nehtíky. Tuk za svaly. Únavu za energii. Solárium za slunce.

Kolik vidím každý den holek, vyoblíkaných a namalovaných, načesaných...se zničenými vlasy, vyškubaným obočím, nečistou pletí a počínající obezitou.
Na druhé straně, občas zahlédnu nějakou, která dobíhá tramvaj s nákupem v ruce, za ní vlaje špinavě-blond hříva a když se pak zastaví, na jejím obličeji, nezatěžovaném makeupy, nezahlédnu jedinou chybu ani vrásku.

Moji kamarádi říkají, že krásná je každá holka, která uběhne 5 km bez zastávky, s nataženýma nohama položí dlaně na zem, protančí celou noc a ráno po probuzení se usmívá a její vlasy září.

Podle mé matky se žena mění takto: Miminko a batole je baculaté, holčička je štíhlá, dívka je ohebná a rychlá jako chlapec, slečna je jako proutek, žena je natolik silná, aby uspokojila muže, matka má stehna hojnosti a ruce tak silné, že unesou nákup i dítě v náručí a babička, ta je tak měkká, aby do její hruďi mohly vnoučata zabořit ufňukané nosíky. Stařenka pak je jemná jako pavučina jejich vrásek a štíhlá, jakoby její hmotná část už byla v záhrobí.

Snad tedy jsem dobrou ženou. To však musí posoudit jiní.Co si myslíte vy? Máte nějaký názor na krásu odpovídající určitému věku? Jak do sebe investujete?
(pojďme se o tom všem pohádat)

Olga Sládková (Karpecká), analytička

Potřebujete pomoct s daty či výzkumem? Kontaktujte mě na jsem@olgasladkova.cz nebo volejte +420 728 561 744.
Jste neziskovka? → Heroclan.cz